Dobré noviny
Ako si vybrať správny sporák? Pozerajte na rozmery vašej kuchyne, úsporu energie a pre koľkých ľudí budete variť
Inzercia
Inzercia

Ako si vybrať správny sporák? Pozerajte na rozmery vašej kuchyne, úsporu energie a pre koľkých ľudí budete variť

Výber správneho sporáka urobí z varenia a pečenia radosť.
Výber správneho sporáka urobí z varenia a pečenia radosť. — Foto: Pexels/G. Fring

Na trhu je dnes viacero druhov sporákov s niekoľkými možnosťami ohrievacích platní.

BRATISLAVA 19. novembra - Aj keď si možno viete predstaviť kuchyňu bez mikrovlnky alebo umývačky riadu, bez sporáka alebo rúry isto nie. A hoci sa dnes voľne stojace sporáky objavujú ako prvky pri zariaďovaní novej kuchyne čoraz zriedkavejšie, oproti vstavaným rúram majú jednu veľkú výhodu, a to, že ho môžete ľubovoľne premiestňovať. Ak sa budete chcieť neskôr presťahovať alebo rekonštruovať kuchyňu a zmeniť jej usporiadanie, tak toto riešenie bude určite oveľa praktickejšie. A keďže je to spotrebič, ktorý s vami zostane niekoľko rokov, jeho výber by ste nemali podceniť. Najprv si však ujasnite, aký potrebujete.

Podľa čoho vyberať

Pri samotnom výbere sporáka by ste mali dbať v prvom rade na druh sporáka a typ ohrievacích platní. Pri nich je dnes už výber celkom široký. Môžete si vybrať indukčnú platňu, ktorá spotrebuje menej energie, pretože ohrieva priamo panvicu a nie priestor mimo panvice, no vyžaduje si špeciálny riad, tradičný plynový horák, ktorého výhoda spočíva v precíznej kontrole nad ohrevom, ale o niečo horšie sa čistí. Elektrickú platničku zase nájdete za nízku cenu, avšak počítajte s tým, že sporáky tohto typu sú pomerne neefektívne, ťažko sa udržiavajú a príprava jedál bude značne pomalšia. A v neposlednom rade je to sklokeramická platňa, ktorá má elegantný a zároveň štýlový povrch, no v porovnaní s indukčnými platňami nie je natoľko energeticky efektívna, pretože zohrieva nielen panvicu, ale aj miesto pri panvici.

Indukčné dosky sú dnes veľmi obľúbené.
Indukčné dosky sú dnes veľmi obľúbené. Foto: Pexels/E. Haney

Okrem toho by ste sa mali zamerať na rozmer, teda aký sporák vám vaša kuchyňa dovolí. V ponuke bežne nájdete sporáky rôznych šírok či už menej ako 50 cm, 50 – 59 cm alebo 60 a viac centimetrov. Dôraz kladte aj na vnútorný objem rúry, teda koľko pokrmov chcete tepelne spracovávať v rúre na pečenie. Podľa toho sa rozhodnete či siahnete po rúre s vnútornou kapacitou menšou než 52, 56 až 59 alebo až  60 a viac litrov. 

Akonáhle si vyberiete typ ohrievacích platní a ujasníte si veľkosť, môžete pristúpiť k výberu sporáka. Práve od typu ohrievacích platničiek sa totiž odvíja aj druh sporáka. Poznáme indukčný sporák s indukčnými platňami, plynový sporák s plynovými horákmi a plynovou rúrou, elektrický sporák s elektrickou varnou doskou, sklokeramický sporák so sklokeramickou varnou doskou a nakoniec kombinovaný sporák, ktorý spája výhody elektrickej rúry na pečenie s plynovou varnou doskou. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Plyn alebo elektrina, dnes si môžete vybrať.
Plyn alebo elektrina, dnes si môžete vybrať. Foto: Pexels/T. Elliott

Výhody a nevýhody jednotlivých druhov

Niekedy to za vás vyrieši situácia vo vašom byte. Nie je v ňom zavedený plyn? Tak vaša voľba je jasná, volíte elektrický sporák využívajúci elektrickú energiu. Ak však máte na výber a rozhodujete sa medzi elektrickou alebo plynovou rúrou, treba zvážiť, na akú činnosť ju budete používať. Ak máte radi cukrárske experimenty a neviete si predstaviť týždeň bez lahodného koláča, vyberte si plynovú rúru, ktorá udržuje konštantnú teplotu pečenia. Pre milovníkov sladkého pečiva bude zase skvelým pomocníkom plynový sporák s plynovou a teplovzdušnou rúrou. Toto zariadenie má väčší výber programov a umožňuje piecť akékoľvek, aj tie najnáročnejšie múčniky, a zároveň pripravovať krémy, plnky alebo polevy. Ak chcete znížiť náklady na rodinné varenie, vyberte si plynový sporák s plynovou rúrou. Pri jeho používaní však nezabudnite zabezpečiť dostatočné vetranie v miestnosti a pravidelne kontrolujte prípojku na plyn.

