Filmárov očarilo slovenské mesto. Zaradili ho medzi päť najkrajších lokalít v Európe
TASR
TASR

Filmárov očarilo slovenské mesto. Zaradili ho medzi päť najkrajších lokalít v Európe

Banská Štiavnica bola zaradená medzi piatich finalistov súťaže o najkrajšiu európsku filmovú lokalitu.

Banská Štiavnica — Foto: Instagram/marian_sicko, peter_hazlinger

Banská Štiavnica 20. novembra (TASR) – Banská Štiavnica bola zaradená medzi piatich finalistov súťaže o najkrajšiu európsku filmovú lokalitu. Slovenská filmová agentúra (SFA) Banskú Štiavnicu do súťaže prihlásila na základe minisérie Dracula, ktorú minulý rok v meste spoločne natáčali štáby televízie BBC a streamovacej služby Netflix.

O víťazovi súťaže neziskovej organizácie The European Film Commissions Network (EUFCN) rozhodne verejnosť v online hlasovaní. „Banskú Štiavnicu sme nominovali vzhľadom na to, že si v minisérii Dracula takpovediac zahrala najviac zo všetkých slovenských lokácií, kde sa nakrúcalo. Vo výslednom diele sú jasne rozpoznateľné Starý hrad, ako aj okolité uličky mesta," prezradila manažérka SFA Zuzana Bieliková.

Dokonale sa hodila k Draculovi

Reakcie zahraničného štábu na prostredie historického banského mesta boli podľa Bielikovej veľmi pozitívne. „Táto lokácia sa dokonale hodila k opisu scenára Draculu. Potrebovali sme nájsť kláštor, ktorý by mal vnútorné otvorené nádvorie, takže keď dovnútra vošiel Dracula, mníšky boli uväznené vlkmi. Všetko, čo sme potrebovali, sme našli v Banskej Štiavnici. Personál z Banskej Štiavnice bol veľmi ústretový a ak by sa vyskytla ďalšia príležitosť, určite by som sa sem vrátila nakrúcať," povedala producentka Sue Vertue z Hartswood Films.

„Je to obrovská vec, výherné lokácie sú vždy prezentované na filmovom festivale Berlinale. Stovky producentov z celého sveta tam každoročne hľadajú nové spolupráce a lokácie pre svoje najnovšie projekty,“ vysvetlil pre TASR Patrick Horváth, riaditeľ spoločnosti Location Bros, ktorá sa venuje vyhľadávaniu filmárskych lokalít na Slovensku. Podľa Horvátha Banská Štiavnica na malom priestore ponúka filmárom neskutočne veľa, navyše v krásnom prostredí a v zachovanom stave.

Záujem o Slovensko sa zvyšuje

Záujem u zahraničných producentov o nakrúcanie na Slovensku sa podľa Horvátha v posledných rokoch zvyšuje. „Slovensko má veľký počet hradov, zámkov a kaštieľov, divokú prírodu či socialistickú architektúru. Druhým dôvodom je určite 33-percentný cash rebate, čiže forma návratnosti investícií od Slovenskej republiky. Produkcia, ktorá investuje nad istú sumu prostriedkov v našej krajine, bude mať možnosť uchádzať sa o návratnosť tretiny investícií," vysvetlil Horváth.

Dodal, že štátnu návratnosť filmových investícií má Slovensko najvyššiu spomedzi okolitých krajín. Narastajúci záujem potvrdila aj Bieliková z SFA s tým, že 33-percentnú podporu audiovizuálneho priemyslu zatiaľ dostalo 18 rôznych projektov.

Okrem Slovenska reprezentovaného Banskou Štiavnicou sa do pätice finalistov súťaže dostali lokality z Talianska, Nemecka, Litvy a Severného Macedónska. Z prihlásených lokácií vybrala finalistov päťčlenná odborná porota, o víťazovi sa však rozhoduje v online hlasovaní na webovej stránke www.cineuropa.org. Hlasovanie je otvorené do 12. januára 2021.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…