70-ročný intubovaný pacient nemôže rozprávať, zdravotníkom sa poďakoval nádhernou hrou na husle
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

70-ročný intubovaný pacient nemôže rozprávať, zdravotníkom sa poďakoval nádhernou hrou na husle

Bolo to malé svetlo v tme plnej COVID-u. Uviedli zamestnanci tamojšej nemocnice. Pozrite si dojemné video.

Pacient takto dojemne poďakoval zdravotníckemu personálu za záchrnanu života. — Foto: Youtube Reprofoto/Intermountain Healthcare

OGDEN 19. novembra – Nemohol hovoriť, no predsa im poďakoval tak ako len málokto. Napriek tomu, že učiteľ orchestra na dôchodku v nemocnici v Utahu bojoval s koronavírusom, dokázal sa veľmi dojemne poďakovať personálu nemocnice.

Intubovaný 70-ročný pacient Grover Wilhelmsen sa nezmohol ani na slovko, a preto komunikoval so zdravotnou sestrou prostredníctvom pera a papiera.

„Uprostred mojej zmeny napísal: „Vieš, naozaj si chcem zahrať tu v nemocnici. Čo si myslíš o tom, že by moja žena priniesla husle?“ uviedla Ciara Sase, zdravotná sestra.

Aj keď táto žiadosť vyžadovala určité plánovanie a schválenie lekármi, nakoniec mu vyhoveli. Pacient zahral melódiu príznačnej piesne s názvom „Cesta domov“.

Padali slzy, zavládlo dojatie

„Padali mi slzy. Pre všetkých zamestnancov to bolo neuveriteľné. Aj keď bol tak chorý, stále sa dokázal presadiť. Bolo vidieť, ako veľa to pre neho znamenalo. Hra akosi pomohla upokojiť jeho nervy a vrátila ho späť,“ opísala dojemnú scénu zdravotná sestra.

Zamestnanci na JIS sa zhromaždili okolo zatvorených sklenených dverí jeho izby, aby ho počúvali a sledovali jeho dojemnú hru. „Bolo skutočne šokujúce byť pri tom, keď vzal do rúk husle,“ stálo v tlačovej správe tamojšej nemocnice. „Cítil som sa, akoby som bol vo sne,“ opísal zase jeden zo zamestnancov nemocnice.

Bolo to malé svetlo v tme plnej COVID-u

Zvykol som si, že pacienti sú pri intubácii malátni až sedatívni, ale Grover urobil z nešťastnej situácie niečo pozitívne. Toto bola zďaleka jedna z mojich najobľúbenejších spomienok na JIS, ktorú som mal. Bolo to malé svetlo v tme plnej COVID-u,“ opísal ďalší doktor. Nemocnica uviedla, že Grover zahral na husle ešte niekoľkokrát.

Diana, jeho 47-ročná manželka, v stredu pre CNN povedala, že ju vôbec neprekvapilo, že ju požiadal o hudobné nástroje: „To je Grover,“ povedala. „Chcel zahrať, aby sa im poďakoval.“

Zdroj: CNN.com

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…