Dobré noviny
Odborníčka Holubová: Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip sa brali z lásky. Napriek tomu bol Filip v Británii skôr trpený
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Odborníčka Holubová: Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip sa brali z lásky. Napriek tomu bol Filip v Británii skôr trpený

Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú 73. výročie svadby. 
Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú 73. výročie svadby.  — Foto: Facebook/Royal Family

Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú 73. výročie svadby. 

LONDÝN 20. novembra - Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou Veľkej Británie, jej manžel princ Filip je najdlhšie slúžiaci manžel v dejinách.

Hoci má Filip viac kráľovskej krvi ako samotná Alžbeta, pri sobáši sa musel vzdať titulu princa a nikdy sa nestal kráľom. Ich zásnuby boli tajné, Filip nebol pre Alžbetu vhodný ženích, proti ich sobášu bol aj samotný Winston Churchill. Napriek tomu svoju lásku spečatili. Ich svadba bola prvýkrát v histórii vysielaná naživo v rádiu. Po celom svete ju počúvalo 200 miliónov ľudí. „Bola šťastná, zaľúbená do svojho blonďatého, atraktívneho obra a myslím si, že je to manželstvo z lásky,“ povedala v rozhovore pre Dobré noviny odborníčka na protokol a dynastickú politiku Mária Holubová z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela.

Aj keď rozprávky sa väčšinou končia veľkolepou svadbou a slovami žili šťastne až do smrti,“ realita býva iná. Protokolistka hovorí, ako zvládal svoje postavenie v tieni kráľovnej a to, že jeho deti nedostali jeho meno Mountbatten ale Windsor, ale aj aká bola jeho rola manžela, kým sa nevzdal verejného života.

Mária Holubová, odborníčku na protokol a dynastickú politiku.
Mária Holubová, odborníčka na protokol a dynastickú politiku. Foto: Archív

Povestná iskra

Bolo to manželstvo z lásky?

Musíme prihliadať na aspekt doby a postavenia princeznej Alžbety, ktorá mala desať rokov, keď sa stala priamou nástupníčkou na trón a vtedy sa zmenila jej výchova a študijný program, ktorý bol veľmi konzervatívny. Na jej vývoj a vystupovanie na verejnosti dohliadala veľmi prísna stará mama, kráľovná Mary, manželka anglického kráľa Juraja V. Dospievala v čase tragických udalostí druhej svetovej vojny, a tak možnosť zoznámiť sa a fungovať medzi mladými mužmi na spoločenských udalostiach nebolo možné.

Princ Filip bol jej príbuzný a ako protégé Louisa Mountbattena sa zúčastňoval rodinných stretnutí s Windsorovcami. Povestná iskra medzi nimi preskočila na Vianoce 1943 a aj napriek odporu rodiny a parlamentu na čele s W. Churchillom si zásnuby, aj keď tajné, presadila. Nevadila jej ani veľmi jednoduchá svadba s prihliadnutím na povojnové obdobie. Látku na šaty si objednala z USA a platila lístkami, ktoré boli na prídel. Bola šťastná, zaľúbená do svojho blonďatého, atraktívneho obra a myslím si, že je to manželstvo z lásky.

Vľavo: Princezná Alžbeta a FIlip Mountbatten v deň ich svadby. Vpravo: Oficiálna fotka Kráľovnej Alžbety a princa Filipa na ich 73. výročie sobáša. Spoločne si prezerajú priania od princa George,
princeznej Charlotte and princa Louisa a ďalších.
Vľavo: Princezná Alžbeta a FIlip Mountbatten v deň ich svadby. Vpravo: Oficiálna fotka Kráľovnej Alžbety a princa Filipa na ich 73. výročie sobáša. Spoločne si prezerajú priania od princa George, princeznej Charlotte and princa Louisa a ďalších. Foto: Facebook/The Royal family

Ponižujúce postavenie

Prečo sa vo Veľkej Británii manžel kráľovnej nestáva automaticky kráľom?

Základom medzinárodných vzťahov bola do roku 1914 dynastická politika postavená na politicky výhodných sobášoch. Budúca kráľovná musela priniesť bohaté veno, ktoré zahŕňalo územia, šperky, peniaze a musela samozrejme rodiť deti, aby bola zabezpečená dynastia. Vydajom za monarchu sa automaticky stala kráľovnou a bola aj korunovaná. K tomuto smerovala výchova princezien na panovníckych dvoroch a sformovala sa ich úloha, lebo boli výhodným artiklom na šachovnici medzinárodných vzťahov a slúžili na upevnenie mocenskej pozície dynastií.