Používanie plynových sporákov a rúr je lacnejšie ako modely na elektrinu a šetria tak vašu peňaženku, no dnes majú moderné modely mnoho ďalších funkcií a schopnosť presne nastaviť teplotu a čas pečenia, funkciu cirkulačného systému či napríklad samočistiacu funkciou. A čo taký kombinovaný sporák, teda taký, ktorý funguje na plyn a elektrinu zároveň? Elektrická rúra vám umožní rýchlo a pohodlne pripravovať pokrmy pomocou prídavných funkcií zariadenia, ako je funkcia rozmrazovania. Plynový sporák zasa zníži vaše náklady pri častom varení. Na trhu sa nachádzajú modely plynových a elektrických samostatných varičov s rôznym počtom horákov a vzdialenosťou medzi nimi, preto presne prispôsobíte zariadenie vášmu priestoru.

Pri výbere sporáka myslite na jeho efektívnosť aj na spotrebu energie. Foto: Pexels/E. Fairytale

Spotreba energie rozhoduje

Okrem vyššie spomínaných rozdielov v spotrebe energie, ktoré majú jednotlivé sporáky, na to, aby ste ušetrili na energiách a zároveň šetrili životné prostredie, sa vám stačí rozhliadnuť po sporáku v energetickej triede A, ktorá patrí medzi energeticky najúspornejšie, zároveň sa však delí na niekoľko podtried od A+ až po A+++, ktorá je najefektívnejšia. Spotrebu však vie zásadným spôsobom ovplyvniť aj umiestnenie spotrebičov. A je teda rúra a sporák napríklad vedľa chladničky s mrazničkou, chlad a teplo na seba vzájomne vplývajú. Vo výsledku trvá pečenie či varenie dlhšiu dobu a spotrebujete viac elektrickej energie. Tomuto prehrešku sa viete veľmi jednoducho vyhnúť správnym zoradením. V prípade, že vám to neumožňuje dispozičné riešenie, využite izoláciu v podobe rôznych materiálov na to určených alebo vstavanú rúru, kde to kuchynská skrinka dostatočne izoluje. A samozrejme nezabúdajte na pravidelnú a správnu údržbu, každý sporák potrebuje inú starostlivosť, ale ak s ním chcete prežiť naozaj dlhú dobu, dbajte na to.

10 rád, ako udržať váš sporák fit

  • Sporáku venujte pravidelnú starostlivosť.
  • Tekutiny a jedlo, ktoré sa počas varenia dostali na varnú dosku, utrite hneď, ako platnička vychladne.
  • Používajte špeciálne prípravky, ktoré sú určené na ošetrovanie konkrétneho povrchu varnej dosky (sklokeramika, nerez).
  • Veľké zvyšky potravín na hladkej varnej doske môžete opatrne odstrániť jednorazovým holiacim strojčekom. Potom na dosku naneste špeciálny čistič a odstráňte zvyšky usadenín.
  • Počas čistenia ovládacieho panelu dajte pozor, aby ste nezoškrabali popisky.
  • Ak má sporák otočné gombíky, dajte pozor, aby sa do nich nedostala voda, mohla by spôsobiť skrat spínača horáka.
  • Pravidelne čistite sklo na dvierkach rúry. Nahromadené nečistoty by sa mohli pripiecť a plochu nevzhľadne zafarbiť.
  • Rúru čistite až vo chvíli, keď je úplne chladná, na veľkú mastnotu používajte špeciálny čistič.
  • Vnútro rúry by sa malo čistiť 3 až 4-krát ročne. Usadeniny by sa mali odstrániť čo najskôr, pretože čím väčšiu vrstvu nečistoty v rúre necháte, tým viac zvyšujete riziko, že sa usadeniny vznietia.
  • Nezabudnite udržiavať aj zadnú časť sporáku, kam môžu zapadnúť rôzne zvyšky potravín..

Už ste čítali?