Dobré noviny
Peter Velits vyhral horskú prémiu, etapu Francúz Roland
SITA
SITA

Peter Velits vyhral horskú prémiu, etapu Francúz Roland

Peter Sagan si udržal zelený dres, lídrom ostal Wiggins.

LA TOUSSUIRE - LES SYBELLES 12. júla - Slovenský cyklista Peter Velits sa zaradil medzi hrdinov štvrtkovej 11. etapy pretekov Tour de France, ktorá viedla z Albertville na vrchol La Toussuire - Les Sybelles a merala 148 km.

V poradí jedenáste pokračovanie 99. ročníka, ktoré bolo jedným z najnáročnejším v itinerári, vyhral Pierre Roland a vybojoval druhý úspech pred tím Europcar, keďže v stredu sa tešil Thomas Voeckler.

Roland, ktorý pred rokom vyhral etapu na L´Alpe d´Huez, sa presadil pred krajanom Thibautom Pinotom a Britom Christopherom Froomom.

Jazdec tímu Omega Pharma-QuickStep Peter Velits sa vďaka štvrtkovej aktivite a víťazstvu na horskej prémii kategórie HC posunul na 5. miesto súťaže vrchárov. Do dresu s červenými bodkami sa oblečie po štvrtku Fredrik Kessiakoff. Peter Sagan si aj naďalej udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže.

V celkovom poradí si žltý dres lídra aj naďalej vďaka pomoci tímu udržal Bradley Wiggins, jeho tímový kolega Christopher Froome sa dostal na 2. priečku a Vincenzo Nibali na tretiu. V 11. etape stratil obhajca prvenstva Cadel Evans.

V Savojsku si vo štvrtok cyklisti vôbec neoddýchli, absolvovali síce iba 148 km, ale neustále sa stúpalo a klesalo. Na trati boli štyri horské prémie, vrchol Col de la Madeleine (40. km) bol v nadmorskej výške 2000 m, Col de la Croix de Fer (93. km) ešte o 67 m vyššie. Hneď na úvodnej 14 km dlhej rovine sa pelotón roztrhal na dve skupiny.

V stúpaní na Col de la Madeleine bola vpredu osmička jazdcov, ktorú začali prenasledovať ďalší jazdci vrátane Petra Velitsa. Postupne sa vpredu vytvorila 28-členná skupina. Na vrchole horskej prémie kategórie HC bol najlepší Peter Velits a pripísal si 25 bodov do súťaže vrchárov.

V zjazde bol jazdec Omega Pharma-QuickStep na čele pretekov spoločne s Fredrikom Kessiakoffom. Po horskej prémii unikol z pelotónu aj Peter Sagan spoločne s tímovým kolegom Ossom, ale do vedúcej skupiny sa do rýchlostnej prémie nedokázali dostať. Peter Velits bol na prémii druhý za Kessiakofom.

Pred ďalším kopcom Col de la Croix de Fer boli vpredu 22 cyklisti. Na najvyššom vrchole 99. ročnííka bol najrýchlejšie aktívny Kessiakoff a získal bonus 5000 eur a prémiu Henriho Desgrangeho. Dôležité momenty sa odohrávali aj v hlavnej skupine.

O atak sa pokúsil Cadel Evans s podporou Tejaya van Garderena, ale tím Sky pracujúci pre Wigginsa mal všetko pod kontrolou. Peter Velits bol neustále v popredí, aj keď už nebol vo vedúcej skupine. V záverečnom stúpaní do cieľa bojovali vpredu plece pri pleci Pierre Rolland a Robert Kiserlovski, za nimi s odstupom jazdili Chris Anker Sörensen a Vasilij Kirijenka a potom už Velits a Laurens Ten Dam. S vyše dvojminútovým odstupom bola skupina favoritov, z ktorej odskočil Janež Brajkovič.

Wiggins si strážil predovšetkým Nibaliho a Evansa. Talian Nibali sa neustále pokúšal o nástupy, ktoré Wiggins s pomocou Frooma zachytával. Evansa nezachytil štvrtok v dobrej pohode a v cieľovom stúpaní strácal na ďalších favoritov. Skupina okolo Wigginsa predstihla v stúpaní aj Petra Velitsa, nedotiahla sa jedine na Rolanda.

Výsledky - Tour de France 2012:

11. etapa (Albertville - La Toussuire, 148 km): 1. Pierre Rolland (Fr.) Europcar 4:43:54 h, 2. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ, 3. Chris Froome (V. Brit.) Sky obaja +55, 4. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +57, 5. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas, 6. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky, 7. Chris Sörensen (Dán.) Saxo Bank +1:08, 8. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +1:58, 9. Vasil Kirjenka (Biel.) Movistar +2:13, 10. Fränk Schleck (Lux.) RadioShack +2:23

Poradie po 11. etape: 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 48:43:53 h, 2. Chris Froome (V. Brit.) Sky +2:05, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:23, 4. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +3:19, 5. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +4:48, 6. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +6:15, 7. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +6:57, 8. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +7:30, 9. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +8:31, 10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +8:51

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 232, 2. Matthew Goss (Aus.) 205, 3. André Greipel (Nem.) 172, ... 16. Peter Velits 62, 84. Martin Velits (obaja SR) 10

Súťaž vrchárov: 1. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 66, 2. Pierre Rolland (Fr.) 55, 3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 39, ... 7. Peter Velits (SR) 29

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…