Pozrime sa teraz na opačné garde, keď sa panovníčkou v Anglicku, neskôr vo Veľkej Británii, stala žena. Pre manželov panovníčiek, princov z kráľovského rodu, bolo takéto postavenie veľmi ponižujúce. Väčšinou to boli cudzinci, ktorí nemali šancu získať trón a povedzme to na rovinu - boli nemajetní. Už to bol dôvod, prečo im parlament neschválil titul kráľ a neboli korunovaní. Samozrejme, že boli aj výnimky. 

Boli aj nejaké iné dôvody?

Prvá anglická kráľovná Mária I. Tudorová uzavrela politicky výhodný sobáš so španielskym princom Filipom Habsburgským, ktorý nastúpil na španielsky trón ako Filip II. Mária I. zomrela skôr, ako stihla porodiť dediča, viete si predstaviť, že by sa pod jeho vládou spojili tak odlišné štáty ako Anglicko a Španielsko? Filipa Habsburgského oslovovali kráľ, ale parlament nesúhlasil s korunováciou, lebo bol katolík a obávali sa, že manželia znovu nasmerujú Anglicko do lona katolíckej cirkvi. Anglická kráľovná Alžbeta I. odolávala tlaku sobášnej politiky a zomrela ako panenská kráľovná. Počas slávnej revolúcie v roku 1688 povolal parlament na trón Máriu II. Stuartovú s manželom Viliamom III. Oranžským, ktorého oslovovali kráľ a bol konštitučným monarchom. Manželom poslednej anglickej kráľovnej Anny I. z dynastie Stuartovcov bol Juraj Dánsky, ktorý bol bez titulu. Manželia po sebe nezanechali potomkov, a tak parlament povolal na anglický trón dediča Žofie Hannoverskej, Juraja I.

Nemajetní fešáci

Alžbeta II. predbehla v dĺžke vládnutia kráľovnú Viktóriu. Aj po jej boku dlhé roky stál princ Albert. Mal niečo spoločné s Filipom? Aké bolo jeho mocenské postavenie?

Albert Saxe Coburg Gotha a Filip Mountbatten boli obaja bez majetku a veľkí fešáci. Prispôsobili sa veľmi nepríjemnému faktu, že sú manželia panovníčiek, ale ani jeden z nich nemal dostatočnú pokoru, aby to zvládol bez ujmy na duševnom zdraví. Zaoberali sa len tým, čo im manželka a parlament dovolili: oblasť kultúry, vedy a prezentácia Veľkej Británie vo svete.

Princ Filip a princ Albert, obaja boli fešáci, no bez majetku.
Princ Filip a princ Albert, obaja boli atraktívni muži, no bez majetku. Foto: Facebook/ The Royal Family, Wikmeidia/John Partidge/The Royal Colection

Obidvaja mali veľmi komplikovaný vzťah so svojimi synmi, ktorí sa mali stať panovníkmi. Albert s budúcim anglickým kráľom Eduardom VII. a Filip s princom Charlesom, ktorý by po svojej matke nastúpil na trón ako Karol III. Možno to bolo aj preto, že synovia naplnili ich nesplnenú ambíciu stať sa panovníkom. Albert mal klasické vzdelanie, Filip bol dôstojník kráľovského námorníctva. Albert bol vojvoda, Filip princ z kráľovskej rodiny. Ani jeden z nich nemal v rukách politickú moc a vôbec žiadny vplyv na vnútornú a zahraničnú politiku Veľkej Británie.

Na titul princ manžel si obaja počkali

V čase, kedy hrozilo vypuknutie krymskej vojny, sa Albert prejavil ako pacifista. Vyslúžil si kritiku a bol zbavený všetkého politického vplyvu na politickú situáciu. Vraj mu z útechy bol udelený titul Princ manžel (konzort), kedy bol tento titul udelený Filipovi?

