Žena vo svojej pekárni zamestnáva ľudí so špeciálnymi potrebami: Potrebujú len dokázať, že sú schopní
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Žena vo svojej pekárni zamestnáva ľudí so špeciálnymi potrebami: Potrebujú len dokázať, že sú schopní

Úspešnú pekáreň prevádzkuje 15 zamestnancov so špeciálnymi potrebami. Len vďaka nim a trpezlivej majiteľke sa pekárničke náramne darí.

Pekárnička, ktorá môže ísť príkladom druhým. — Foto: Instagram/southforkbakeryli

USA/LONG ISLAND 18. novembra – Pekárni South Fork Bakery sa mimoriadne darí. Môže za to majiteľka a jej šikovní zamestnanci. Napriek tomu, že všetkých 15 zamestnancov má nejaké zdravotné postihnutie, na ich sladkých dobrotách si pochutnávajú mnohí milovníci dobrôt.

„Sú tak marginalizovaní. Potrebujú len príležitosť ukázať, že sú schopní,“ uviedla pre britský denník Metro 62-ročná Shirley Ruch, ktorá je zakladateľkou jedinečnej pekárne, v ktorej pekárov, dekoratérov aj baličov - tých všetkých spájajú isté špeciálne potreby. Napriek tomu sú šikovní, ak nie aj v mnohom šikovnejší ako ľudia bez nich.

Jedinečný vďaka zamestnancom

Voňavá pekárnička dokáže vďaka šikovným rukám zamestnancov vytvoriť 2 000 lahodných pochúťok týždenne. Pekáreň zásobuje 50 obchodov na celom ostrove Long Island a za posledné 4 roky poskytla platené zamestnanie viac ako 30 ľudom so špeciálnymi potrebami. „Každý, kto tu pracuje, má nejaké formy špeciálnych potrieb, od autizmu po Downov syndróm a ďalšie ťažkosti s učením,“ vysvetlila viac Shirley, bývalá logopédka a jazyková terapeutka, dnes majiteľka jedinečnej pekárničky.

Zakladateľka je na svojich zamestnancov viac ako hrdá a verejne hlási, že celá pekáreň je jedinečná práve kvôli ľuďom, ktorí u nej pracujú. Všetko, čo tu vyrábajú, tvoria s láskou a všetci milujú pečenie.Vyrábame 2 000 kusov týždenne a zásobujeme okolo 50 obchodov v miestnej oblasti, takže máme veľký potenciál a chlapci sú veľmi talentovaní. Vyrábame sušienky, koláče, makrónky, perníky a sezónne občerstvenie.“

Šanca byť úspešným

Majiteľka každý deň vidí, ako jej zamestnancom práca v pekárničke prospieva, no priznáva, že chápe aj úskalia, pre ktoré sa mnoho zamestnávateľov rozhodne nezamestnať ľudí so špeciálnymi potrebami. Stále však dodáva, že všetko sa dá zvládnuť tam, kde je vôľa. Koniec koncov, jej pekárnička je toho každodenným príkladom: To, čo je pre mňa skutočne výnimočné, je vidieť, ako sa všetci socializujú a radi prichádzajú do práce. Veľa z nich tu stretlo skvelých priateľov. Príchod do práce má toľko výhod a jediné, čo chcem urobiť, je dať ľuďom šancu byť v práci úspešní. Na pracovisku stále existuje veľká diskriminácia a budem úprimná - nemôžem to zamestnávateľovi vyčítať, pretože zamestnať niekoho so špeciálnymi potrebami má veľa výziev. Ale môže to fungovať a môže to fungovať dobre, to dokazujeme aj my,“ vyznala sa.

„Táto populácia je tak marginalizovaná a je veľmi izolovaná. Ale majú skutočne veľmi veľký nevyužitý potenciál,“ dodala Shirley.

Pekáreň založila Shirley v máji 2016 po tom, čo si všimla nedostatok príležitostí na pracovisku pre ľudí so špeciálnymi potrebami. Bola frustrovaná, koľko málo príležitosti dostávajú a chcela to napraviť aj vlastným pričinením sa.

Zamestnanci sa vďaka nej cítia rešpektovaní

 „Snažím sa im ukázať, čo to znamená byť prijatý, zapadnúť a aj to, ako sa majú správať pracovisku. Učíme ľudí základným pracovným a komunikačným zručnostiam potrebným v skutočnom svete. Kľúčové je, že sa vďaka nim chlapci cítia rešpektovaní a to, že môžu byť v takomto prostredí s ľuďmi, ako sú oni, je pre nich dar. Títo ľudia sú schopní a všetko, čo potrebujú, je šanca dokázať to.“

Každý zamestnanec pekárne pracuje na čiastočný úväzok a každý z nich je podporovaný profesionálnym pekárom. Všetky výrobky sú vyrobené z čerstvo zarobeného cesta, potom sú ozdobené, zabalené a pripravené na doručenie k zákazníkovi.

„Mojim zamestnancom pomáham dosiahnuť, aby boli zamestnateľní aj inde. A áno, mám z toho dobrý pocit, keď viem, že niekomu naštartujem kariéru,“ netají sa majiteľka.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…