Lumiére opäť otvorí kinosály, pokračujú aj online projekcie Kino doma
TASR
TASR

Lumiére opäť otvorí kinosály, pokračujú aj online projekcie Kino doma

V nadväznosti na uvoľnenie protipandemických opatrení bratislavské Kino Lumiére Slovenského filmového ústavu (SFÚ) otvorí svoje kinosály od piatka 20. novembra.

Kino Lumiére — Foto: TASR/Pavol Zachar

Bratislava 19. novembra (TASR) - V nadväznosti na uvoľnenie protipandemických opatrení bratislavské Kino Lumiére Slovenského filmového ústavu (SFÚ) otvorí svoje kinosály od piatka 20. novembra.

„V kine platia prísne hygienické a epidemické nariadenia, pravidelne sa realizuje dezinfekcia priestorov a jeho návšteva je bezpečná. Pokračovať bude aj projekt Kino doma online,“ TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Čo budú premietať?

Dodala, že program v kine tvoria distribučné tituly z jesenného plánu premiér, ktoré pre opätovné zatvorenie kín nemali príležitosť dostať sa k divákom: "„Počas prvého dňa sa v rámci Ozvien Febiofestu premietne oceňovaný poľsko-francúzsky film Corpus Christi režiséra Jana Komasu, ktorý na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni získal jedenásť ocenení vrátane Ceny divákov a je poľským kandidátom na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný film.“

V programe bude zastúpená aj slovenská kinematografia. Diváci si budú môcť pozrieť dokument Jara Vojteka Raj na zemi, zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra Andreja Bána, ďalej portrét českého výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera a zároveň hravý situačný film Alchymická pec.

Na plátno sa vráti aj Šarlatán poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej, životopisná dráma o živote výnimočného muža Jana Mikoláška obdareného zvláštnymi liečiteľskými schopnosťami, ktorá je českou nomináciou na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný film.

Chystajú aj ďalšie veci

Pokiaľ epidemická situácia umožní aj naďalej premietať, Kino Lumiére chystá pre divákov filmy z prehliadky Be2Can, nominované snímky na Európske filmové ceny i vybrané diela z redukovaného programu jesenných podujatí Febiofest a Filmový festival inakosti. V decembri jeho dramaturgovia plánujú zaradiť aj projekcie Filmotéky, ktoré ponúknu filmy zo zlatého fondu svetovej a slovenskej kinematografie.

„Je zrejmé, že budeme musieť byť pri programovaní kreatívnejší, ako bývame v období, keď majú kiná k dispozícii riadnu distribučnú ponuku. Veľkým problémom je súčasná všeobecná neistota, i nepredvídateľnosť rozhodnutí kompetentných. Nemáme žiadne garancie, či zo dňa na deň nedôjde k rozhodnutiu kiná opätovne zavrieť. V takejto situácii sa veľmi ťažko čokoľvek plánuje a propaguje,“ hodnotí aktuálnu situáciu manažérka kina Zita Hosszúová.

Dodržiavanie hygienických nariadení

Pri návšteve kina je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické nariadenia. V kinosálach platí šachovnicové sedenie, diváci musia mať prekryté horné dýchacie cesty a používať dezinfekciu rúk. Kino odporúča nákup vstupeniek online, a tiež sledovať obsadenosť kinosál, ktorých kapacita bude obmedzená na základe predpísaných pravidiel.

Kino Lumiére naďalej realizuje aj online projekcie vo virtuálnej kinosále Kina doma, od 16. do 22. novembra sa premietajú filmy festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest, v programe sú tiež vybrané distribučné tituly i cyklus Príbehy umenia.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…