Na zimné obdobie je nutné dobre pripraviť auto
TASR
TASR

Na zimné obdobie je nutné dobre pripraviť auto

Prípravu automobilu by nemali motoristi podceniť a nechávať ju až na poslednú chvíľu. Špeciálne v zimnom období dochádza k nečakaným zmenám počasia, a tým aj podmienok na vozovke.

Bratislava 24. októbra (TASR) - Prípravu automobilu na zimnú sezónu by nemali motoristi podceniť a nechávať ju až na poslednú chvíľu. Špeciálne v zimnom období dochádza k rýchlym a nečakaným zmenám počasia, a tým aj podmienok na vozovke.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Prezutie auta na zimné pneumatiky by malo byť samozrejmosťou, pozornosť však treba venovať aj ďalším aspektom. Príprava auta musí byť komplexná, aby sa motoristi vyhli nepríjemnostiam, ktoré sú spojené so zimnou prevádzkou.

Používanie zimných pneumatík na Slovensku je povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Keďže počasie sa v jesenných a zimných mesiacoch mení veľmi rýchlo a nepredvídateľne, základom prípravy auta na zimu musí byť včasné prezutie letných pneumatík na zimné. Všeobecným pomocníkom je ukazovateľ priemernej dennej teploty. Ak sa priemerná denná teplota pohybuje pod hranicou 7 stupňov Celzia, je ten správny čas. Zmes zimných pneumatík je mäkšia, a tým si zachováva oveľa lepšiu priľnavosť k vozovke aj pri nižších teplotách. Zimné pneumatiky by sa mali ponechať na vozidle približne do konca marca.

"Prípravu automobilu by nemali motoristi podceniť a nechávať ju až na poslednú chvíľu. Špeciálne v zimnom období dochádza k nečakaným zmenám počasia, a tým aj podmienok na vozovke. Prezutie auta na zimné pneumatiky by malo byť samozrejmosťou, pozornosť však treba venovať aj ďalším aspektom. Príprava auta musí byť komplexná, aby sa motoristi vyhli zbytočným nepríjemnostiam. Pokiaľ chcete mať 100-% istotu, odporúčame navštíviť autorizovaný servis, ktorý zaručí odborný prístup podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu. Autorizované servisy ponúkajú široký výber príslušenstva, napríklad od diskov, zimných pneumatík cez náplne až po stierače," povedal Roman Rajtár zo Škoda Auto Slovensko.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…