Vajda je hrdý, že Djokovič šiestykrát zakončil rok ako svetová jednotka
TASR
TASR

Vajda je hrdý, že Djokovič šiestykrát zakončil rok ako svetová jednotka

Slovenský tenisový tréner Marián Vajda je hrdý na to, že jeho zverenec šiestykrát zakončil rok ako svetová jednotka.

Na snímke tenisový tréner Marián Vajda — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 26. januára (TASR) - Slovenský tenisový tréner Marián Vajda je hrdý na to, že jeho zverenec šiestykrát zakončil rok ako svetová jednotka. Srb Novak Djokovič vyrovnal zápis Američana Petea Samprasa a je na najlepšej ceste prekonať rekord Švajčiara Rogera Federera v počte týždňov na mužskom tróne.

„Novak dosiahol neskutočný výkon, byť šiestykrát koncoročná svetová jednotka je fantastický úspech. Splnil cieľ, ktorý si na začiatku sezóny vytýčil. V roku 2021 sa chce zamerať hlavne na grandslamové turnaje a priblížiť sa k Federerovi a Rafaelovi Nadalovi, ktorí majú na konte 20 titulov z podujatí veľkej štvorky. Do budúcna má víziu ich rekord prekonať,“ povedal Vajda o ambíciách sedemnásťnásobného grandslamového šampióna.

Rok odštartoval vo veľkom štýle

Tento rok odštartoval Djokovič vo veľkom štýle. Vyhral Australian Open i turnaj v Dubaji, v marci však prišlo k päťmesačnému prerušeniu súťažného kolotoča pre pandémiu koronavírusu. „Cením si, že Nole aj po reštarte sezóny dosiahol úspešné výsledky. Trochu som sa obával, ako na tom bude kondične, navyše prekonal koronavírus. Keď som prišiel do tréningového kempu v Marbelle, bol na tom fyzicky veľmi dobre. Počas americkej šnúry potom vyhral turnaj v New Yorku a nebyť nešťastnej osemfinálovej diskvalifikácie na US Open, aj tam sa mohol dostať ďaleko,“ tvrdí Vajda.

Djokovič sa po vylúčení z US Open rýchlo otriasol a zvládol prechod z hardu na antuku. Vyhral turnaj v Ríme a na Roland Garros prehral až vo finále s Nadalom. „V Paríži bolo chladno i veterno a mnohí hovorili, že takéto podmienky by mohli Novakovi vyhovovať. Rafa však podal vo finále vynikajúci výkon, mal neuveriteľnú dĺžku úderov. Novak nebol úplne vo svojej koži. Päťsetový semifinálový maratón s Grékom Stefanosom Tsitsipasom mu odčerpal veľa síl. Škoda, že zbytočne prehral štvrtý set.“

Neuspel na turnaji majstrov

V závere sezóny Djokovič neuspel na turnaji majstrov v Londýne, keď v semifinále podľahol po trojsetovej bitke Rakúšanovi Dominicovi Thiemovi. „Novak možno nemal až takú motiváciu, keďže už na turnaji vo Viedni si prakticky zabezpečil post koncoročnej svetovej jednotky. V rozhodujúcom tajbrejku síce viedol nad Dominicom 4:0, no chýbala mu iskra. Neprekvapilo ma, že celý turnaj vyhral Daniil Medvedev. Bolo to také symbolické, lebo aj prvú londýnsku edíciu vyhral Rus - v roku 2009 triumfoval v Anglicku Nikolaj Davydenko. V Londýne to bolo krásnych 12 rokov, aj keď teraz boli podmienky sťažené, boli sme v bubline. Sme však veľmi vďační ATP, že od augusta sa mohol opäť rozbehnúť turnajový kolotoč.“

Nová sezóna bude podľa Vajdu veľmi náročná. Prípravu na ňu by mal Djokovič odštartovať 10. decembra. „Bude to veľmi namáhavé z hľadiska organizácie. Uvidíme, kedy sa začne Australian Open a či sa uskutočnia prípravné turnaje, ktorú sú zatiaľ stále na termínovke. Bolo by super, keby bola na Australian Open bublina rovnako ako v New Yorku i v Paríži a všetko by sa odohrávalo priamo v areáli v Melbourne,“ zaželal si úspešný kouč.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…