Prešovskí vojaci zachraňovali životy po výbuchu bytovky. Ministerstvo ocenilo hrdinov
TASR
TASR

Prešovskí vojaci zachraňovali životy po výbuchu bytovky. Ministerstvo ocenilo hrdinov

Pomoc pri výbuchu bytovky v Prešove, organizáciu finančnej zbierky či pôsobenie v karantenizovaných marginalizovaných rómskych komunitách v čase pandémie ocenilo ministerstvo obrany v ankete Vojenský čin roka 2019.

Zľava: Daniel Zmeko, Ján Štefančík a Jozef Bilohučšin — Foto: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, TASR/František Iván

Bratislava 26. novembra (TASR) - Pomoc pri výbuchu bytovky v Prešove, organizáciu finančnej zbierky či pôsobenie v karantenizovaných marginalizovaných rómskych komunitách v čase pandémie ocenilo ministerstvo obrany v ankete Vojenský čin roka 2019. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Tohtoročný 23. ročník ankety sa vzhľadom na pandemickú situáciu uskutočnil v priestoroch Ministerstva obrany (MO) SR len za účasti predstaviteľov rezortu a laureátov jednotlivých kategórií. Laureátom vo štvrtok k oceneniu zablahoželal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko a ďalší predstavitelia rezortu.

Ocenenie Vojenský čin roka 2019.
Minister obrany Jaroslav Naď s ocenenými. Foto: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

„Služba vlasti so sebou prináša rôzne situácie, na ktoré je profesionálny vojak cvičený a do ktorých sa počas plnia úloh môže dostať. V mnohých prípadoch je to aj mimo služobného času a na niektoré z nich sa jednoducho dopredu pripraviť nedá. Som veľmi rád, že sme dnes mohli oceniť všetkých, ktorí svojím konaním a skutkami dokázali platnosť nepísaného pravidla, že vojenské povolanie nie je prácou, ale poslaním,“ uviedol minister.

Záchrana života

Ocenenie v kategórii „Záchrana života“ získal kolektív profesionálnych vojakov z Práporu ISTAR v Prešove za pomoc po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Prevzali ho Ján Štefančík a Jozef Bilohučšin.

„Desiatnik Bilohučšin bol obyvateľom jedného z bytov, pričom bezprostredne po výbuchu nezaváhal a pomohol susede s evakuáciou. Medzi prvými nasadenými bolo práve 27 príslušníkov OS SR z prešovského práporu. Na miesto nešťastia vyrazili prakticky ihneď po jeho vzniku, kde pomáhali kolegom z Hasičského a záchranného zboru s evakuáciou obyvateľov, presunom ranených a sprístupňovali cestu záchranných zložkám,“ priblížila hovorkyňa. Vojaci sa podieľali aj na strážení, hliadkovaní a zabezpečení priestoru likvidačných prác.

Pomoc verejnosti

V kategórii „Pomoc verejnosti" získal ocenenie Michal Holbík z Čestnej stráže OS SR z Veliteľstva posádky Bratislava. V roku 2016 spolu s kolegami zrealizovali finančnú zbierku „Kolektív dokáže viac, ako jednotlivec". Vďaka nej počas štyroch rokov vyzbierali finančné prostriedky na pomoc štyrom rodinám, ktoré boli na takúto pomoc odkázané.

Ocenenie Vojenský čin roka 2019.
Ocenenie Vojenský čin roka 2019. Foto: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Ocenenie civilnej osobe alebo kolektívu, ktorý prispieva k budovaniu civilno-vojenských vzťahov v rámci kategórie „Priateľ armády“ putovalo Milanovi Gajdošovi z Vojenskej podpornej nadácie. „Už od roku 2011 pomáha komunite vojakov a zamestnancov rezortu obrany v zložitých situáciách. Ide o jedinú nadáciu s týmto poslaním na území Slovenska, ktorá zároveň rozvíja vojenské tradície,“ uviedol rezort.

Služba vlasti

Laureátkou kategórie „Služba vlasti“ je vojenská zdravotníčka Ivana Krivošová, ktorá poskytovala zdravotnú starostlivosť v karantenizovaných marginalizovaných rómskych komunitách v rámci civilno-vojenskej operácie Umbrella.

„Okrem toho zvrátila fatálne zhoršenie zdravotného stavu dieťaťa, čím pomohla so záchranou jeho života,“ dodala hovorkyňa. Krivošová v súčasnosti plní úlohy v rámci medzinárodného krízového manažmentu, minister jej preto zablahoželal prostredníctvom videohovoru.

Anketu Vojenský čin roka každoročne vyhlasuje minister obrany s cieľom oceniť a predstaviť výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany, ktoré boli vykonané v predchádzajúcom roku.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…