Hromadné testovanie na COVID-19 v Rakúsku sa začne prvý decembrový víkend
TASR
TASR

Hromadné testovanie na COVID-19 v Rakúsku sa začne prvý decembrový víkend

Prvé hromadné testovanie na nový druh koronavírusu sa v Rakúsku uskutoční prvý decembrový víkend.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz — Foto: TASR/AP

Viedeň 20. novembra (TASR) - Prvé hromadné testovanie na nový druh koronavírusu sa v Rakúsku uskutoční prvý decembrový víkend. Absolvujú ho učitelia i zamestnanci materských škôl, informovala v piatok agentúra APA.

V dňoch 5. a 6. decembra, čiže po skončení tvrdého lockdownu, bude testovaných zhruba 200.000 osôb. V dňoch 7.a 8. decembra prebehne testovanie všetkých 40.000 policajtov. Krátko pred Vianocami sa bude konať plošné testovanie zvyšných obyvateľov Rakúska, pričom účasť na ňom je dobrovoľná.

Výzva Kurza

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz však ľudí vyzval, aby sa na testovaní zúčastnili: „Niekoľko minút na jeden test dokáže zabrániť niekoľkým týždňom lockdownu celej krajiny.“ V rámci príprav sa počas prvého decembrového týždňa budú môcť dať testovať ľudia vo vybraných obciach s vysokým počtom nakazených.

Druhé kolo celoplošného testovania je v Rakúsku naplánované na začiatok budúceho roka. Objednaných je už sedem miliónov antigénových testov v hodnote 50 miliónov eur a plánuje sa objednanie ďalších. Ide o antigénové rýchlotesty firiem Roche (štyri milióny kusov) a Siemens (tri milióny testov).

Zabezpečí to najmä armáda

Testovanie bude z logistického hľadiska zabezpečovať najmä rakúska armáda. Okrem nej sa na ňom budú podieľať zdravotnícki, hasiči, záchranári a dobrovoľníci. Vzorky budú odberať výlučne zdravotníci a vyškolený personál.

Koronavírusový krízový štáb v Rakúsku v piatok zverejnil aktuálnu analýzu pandemickej situácie. Vyplýva z nej, že v týždni od 9. do 15. novembra bol zdroj nákazy neznámy až u 81 percent infikovaných. Bez príznakov bolo len desať percent nakazených.

Klesol počet aktívnych prípadov

V piatok evidovali v Rakúsku 76 644 aktívnych prípadov nákazy, čo je o 382 menej než vo štvrtok. Pribudlo 6660 nových prípadov - nákaza sa potvrdila u každej piatej testovanej osoby. Po prvý raz pribudlo za 24 hodín viac ako 100 úmrtí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 2224.

Sedemdňová incidencia predstavovala v piatok takmer 496 nakazených na 100 000 obyvateľov - po prvý raz od 8. novembra sa tak dostala pod hranicu 500. Od vypuknutia pandémie bolo v Rakúsku pozitívne testovaných vyše 235 000 osôb a 156 483 sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo.

Tvrdý lockdown

Od 17. novembra do 6. decembra môžu obyvatelia Rakúska svoje bydlisko opustiť len z dôvodu zaobstarania si základných životných potrieb, neodkladných ciest do práce či nevyhnutných návštev príbuzných.

Povolené sú stretnutia najviac dvoch ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, ako aj individuálne športovanie vonku bez kontaktu s inými osobami. Uzavreté sú školy, škôlky, reštaurácie a obchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií či čerpacích staníc.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…