Dobré noviny
Virtuálny beh: Šanca pre bežcov aj počas pandémie
Inzercia
Inzercia

Virtuálny beh: Šanca pre bežcov aj počas pandémie

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: bigstockphoto.com

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj bežecké podujatia. Mnohé maratóny a tematické behy boli zrušené. Do popredia sa dostali ich online verzie. Po zaregistrovaní a zaplatení vstupného poplatku je možné beh absolvovať odkiaľkoľvek.

Keďže väčšina bežeckých podujatí musela byť zrušená, organizátori sa snažili nájsť iné riešenie. Aby radosť z behu a skupinových súťaží nezapadli prachom, začali sa vytvárať virtuálne akcie. Tie mali napomôcť tomu, aby si aj v tejto neľahkej situácii mohli bežci preveriť svoje schopnosti a splniť cieľ, na ktorý sa niekoľko mesiacov pripravovali. 

Ako funguje virtuálny beh

Zapojenie sa do virtuálneho behu je veľmi jednoduché. Funguje podobne ako registrácia na podujatie za normálnych okolností. V prvom rade si musíte vybrať, aký beh chcete absolvovať. Virtuálne môžete zabehnúť maratón, polmaratón alebo len 10 či 5 kilometrov. Po zaregistrovaní zaplatíte vstupný poplatok a obratom dostanete na e-mail štartovacie číslo a ďalšie pokyny. Ceny sú rôzne. Záleží na tom, či ide o celosvetové alebo len domáce podujatie.

Po úspešnej registrácii môžete nasadiť obľúbenú bežeckú obuv a okamžite vyraziť. Výhodou virtuálneho behu je, že nemusíte nikam cestovať a zabeháte si pohodlne v okolí vášho bydliska. Výber trasy a náročnosť terénu je na vás. Takisto nie je dôležitý ani štartovací čas či to, kto pôjde behať s vami. Hlavné je, aby ste na konci mali dôkaz o tom, že ste odbehli zvolenú dĺžku a splnili podmienky. 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: unsplash.com

Virtuálneho behu sa môže zúčastniť ktokoľvek. Počet účastníkov väčšinou nie je limitovaný. Ak sa vám v minulosti neušlo štartovacie číslo na niektorom z populárnych podujatí, môžete sa zúčastniť aspoň na jeho online verzii (ak je dostupná). 

Medaila príde poštou 

Aby ste po absolvovaní behu dostali certifikát či medailu, musíte mať dôkaz o počte odbehnutých kilometroch. Väčšinou stačí snímka obrazovky z niektorej bežeckej aplikácie alebo smart hodiniek. Obrázok nahráte do svojho účtu na portáli vybraného podujatia. 

Z uloženej snímky sa zoberú informácie o dĺžke trasy, rýchlosti aj o vašom dosiahnutom čase. Zo zozbieraných údajov sa potom určí celkové poradie. Medailu, certifikát, tričko alebo iné predmety na pamiatku vám po úplnom skončení podujatia zašlú organizátori poštou alebo kuriérom. 

Spojenie bežcov z celého sveta 

Virtuálne bežecké podujatia priniesli možnosť spojiť milovníkov tohto športu z celého sveta. Online sa dá zúčastniť behu v Tokiu, Šanghaji, Lisabone a ďalších svetových metropolách. Dokonca môžete byť súčasťou aj známeho maratónu v New Yorku. Registrovať sa a odbehnúť vybranú vzdialenosť v akejkoľvek krajine môžete ešte do 1. novembra. 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: unsplash.com

Organizátori newyorského maratónu pozývajú zúčastniť sa bežcov z celého sveta. Ich snahou je vytvoriť z tohto podujatia najväčší virtuálny maratón na svete.

Po zaplatení registračného poplatku dostanete okrem štartovacieho čísla a prístupu do oficiálnej aplikácie aj zľavu na maratónsky tréningový plán či možnosť stiahnuť si a vytlačiť oficiálne plagáty s názvami newyorských mestských častí a ulíc. Tie si potom pre autentickejšiu atmosféru môžete rozmiestniť na vami zvolenej trase. Po úspešnom zabehnutí takisto dostanete medailu a potvrdenie o absolvovaní.

Možnosť virtuálneho behu pomohla aj charitatívnym organizáciám. Tie by inak prišli o príjmy, ktoré získavajú aj z takýchto športových podujatí.

Už ste čítali?