Dobré noviny
Košovskí ochotníci oslávili storočnicu, radosť chcú rozdávať ďalej
TASR
TASR

Košovskí ochotníci oslávili storočnicu, radosť chcú rozdávať ďalej

Vedúci Divadelného súboru Stanislava Chrena Viliam Kurbel (druhý zľava) v rozhovore s členmi súboru počas divadelnej skúšky v kultúrnom dome v Kanianke.
Vedúci Divadelného súboru Stanislava Chrena Viliam Kurbel (druhý zľava) v rozhovore s členmi súboru počas divadelnej skúšky v kultúrnom dome v Kanianke. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Naštudovaním hry Kamenný chodníček začal písať svoju históriu košovský divadelný súbor.

Kanianka 21. novembra (TASR) - Naštudovaním hry Kamenný chodníček začal písať svoju históriu košovský divadelný súbor. Ochotníci dnes nesú meno po hercovi Stanislavovi Chrenovi a ich činnosť sa spája s celoslovenským festivalom seniorského divadla či zmenou pôsobiska do Kanianky pre poddolovanie Koša (okres Prievidza).

„Náš divadelný súbor minulý rok oslávil 100. výročie svojho založenia, takže sa môžeme pochváliť, že sme vznikli o rok skôr ako Slovenské národné divadlo," povedal Viliam Kurbel, vedúci Divadelného súboru Stanislava Chrena, ktorý sa kedysi volal Folklórno-divadelný súbor Košovan.

Prvá divadelná hra v roku 1919

Prvú divadelnú hru v Koši tak odohrali ochotníci podľa neho v roku 1919, išlo o Kamenný chodníček od Ferka Urbánka pod režijným vedením tamojšieho pána farára, dôstojného pána Jána Tvrdého.

Dcéra režiséra Mariána Šeligu Ivana Rybanská ukazuje archívnu fotografiu, na ktorej je jej otec (vpravo) počas skúšky Divadelný súbor Stanislava Chrena.
Dcéra režiséra Mariána Šeligu Ivana Rybanská ukazuje archívnu fotografiu, na ktorej je jej otec (vpravo) počas skúšky Divadelný súbor Stanislava Chrena. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

„Táto divadelná hra sa potom hrala ešte štyrikrát a štvrtý raz sa hrala už tu v Kanianke pod mojou réžiou. Štvrtá verzia Kamenného chodníčka pritom mala najviac repríz v histórii košovského divadla,“ priblížil. Hru predviedli ochotníci v tzv. Orolni alebo spoločenskej miestnosti a údajne im ako javisko slúžili sudy.

126 hier pod taktovkou 24 režisérov

„Boli aj také obdobia, že sa v Koši nahrali štyri divadelné hry v rámci roka, teda sezóny, ktorá začínala na Štefana a končila fašiangami. Hral spolok zväzu žien Živena, zväzáci, požiarnici aj osvetová beseda,“ priblížil Kurbel. Za svoju históriu podľa neho ochotníci za 100 rokov odohrali 126 hier pod taktovkou 24 režisérov.

Jedným z režisérov, ktorý sa zapísal do pamäte divadelníkov, bol i Marián Šeliga. V súbore dnes pôsobí i jeho dcéra Ivana Rybanská. „I doma koľkokrát s nami nacvičoval scénky. Pamätám si z detstva, že sa texty kedysi prepisovali z LP platní. V nedeľu sme mávali skôr i obed, pretože bolo treba chodiť chystať kulisy,“ spomenula.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?