Albert ako príslušník európskych elít a manžel kráľovnej Viktórie si nemohol dovoliť byť pacifistom. Išlo o politický a mediálny ťah, ktorý parlament využil v čase pred vypuknutím krymskej vojny, lebo potreboval obetného baránka. A tak vypustili fámu, že Albert ako cudzinec a hlavne Nemec bol spojenec cárskeho Ruska, s ktorým boli nemecké štáty prepojené dynastickou politikou. Veľká Británia sa v tomto období zmietala medzi dvoma nezlučiteľnými faktami: Splendid isolation, politikou nezasahovania a politikou hrozieb z pozície sily a tento rozpor mohol viesť jedine k vojne, nie k mieru. 

Princ Albert sa so svojou zásadovosťou snažil raziť si cestu bludiskom európskej diplomacie, ale nakoniec sa stratil v hmle. Lord Palmerston to využil, ale po skončení krízy, možno ako odškodné sa v parlamentne postavil za to, aby dostal oficiálne postavenie princa manžela. Kráľovná Viktória bola nadšená a Palmerstonovi veľmi vďačná. Aj keď medzi kráľovnou a jej premiérom nevládli ideálne vzťahy. Podobný scenár sa uskutočnil približne o 100 rokov v prípade princa Filipa, kedy mu po suezskej kríze, desať rokov po svadbe vrátili titul princa, ktorého sa predtým musel vzdať.

V krvi mu koluje viac kráľovskej krvi než mnaželke

Z akej šľachtickej rodiny pochádza princ Filip, je s Alžbetou spríbuznený?

Pokúsim sa rozmotať pletenec dynastického politického systému kráľovnej Viktórie. Alžbeta II. je prapravnučkou kráľovnej Viktórie a priamy potomok jej syna, Eduarda VII. Filip je tiež prapravnukom kráľovnej Viktórie a priamy potomok jej dcéry Alice. Jeho stará mama a posledná  ruská cárovná Alix boli sestry a dcéry Alice a vnučky kráľovnej Viktórie. Bol to práve Filip, ktorý po objavení hrobu posledného ruského cára a jeho rodiny poskytol DNA, čo pomohlo identifikovať ich pozostatky. Matka princa Filipa, zhodou okolnosti tiež Alica, sa vydala za Ondreja Gréckeho, ktorý bol priamym potomkom dánskeho kráľa.

Princ Filip má viac kráľovskej krvi ako samotná Alžbeta II.. Filip mal štyri staršie sestry, ktoré sa vydali za nacistických pohlavárov a to bol dôvod, prečo nebol ako ženích pre britskú kráľovnú veľmi vhodný a vítaný. Hlavne britský premiér W. Churchill mu nebol priaznivo naklonený a vlastne s ním aj britská elita. Faktom zostáva, že bol vo Veľkej Británii veľmi neobľúbený a skôr trpený. A to je aj realita súčasnosti.

Hovoria historické pramene, ako Filip zvládal stratu titulu ?

Filip ako mladý muž. Po oficiálnom ohlásení zásnub sa musel vzdať kráľovského titulu gréckeho princa a získal titul kráľovská výsosť, vojvoda z Edinburgu a až po desiatich rokoch mu parlament odsúhlasil na návrh kráľovnej titul princ-manžel.
Po oficiálnom ohlásení zásnub sa musel vzdať kráľovského titulu gréckeho princa a získal titul kráľovská výsosť, vojvoda z Edinburgu a až po desiatich rokoch mu parlament odsúhlasil na návrh kráľovnej titul princ-manžel. Foto: Repro foto: People

Jeho pozícia bola veľmi náročná v čase, kedy bolo ešte stále dominantné postavenie mužov. Do nástupu na trón a následnej korunovácie bol on hlava rodiny a žili normálnym bežným životom striedavo v Londýne a na Malte, kde si plnil svoje povinnosti ako poručík vojnového námorníctva. Ťažko znášal fakt, že jeho deti dostali priezvisko Windsor a nie Mountbatten, dokonca mal aj depresívne stavy. Trpkosť z rozhodnutia parlamentu sa prejavila aj pri nástupe jeho manželky na trón, keď skladal prísahu do jej rúk ako prvý poddaný jej veličenstva a označil sa za muža v tieni, ktorý je najdlhšie slúžiaci manžel v dejinách.

Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú 73. výročie svadby. — Foto: Facebook/The Royal Family
Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú 73. výročie svadby. — Foto: Facebook/The Royal Family
Pred tromi rokmi oslávili platinovú svadbu. — Foto: Facebook/The Royal Family
Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú 73. výročie svadby. — Foto: Facebook/The Royal Family

Kráľovnej dodáva silu

Princ Filip sa už síce stiahol z verejného života, no svoju manželku sprevádzal dekády doma aj v zahraničí, aká bola jeho rola?

Otec kráľovnej Alžbety II., kráľ Juraj VI., nazval posmešne kráľovskú rodinu FIRMA, princ Filip doplnil, že členovia kráľovskej rodiny sú jej zamestnancami bez nároku na dôchodok. Musíme ale uznať, že jeho rozhodnutie, ktoré urobil pri dovŕšení 96 rokov, že nebude vystupovať na verejnosti a plniť si prezentačné povinnosti je pochopiteľné. V súčasnosti má 99 rokov a aj keď prekonal zopár vážnych chorôb, vždy bol v dobrej fyzickej kondícii, aj keď v poslednej dobe stratil na váhe a má problém s mobilitou. Jeho úlohou bolo stáť vždy pri kráľovnej, aj keď jeden krok za ňou, bol otec jej detí. Bol zdroj jej sily, jej kotva. Nič viac a nič menej.

Sobáš Harryho a Megan Markle nebol gestom milujúcej babičky

Mal vplyv aj na dôležité rozhodnutia kráľovnej?

Kráľovná Alžbeta II. podobne ako jej veľká predchodkyňa a vzor kráľovná Viktória, si uvedomuje, že je panovníčkou konštitučnej monarchie, nie je političkou a štátničkou. Jej funkcia je reprezentatívna a podriadená rozhodnutiam parlamentu. K významným politickým udalostiam sa nesmie priamo vyjadrovať, nesmie prejavovať svoj názor na rozpory a konanie politikov. Toto je vlastne všetkým jasné.

Málokto vie, že tento prístup platí aj pri rozhodnutiach, čo sa týka jej súkromia, členov kráľovskej rodiny a jej vlastných detí. Napríklad v roku 1936 parlament postavil kráľa Eduarda VIII. pred rozhodnutie a dal mu na výber medzi trónom a abdikáciou kvôli vzťahu z Walis Simpsonovou. Sestra Alžbety II. princezná Margaret sa vzdala sobáša s rozvedeným mužom, lebo parlament by jej odňal následníctvo a všetky tituly. Rozluku princa Charlesa a lady Diany vyhlásil premiér John Major a po mediálnych škandáloch a pod vplyvom parlamentu im navrhla kráľovná rozvod. 

Sobáš princa Harryho s Megan Markle tiež nebolo gesto milujúcej babičky, ktorá nechcela stáť v ceste šťastiu svojho vnuka, ale rozhodnutie parlamentu, že je to moderné a ústretové gesto vhodné pre monarchiu v 21. storočí. Meghan je americká filmová hviezda, afroameričanska, rozvedená a bojovníčka za emancipáciu. Z politického hľadiska kráľovná dôležité rozhodnutia nerobí, ale v ťažkých situáciách, ktorým bola vystavená, mala vždy podporu svojho manžela. V súkromí bola kráľovná považovaná za citového pštrosa a odmietala zasahovať do života svojich príbuzných, detí a vnúčat, čo Filip vždy rešpektoval a možno mu to aj vyhovovalo. Nebolo dôležitých rozhodnutí, na ktoré by mal ako manžel vplyv.

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan sa vzdali svojej úlohy v kráľovskej rodine.
Britský princ Harry a jeho manželka Meghan sa vzdali svojej úlohy v kráľovskej rodine. Foto: Facebook/ The Royal Family

Modernizátor a milovník vedy a techniky

Hovorí sa, že má rad technológiu a technický pokrok? Priniesol modernizáciu monarchii?

