Dobré noviny
Bratislava podpísala zmluvu na rekonštrukciu Michalskej veže
TASR
TASR

Bratislava podpísala zmluvu na rekonštrukciu Michalskej veže

Michalská brána
Michalská brána — Foto: TASR/Vladimír Benko

Michalskú vežu v Bratislave by mali zrekonštruovať do polovice roka 2022.

Bratislava 20. novembra (TASR) – Michalskú vežu v Bratislave by mali zrekonštruovať do polovice roka 2022. Vyplýva to z výsledku verejného obstarávania o zverejnenej zmluvy, podľa ktorej bude mať obnovu historickej pamiatky v centre hlavného mesta na starosti spoločnosť Pamarch. Hlavné mesto s prispením dotácie Ministerstva kultúry (MK) SR za dielo zaplatí 1 121 487,96 eura bez DPH (1.345.785,55 eura s DPH).

Nitrianska spoločnosť bola jediným subjektom, ktorá predložila ponuku zhotoviteľskej činnosti na základe výzvy, vyhlásenej na začiatku októbra. Hodnotiaca komisia v súvislosti s týmto faktom skonštatovala, že „realizácia stavebných prác na národnej kultúrnej pamiatke vyžaduje špecializované spôsobilosti a postupy, ktoré nie každá firma dokáže realizovať, z čoho pravdepodobne vyplýva aj malý záujem o realizáciu tejto zákazky“.

Menšia suma, ako pôvodne odhadovali

Komisia sa taktiež zhodla na tom, že uchádzač preukázal svojimi referenciami skúsenosť a spôsobilosť so zákazkami podobného charakteru a schopnosť predmetnú zákazku realizovať. „Jeho ponuka bola nižšia ako predpokladaná hodnota zákazky a je pre verejného obstarávateľa výhodná," dodala komisia po vyhodnotení ponúk 22. októbra. Pôvodne odhadovaná cena bola o takmer 200 000 eur vyššia (1.312.670,41 eura bez DPH).

Zmluvu so zhotoviteľom podpísalo hlavné mesto 12. novembra, do 50 dní od podpisu zmluvy má prevziať stanovisko, práce má zhotoviteľ dokončiť v lehote ďalších 18 mesiacov. Mesto bude môcť čerpať aj grant MK SR vo výške 482 000 eur. „Prostriedky budú použité na rekonštrukciu strechy - helmice,“ konkretizovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Predmet zakázky

Predmetom zákazky je uskutočnenie stavebných, montážnych, reštaurátorských a umelecko-remeselných prác pamiatkovej obnovy na historickom pamiatkovo chránenom objekte Michalskej veže, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Jej predchádzajúca pamiatková obnova bola realizovaná v 70. rokoch 20. storočia.

V súčasnosti je Michalská veža dôsledkom zanedbanej údržby a uplynutím životnosti infraštruktúry budovy v zlom technickom stave, je nevyhnutná jej celková rekonštrukcia a pamiatková obnova. Objekt je využívaný ako muzeálna expozícia Múzea mesta Bratislavy, jeho využite po obnove sa nemení.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…