Krištáľové krídlo zverejnilo finálové nominácie za rok 2020
TASR
TASR

Krištáľové krídlo zverejnilo finálové nominácie za rok 2020

Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa verejnosť dozvie v rámci slávnostného galavečera 7. februára 2021 na Jednotke RTVS.

Na snímke nová podoba sošky určená pre laureátov Krištáľového krídla od autorov Jána Ťapáka a Patrika Illa na tlačovej konferencii k 23. ročníku udeľovania cien Krištáľové krídlo v Bratislave 6. februára 2020. — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. novembra (TASR) - Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o nominovaných na toto ocenenie za rok 2020. Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa verejnosť dozvie v rámci slávnostného galavečera 7. februára 2021 na Jednotke RTVS. TASR o tom informovala manažérka ocenení Katarína Srkala.

Nominovaní sú aj slovenskí vedci za vyvinutie PCR testov

Medzi nominované osobnosti na Krištáľové krídlo za rok 2020 patria vedci, ktorí vyvinuli PCR testy na detekciu vírusu SARS-CoV-2 Boris Klempa a Pavol Čekan, či traumatológ Peter Šimko. Medzi nominovanými je aj skupina Peter Bič Project, športová legenda Michal Martikán, známy spisovateľ Jozef Karika, či herec Juraj Loj. Návrhy na nominácie zasielala široká verejnosť do konca októbra.

Nominované osobnosti v jednotlivých kategóriách sú za oblasť hudby Peter Bič Project, Ľubica Čekovská, Janoška Ensemble, za filantropiu Adriana Havašová, Eva Gažová, Lucia Pašková a Šimon Šicko, v kategórii hospodárstvo Miroslav Blažek, Pavol Jakubec, Juraj Habovšiak, za oblasť medicíny a vedy Alexandra Bražinová, Peter Šimko, Boris Klempa a Pavol Čekan, za výtvarné umenie Igor Piačka, Ondrej Rudavský, Jana Machatová a Peter Machata, v kategórii šport Erik Černák, Branislav Koniar, Michal Martikán, za oblasť publicistiky a literatúry Jozef Karika, Marián Andričík, Boris Koreň, za divadlo a audiovizuálne umenie Juraj Loj, Peter Bebjak, Jaroslav Moravčík, v kategórii inovácie a startupy Andrea Basilová, Martin Herman, Dalibor Cicman.

Porotcovia na tomto stretnutí zároveň rozhodli o dvoch laureátoch Mimoriadnej ceny. Sú nimi prof. MUDr. Daniela Ostatníková, ktorá sa celoživotne venuje téme autizmu a prof. PhDr. Karol Horák, ktorý je významným slovenským spisovateľom, dramatikom, literárnym a divadelným vedcom.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…