Bill Gates sa vyjadril ku konšpiráciám, že pri testovaní nám zaviedli jeho čipy. Kto je za hoaxami a ako s nimi bojovať?
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Bill Gates sa vyjadril ku konšpiráciám, že pri testovaní nám zaviedli jeho čipy. Kto je za hoaxami a ako s nimi bojovať?

Americký podnikateľ a filantrop Bill Gates vyvracia konšpiračnú teóriu, podľa ktorej využíva koronavírus na to, aby ovládal ľudí.

Bill Gates — Foto: TASR/AP

WASHINGTON 21. novembra - Pravidelným terčom šíriteľov konšpiračných teórii a ďalších nezmyslov býva aj americký miliardár a filantrop Bill Gates. Vizionár, ktorý je pre mnohých stále známy ako zakladateľ technologickej spoločnosti Microsoft, sa rozhodol, že už toho má dosť.

Už na začiatku pandémie množstvo dezinformátorov Gatesa obviňovalo z toho, že vyvoláva paniku vyjadreniami „to najhoršie ešte len príde". Jedna z ďalších konšpiračných teórií uvádza, že využíva nový koronavírus na to, aby ľuďom do mozgu vložil čip, ktorým ich chce ovládať, čo je podľa neho, samozrejme, nezmysel.

Kto stojí za konšpiráciami?

Ako uviedol podľa portálu Unilad pre šou The Daily Show, za týmito tvrdeniami vraj stoja antivakcinačné hnutia, ktoré sa spojili s ľuďmi šíriacimi politické konšpirácie. „Vždy existovala malá skupina ľudí, ktorí boli proti očkovaniu. Môžeme to vidieť aj na vakcíne proti osýpkam," hovorí 65-ročný podnikateľ.

Zo šírenia týchto nepravdivých správ viní aj sociálne médiá: „Je tak jednoduché kliknúť na to, hlavne keď jednoduché vysvetlenie pandémie, že je za ňou niekto diabolský, je akosi ľahšie pochopiteľné ako skutočná biológia, ktorá je trochu komplikovaná."

Pravdu musíme urobiť zaujímavejšou

A čo by sme podľa Gatesa mali robiť? Hoci by veľmi rád disponoval riešením celej krízy, dezinformácie pokračujú v raste najmä na spomínaných sociálnych médiách. „Musíme urobiť pravdu zaujímavejšou. Musíme veci označiť pravdou," odkazuje filantrop.

Podnikateľ sa pritom spolu s manželkou Melindou prostredníctvom ich nadácie usiluje pomôcť pri boji s novým koronavírusom. Ešte v apríli napríklad darovali 150 miliónov dolárov na vývoj pomôcok, terapií a liekov na koronavírus.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…