Prezidentka všetkým týraným ženám: V paláci máte spojenkyňu. Ženy musia žiť slobodne, dôstojne a bezpečne
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Prezidentka všetkým týraným ženám: V paláci máte spojenkyňu. Ženy musia žiť slobodne, dôstojne a bezpečne

Prezidentka Zuzana Čaputová podporila boj proti násiliu na ženách.

Zuzana Čaputová — Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

BRATISLAVA 25. novembra - Ženy, ktoré zažívajú domáce násilie, sa majú vždy na koho obrátiť a koho požiadať o pomoc. Pripomína to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchaného na ženách, ktorý pripadá na 25. novembra.

„Ak zažívate domáce násilie, nemusíte byť na to sama. Požiadajte o pomoc svojich blízkych, ľudí, ktorým dôverujete. Obráťte sa na organizácie, ktoré pomáhajú ženám zažívajúce násilie. Viem, že je to veľmi ťažké, ale život bez násilia stojí za to," vyzýva Čaputová vo videu na sociálnej sieti, kde čítala časť svedectiev reálnych žien na Slovensku, ktoré sa rozhodli vymaniť spod násilia.

Spojenkyňa v Prezidentskom paláci

Okrem pandémie nového koronavírusu vraj čelíme aj pandémii domáceho násilia. „V Prezidentskom paláci máte spojenkyňu, ktorej rovnako ako vám záleží na tom, aby ženy na Slovensku mohli žiť slobodne, dôstojne a bezpečne,“ odkázala týraným ženám.

Svedectvá žien, ktoré zozbierala Aliancia žien – Cesta späť, je možné prečítať si na webovej stránke www.svedectva.sk. "Podarilo sa im vymaniť z kruhu násilia a dnes žijú aj so svojimi deťmi spokojné životy. O svojich príbehoch napísali, aby povzbudili iné ženy, ktoré čelia podobnej situácii," hovorí Čaputová.

Pripomína, že tejto téme by sme ako spoločnosť mali venovať pozornosť, akú si zaslúži. Štát by podľa nej nemal podceňovať prevenciu a zároveň musí vytvárať pre obete domáceho také podmienky, aby zabezpečil stabilný, predvídateľný a dostatočne financovaný systém komplexných služieb.

Pri tejto príležitosti ocenila prácu a úsilie mimovládnych organizácií, ktoré sa problematike dlhodobo venujú. „Pandémia ešte naliehavejšie poukázala na to, ako veľmi potrebné je chrániť a rozvíjať poznanie a inštitúcie, ktoré ste roky budovali. Aké potrebné sú špecializované linky pomoci, poradenské centrá, bezpečné domovy a organizácie obhajujúce práva žien,“ vyhlásila hlava štátu v príhovore na celoslovenskej konferencii.

Buďme ako spoločnosť vnímaví

Prezidentka tento rok iniciovala spoluprácu medzi ministerstvom spravodlivosti, Policajným zborom a odborníkmi z neziskovej oblasti. Výsledkom je pripravovaná legislatívna zmena, na základe ktorej vzniknú v každom kraji nové intervenčná centrá, ktoré by mali promptne a proaktívne poskytovať právnu, psychologickú a sociálnu pomoc obetiam násilia v prípadoch vykázania agresora políciou zo spoločného obydlia.

Na znak solidarity s obeťami násilia je už od utorňajšieho (24. 11.) večera Prezidentský palác osvetlený na oranžovo. Oranžová farba je znakom celosvetovej kampane OSN #orangetheworld a symbolizuje úsilie zabezpečiť pre dievčatá a ženy život bez násilia. Tento rok je tento apel ešte nástojčivejší, pretože signifikantný nárast prípadov domáceho násilia je závažným sprievodným javom pandémie.

„Prosím, buďme ako spoločnosť vnímaví a venujme pozornosť nášmu okoliu nielen v dnešný Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách," uzavrela Zuzana Čaputová.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…