Dobré noviny
Bezdomovec Slávo sa prebral z kómy a začal maľovať nádherné obrazy. Spriatelil sa s Lukášom, ktorý mu chce pomôcť nájsť teplé miesto pre život
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Bezdomovec Slávo sa prebral z kómy a začal maľovať nádherné obrazy. Spriatelil sa s Lukášom, ktorý mu chce pomôcť nájsť teplé miesto pre život

Lukáš a Slávo.
Lukáš a Slávo. — Foto: Lukáš Olejár

Pri odľahlej cestičke pri bystrickej Sásovej vzniklo priateľstvo medzi 35-ročným Lukášom a Slávom, ktorý je bez domova a maľuje obrazy. Lukáš sa rozhodol podať mu pomocnú ruku, aby zimu prežil v teple.

BANSKÁ BYSTRICA 22. novembra - Hovorí sa, že náhody neexistujú. Bystričan Lukáš Olejár išiel jedného dňa so psíkom z prechádzky domov zo Šachtičiek smerom na bystrické sídlisko Sásova. Niečo ho ťahalo inou trasu ako obvykle. „V kríkoch som si všimol obydlie z kartónov,“ začal so svojím rozprávaním. Keď prišiel bližšie, nikto tam nebol. Bolo však vidieť, že tam predsa len niekto býva. „Na druhý deň som varil rizoto, povedal som si, že spravím väčšie množstvo a odnesiem ho na to miesto,“ spomína Lukáš. Zobral so sebou aj staré oblečenie.

Stolík od farieb

Bol tam človek - Slávo. Lukáš cítil okamžité sympatie k záhadnému mužovi bez domova. Dali sa do reči. „Nie je ako bežní bezdomovci, ktorých som stretol. Slávo od nikoho nič nežiada, má všetkých pokope,“ tvrdí mladý muž. Ďalší deň mu priniesol spacák. O pár dní na to vznikla myšlienka usporiadať aukciu jeho obrazov. „Všimol som si stolík od farieb. Začal mi ukazovať svoje obrazy, v ten deň vznikla aj dražba,“ opísal.

Slávo bol po nehode niekoľko dní v kóme a po prebudení začal maľovať. Maľuje na plátno olejovými farbami. Kedysi sa venoval horolezectvu, na jeho obrazoch sú často motívom hory. Dnes je bez domova, no rád by strávil Vianoce v teple a suchu.

Slávo je už na ulici nejaký ten rok. Veľmi túži bývať niekde kde je ticho, teplo a sucho.
Slávo je už na ulici nejaký ten rok. Veľmi túži bývať niekde, kde je ticho, teplo a sucho. Foto: Lukáš Olejár

Podpora ľudí

Lukáš preto na Facebooku usporiadal aukciu. Ľudia o obrazy prejavili veľký záujem. „Ukázal som mu na Facebooku, čo sa deje, bol milo prekvapený. Minule ho v obchode oslovila predavačka, že ho pozná z Facebooku, že krásne maľuje, povznieslo ho to,“ povedal.

Väčšina obrazov je rozmeru 60/30cm Olejomaľby na plátne s dreveným rámom. — Foto: Lukáš Olejar
Väčšina obrazov je rozmeru 60/30cm Olejomaľby na plátne s dreveným rámom. — Foto: Lukáš Olejar
Slávo bol kedysi horolezcom. — Foto: Lukáš Olejar
Väčšina obrazov je rozmeru 60/30cm Olejomaľby na plátne s dreveným rámom. — Foto: Lukáš Olejar

Lukáš chápe, aké je to byť bez domova

Medzi mužmi sa vytvorilo priateľstvo. Lukáš má pre Sláva pochopenie. Sám si prešiel kadečím aj závislosťou. Pracoval na niekoľkých miestach v zahraničí, potom sa snažil nadobudnúť ďalšie vzdelanie, chodil na jazykové kurzy, vysokú školu, ale životné udalosti ho prinútili školu nechať. 

Jedného dňa sa ocitol pred vymknutými dverami. Rozhodol sa pre zmenu. Z našetrených peňazí si kúpil dodávku. „Začal som ju prerábať a zatepľovať, kúpal som sa vo Váhu, chcel som žiť vonku, fascinuje ma to. V decembri som si však uvedomil, že sa tak žiť v zime nedá a predal som ju.“

Našiel si byt v Trenčíne a robil donaškára jedla, dospel však k rozhodnutiu, že tak nechce žiť a opäť sa dal na nekonvenčný život. „Býval som pol roka v stane, pil zo studničiek. Bolo to úžasné,“ tvrdí. Nakoniec ho život po 20 rokoch priviedol opäť do rodnej Bystrice, kde sa stretol so Slávom.

Buďme vľúdni aj k neznámym

Lukáš tvrdí, že po zverejnení aukcie na Facebooku sa našli aj takí ľudia, ktorí Sláva posielali na liečenie. „Takým spôsobom, že človeka hneď odsúdite, sa nič nedosiahne. Prišiel som k nemu nezištne, len tak, nijako som ho neodsudzoval a nehodnotil, len som vnímal, pýtal sa ho a hľadal som nejaké východiskové cesty, jednou z nich je aj liečenie, na ktoré chce Slávo ísť, ale keby som prišiel a len tak mu to nakázal, bolo by to iné,“ myslí si Bystričan.

Najväčší súcit so Slávom podľa Lukáša prejavili ľudia, ktorí sami nemajú veľa. „Veľa ľudí, ktorí kúpili obraz, nie sú na tom najlepšie. Vedia sa doňho vcítiť a viac sa podeliť,“ tvrdí.

„Nemali by sme sa báť byť vľúdni a priateľskí aj k neznámym. Ak vás trápi, ako tento svet funguje, ak máte v živote málo lásky, nie je dobré uzatvárať sa do seba a živiť v sebe pocit krivdy či hnevu, všetko to máme v rukách, môžeme cez svoje činy vytvárať pocit priateľstva a lásky, tak vytvárame svet krajším,“ uzavrel Lukáš.

Ako pomôcť Slávovi, sa dočítate vo Facebookovom príspevku Lukáša:

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…