Dobré noviny
Česká technológia mení odpad na suroviny a môže nahradiť ropu. Možno zlepší život na Zemi
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Česká technológia mení odpad na suroviny a môže nahradiť ropu. Možno zlepší život na Zemi

Vedúci vedeckého tímu Michal Halko
Vedúci vedeckého tímu Michal Halko — Foto: Reprofoto Youtube/ERVO ECO od LOGeco

Českí vedci vynašli unikátnu ekologickú technológiu, ktorá spracováva odpad a môže zmeniť svet k lepšiemu.

MOST 23. novembra - Českí vedci po ôsmich rokoch výskumu vyvinuli recyklačnú technológiu, ktorá dokáže spracovať takmer akýkoľvek druh odpadu. Plast, pneumatiky alebo netriedený komunálny odpad vie prístroj rozložiť na základné suroviny, ktoré je možné opäť priemyselne spracovať.

Vďaka tomu by táto bezemisná technológia mohla vyriešiť globálny problém hromadenia odpadu. „Na trhu neexistuje žiadne podobné zariadenie. Je to unikát, ktorý zatiaľ nikto iný nevyrobil,“ povedal pre Novinky.cz Miroslav Šilhan, riaditeľ spoločnosti LOGeco, ktorá za výrobou prístroja stojí. Na revolučnú technológiu ERVOeco má česká firma patent.

Dokáže spracovávať akýkoľvek odpad obsahujúci organickú zložku

„Zariadenie sa odlišuje tým, že je schopné spracovávať prakticky akýkoľvek odpad obsahujúci nejakú organickú zložku. Viete ho spracovať kontaminovaný alebo zmiešaný dohromady,“ vysvetľuje Michal Halko, vedúci vedeckého tímu.

Princíp spracovania odpadu stojí na štyroch po sebe nasledujúcich krokoch, ktoré umožňujú materiál komplexne spracovať, zneutralizovať škodlivé látky, ktoré v ňom sú, a vyťažiť z nich všetky užitočné organické súčasti. Tie následne spracuje do takej formy, aby boli ako surovina znovu použiteľné napríklad v chemickom, petrochemickom alebo farmakologickom priemysle.

Nulové emisie

„Materiál rozkladáme pomocou tzv. katalickej depolymerizácie, to znamená, že pridáme katalyzátory a činidlá, ktoré spôsobia, že sa materiál rozkladá. Niekedy je potrebné dopomôcť miešaním,“ popisuje Halko princíp.

Vďaka katalyzátorom prebiehajú všetky reakcie pri nižších teplotách, čím sa obmedzí riziko vzniku škodlivých látok. Emisie sú pri celom procese nulové.  Výsledkom celého procesu sú dve zložky - zmes uhľovodíkov vo forme tekutiny a uhlík vo forme prášku.

Český stroj je schopný za deň spracovať zhruba 15 ton komunálneho odpadu. Recyklovať tak dokáže asi také množstvo odpadu, aké denne vyprodukuje 10-tisíc domácností. 

Nekonečný proces

Obe zložky majú ďalšie priemyselné využitie. „Z tekutej zložky zmesi uhľovodíkov sa dá vyrobiť napríklad autosedačka. Po nejakej dobe sa sedačka naseká a rozmelie. My ju znova spracujeme na tekutinu a pre zmenu z nej vyrobíme PET fľašu. Z PET fľaše potom napríklad topánky,“ vysvetľuje Halko a dodáva, že proces recyklácie sa dá týmto spôsobom opakovať donekonečna.

„Tekutá zložka zmesi uhľovodíkov v podstate nahrádza ropu alebo zemný plyn,“  upresňuje vedec jeden z hlavných prínosov. Využiť sa tak dá napríklad na výrobu plastov, keď jedna tona tejto zložky môže nahradiť až tri tony surovej ropy. Pri výrobe palív nahradí zhruba 1,5 tony surovej ropy.

Bohaté využitie má aj druhá surovina - uhlík. Používa sa napríklad na výrobu filtrov, respirátorov, masiek, na farbenie v potravinárstve či na výrobu živočíšneho uhlia. Na báze uhlíka sú aj niektoré kozmetické prípravky.

Zatiaľ sú v prevádzke tri zariadenia

V prevádzke sú momentálne tri zariadenia. Jedno na Mostecku na severe Českej republiky a dve v Ázii. Záujem o unikátnu českú technológiu už ale podľa riaditeľa firmy prejavil celý svet.

„Napríklad Afrika je odpadom zavalená a pretože prístroj dokáže spracovávať aj netriedený komunálny odpad, zameriavame sa predovšetkým na tie štáty, kde je to najväčší,“ hovorí riaditeľ Miroslav Šilhan.

Už ste čítali?