Dobré noviny
Pani Alžbeta ako 14-ročná pomohla utiecť väzňovi z koncentračného tábora. Teraz je medzi laurerátmi Cien Pamäti národa
Post Bellum
Post Bellum

Pani Alžbeta ako 14-ročná pomohla utiecť väzňovi z koncentračného tábora. Teraz je medzi laurerátmi Cien Pamäti národa

Na snímke slovenská laurerátka ocenenia Pamäte národa Alžbera Vargová a vpravo vstup do koncentračného tábora Osvienčim.
Na snímke slovenská laurerátka ocenenia Pamäte národa Alžbera Vargová a vpravo vstup do koncentračného tábora Osvienčim. — Foto: Archív Post Bellum, TASR/AP

Ceny Pamäti národa udeľuje nezisková organizácia Post Bellum od roku 2010 ľuďom, ktorí rozprávali svoj príbeh pre zbierku Pamäť národa a vo svojom živote dokázali, že česť, sloboda aj ľudská dôstojnosť nie sú prázdne slová.

Bratislava 17. novembra – Tohtoročné Ceny Pamäti národa dostalo v utorok päť osobností z Českej a Slovenskej republiky.

Medzi laureátmi je aj Slovenka Alžbeta Vargová, ktorá s otcom za vojny zapisovala mená ľudí popravených nacistami. V 14 rokoch s bratom pomohli utiecť židovskému väzňovi z blízkeho koncentračného tábora.

Jarmila Weinbergerová, lekárka z pražskej židovskej rodiny, v Terezíne zachraňovala životy väzňov ako zdravotná sestra na maródke, v Osvienčime sa v takzvanom rodinnom tábore starala ako vychovávateľka o malé deti.

Na snímke pani Jarmila Weinbergerová.
Na snímke pani Jarmila Weinbergerová. Foto: Archív Post Bellum

Ďalším laureátom Ceny Pamäti národa je Leonid „Levko“ Dohovič, ktorý mal 14 rokov, keď ho sovietska justícia odsúdila na desať rokov do gulagu. S bojom proti komunistickému režimu neprestal ani vo väzení.

Hana Truncová po februári 1948 spolupracovala s prevádzačom a pomohla niekoľkým ľuďom cez hranice. Za to strávila vyše osem rokov za mrežami.

Na snímke vľavo pani Hana Truncová, vpravo dobová snímka Kataríny
Na snímke vľavo pani Hana Truncová, vpravo dobová snímka Květoslavy Bartoňovej. Foto: Archív Post Bellum

Ocenenie aj pre ženu, ktorá zachránila 45 detí zo slovenského Údolia smrti

Jedno ocenenie udelili výnimočne in memoriam - Květoslave Bartoňovej, ktorá sa svojou spolužiačkou zachránila 45 detí zo slovenského Údolia smrti.

V poradí 11. ročník odovzdávania Cien Pamäti národa sa opäť odohral v Národnom divadle v Prahe, kvôli koronavírusovej pandémii však bez hostí a laureátov. Vystúpil iba moderátor Martin Veselovský a niekoľko hudobníkov, zaspievala herečka Jitka Čvančarová či speváci z vokálneho súboru Skety.

V špeciálnom podaní zaznela známa Modlitba pre Martu, ktorú naštudovali mladí hudobníci a nahrali online.

Slávnostný večer vysielala v priamom prenose Česká televízia, Český rozhlas Plus a na Slovensku RTVS na Dvojke.

Ceny Pamäti národa sú udeľované od roku 2010

Ceny Pamäti národa udeľuje nezisková organizácia Post Bellum od roku 2010 ľuďom, ktorí rozprávali svoj príbeh pre zbierku Pamäť národa a vo svojom živote dokázali, že česť, sloboda aj ľudská dôstojnosť nie sú prázdne slová.

Laureátov volí on-line päťtisícové spoločenstvo ľudí - historici, spolupracovníci a podporovatelia z Klubu priateľov Pamäti národa.

V minulosti si Cenu Pamäti národa prevzali vojnoví veteráni, politickí väzni, odbojári, preživší holokaust, perzekvovaní spisovatelia či predstavitelia undergroundu, príslušníci cirkví a mnohí ďalší.

„Pamätníci, ktorých príbehy zaznamenávame, prežili veci, ktoré si dnes vôbec nevieme predstaviť," hovorí Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum Slovensko.

Dodáva, že zachovávať minulosť priamo z pohľadu účastníkov je veľmi dôležité: „A význam týchto príbehov sa ešte zvyšuje v dnešných časoch, keď je história často prekrúcaná až znásilňovaná.“

Už ste čítali?