Keď sa jeho manželka stala kráľovnou, nevedel si nájsť miesto a depresívne stavy mu spôsobili aj vážne choroby. Jeho húževnatosť, schopnosť adaptovať sa a čeliť rôznym ťažkým podmienkam, mu pomohli obdobie hľadania sa a uplatnenia prekonať. Aktívne podporoval 800 projektov, ktoré sa týkali športu, ochrany prírody, vzdelávania. Bol kancelárom univerzity v Cambridge a v Edinburgu, kde podporoval rozvoj vedy a techniky. Na túto tému napísal 9 kníh a mal 370 vystúpení po celom svete. Kráľovná nemala taký prehľad, čo sa týkalo vedy a techniky a keď ju niekto zaskočil svojím návrhom z nejakého vedného odboru tak sa štandardne spýtala: „Čo na to hovorí Filip?“
    
Snažil sa aj o modernizáciu kráľovskej rodiny spolu s poradcom Martinom Charterisom a začali modernizovať samotnú kráľovnú a jej prezentáciu na verejnosti. Po suezskej kríze začala strácať popularitu a takto ju hodnotilo 90% verejnosti: Kráľovná má nemožný a neznesiteľný prízvuk a všetky prejavy prednáša umelo, všetko číta, a preto vidieť a počuť, že si prejavy nepíše sama. Je ako ryba, nemastná, neslaná, fláka sa za peniaze daňových poplatníkov a nepodporuje kultúru. Je staromódna, oblieka sa nevkusne a je banálna. Filip v tom momente začal organizovať záhradné slávnosti, na ktoré sa už pozývali ľudia zo všetkých spoločenských vrstiev, zorganizoval návštevu kráľovnej v USA a prezentoval kráľovskú rodinu a jej súkromie v dokumentárnom filme, ktorý vysielala televízia.

Má špecifický humor, ktorý chápe jeho žena

 Dá sa mu vyčítať nejaký prešľap? Je pravda, že ho na Vanuatu majú za boha?

Jeho nevhodné a niekedy vtipné komentáre privádzali protokolistov z kráľovského paláca do zúfalstva. Médiá si samozrejme na tom zgustli, všetci boli v rozpakoch, ale jediná sa na tom ohromne zabávala jeho manželka kráľovná Alžbeta II. Mountbattenovci mali tento spôsob vyjadrovania v rodine. Jeho strýko okomentoval princa Charlesa ako novorodenca so slovami: „Človek s takýmito ušami nemôže byť predsa anglickým kráľom.“ Filip sa preslávil výrokom, keď Anglickým študentom v Číne povedal, že keď tam ešte ostanú, budú mať šikmé oči. Domorodcov na Kajmanských ostrovoch sa spýtal, či sú potomkami pirátov? Domorodkyne z Kene, ktorá mu priniesla darček, sa spýtal: Ste žena, však?

Najviac pobavil Veľkú Britániu, keď ho na ostrove Vanuatu v južnom Pacifiku uctievali ako prevteleného boha aj napriek tomu, že nesplnil ich podmienku, že sa má odfotiť úplne nahý. Väčšina Britov považuje vojvodu z Edinburgu ako niekoho, komu nie je dané zhora. Ja si myslím, že len provokoval.

Najväčšie bohatstvo Veľkej Británie

Prečo sa podľa Vás britská kráľovská rodina teší vo svete takej veľkej popularite?

Kráľovská rodina je najväčšie bohatstvo, aké Veľká Británia má, povedala premiérka Margaret Thatcher a je to pravda. Sebavedomie Angličanov pramení z ich vyše tisícročnej tradície, ktorá sa zachovala dodnes a jej súčasťou je otvorenie parlamentu, prejav kráľovnej, rátanie labutí na Temži, Prehliadka farieb, rytieri podväzkového rádu na hrade Windsor, dostihy v Ascote.

Sú hrdí na svoj stáročný konštitučný režim, na otvorený politický súboj, ktorého rozhodcom je verejnosť, na svoju parlamentnú monarchiu, ktorú reprezentuje osobnosť kráľovnej Alžbety II. Je to práve ona, ktorá drží pohromade Veľkú Britániu a krajiny Commonwealthu, teda ríšu, ktorá sa odvoláva na tradície a zvyklosti.

Nezaoberá sa každodennou politikou, ale mala vplyv na britských premiérov od W. Churchilla až po B. Johnsona. Je najvyššou veliteľkou ozbrojených síl a hlavou anglikánskej cirkvi. Stojí na čele najstaršieho rytierskeho rádu na svete. Patrí síce medzi najbohatšie ženy na svete, ale majetok koruny spravuje v mene britského ľudu. Tento historický odkaz ukotvený tisíc rokov závidí Angličanom každý.

Už ste čítali?