Sľubná vakcína od Pfizeru má až 95 % účinnosť a je bezpečná, dokázali ďalšie testy
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Sľubná vakcína od Pfizeru má až 95 % účinnosť a je bezpečná, dokázali ďalšie testy

Na vývoji vakcíny pracujú firmy z celého sveta. Spoločnosť Pfizer však upresnila, že účinnosť jej vakcíny je 95 %. 

Na snímke je logo firmy Pfizer pred kanadským firemným sídlom v Montreale. Druhý záber je ilustračný. — Foto: TASR/AP

BERLÍN 18. novembra - Sľubná vakcína vyvíjaná americkým koncernom Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech má podľa konečných výsledkov testov 95 % účinnosť, informuje portál The Guardian

Upresnili výsledky 

Firmy Pfizer a BioNTech oznámili minulý týždeň v pondelok, že analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína bola mimoriadne účinná a dokázala zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 u 90 % pacientov, u ktorých neexistoval dôkaz o predchádzajúcom infikovaní vírusom SARS-Cov-2, uviedla TASR. 

Po konečných výsledkoch došli k záveru, že vakcína má 95 % účinnosť. Podľa americkej farmaceutickej spoločnosti vakcína chráni aj ľudí nad 65 rokov, ktorí patria do rizikovej skupiny. V ich prípade má 94-percentnú účinnosť. 

Vakcína nemá žiadne závažné vedľajšie účinky. Najbežnejším problémom je únava po podaní druhej dávky očkovacej látky, ktorá postihla približne 4 % účastníkov, dopĺňa agentúra AP.

Farmaceutická firma chce v priebehu niekoľkých dní požiadať americké úrady o mimoriadne nasadenie vakcíny v USA.

Dobrovoľníci zo šiestich krajín 

Spoločnosti Pfizer a BioNTech očakávajú, že v roku 2020 dokážu vyrobiť 50 miliónov vakcín, pričom na budúci rok až 1,3 miliardy dávok. „Výsledky štúdie sú dôležitým krokom k vyvinutiu vakcíny, ktorá môže ukončiť túto ničivú pandémiu,“ povedal Albert Bourla, výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer.

Ugur Sahin, spoluzakladateľ spoločnosti BioNTech, zas uviedol, že údaje ukazujú vysokú mieru ochrany pred nákazou koronavírusom. 

Do štúdie sa zapojilo približne 44-tisíc dobrovoľníkov zo šiestich krajín, no testy budú pokračovať aj v najbližších dvoch rokoch.

Na snímke logo firmy Pfizer pred  kanadským firemným sídlom v Montreale.
Na snímke je logo firmy Pfizer pred kanadským firemným sídlom v Montreale. Foto: TASR/AP

Ďalšia potenciálna vakcína 

Klinické štúdie ďalšej potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu ukázali začiatkom tohto týždňa taktiež dobré výsledky. Americká farmaceutická firma Moderna oznámila, že jej experimentálna vakcína má takmer 95-percentnú účinnosť. Trhy reagovali na správu posilnením, informovala TASR.

Podľa Moderny výsledky neskorej fázy klinických testov ukázali, že jej vakcína dokáže zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 a z tohto pohľadu má 94,5-percentnú účinnosť. 

Na archívnej snímke z 27. júla 2020 zdravotná sestra katje Olmsteadová drží experimentálnu vakcínu na ochorenie COVID- 19, ktorú vyvinula biotechnologickej firmy Moderna v americkom meste Binghamton. Americká firma Moderna uviedla, že jej vakcína na ochorenie Covid-19 má účinnosť až 95 percent.
Na archívnej snímke z 27. júla 2020 zdravotná sestra katje Olmsteadová drží experimentálnu vakcínu na ochorenie COVID- 19, ktorú vyvinula biotechnologickej firmy Moderna v americkom meste Binghamton. Americká firma Moderna uviedla, že jej vakcína na ochorenie Covid-19 má účinnosť až 95 percent. Foto: TASR/AP

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…