Krištáľové krídlo zverejnilo finálové nominácie za rok 2020
TASR
TASR

Krištáľové krídlo zverejnilo finálové nominácie za rok 2020

Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa verejnosť dozvie v rámci slávnostného galavečera 7. februára 2021 na Jednotke RTVS.

Na snímke nová podoba sošky určená pre laureátov Krištáľového krídla od autorov Jána Ťapáka a Patrika Illa na tlačovej konferencii k 23. ročníku udeľovania cien Krištáľové krídlo v Bratislave 6. februára 2020. — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 17. novembra (TASR) - Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o nominovaných na toto ocenenie za rok 2020. Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa verejnosť dozvie v rámci slávnostného galavečera 7. februára 2021 na Jednotke RTVS. TASR o tom informovala manažérka ocenení Katarína Srkala.

Nominovaní sú aj slovenskí vedci za vyvinutie PCR testov

Medzi nominované osobnosti na Krištáľové krídlo za rok 2020 patria vedci, ktorí vyvinuli PCR testy na detekciu vírusu SARS-CoV-2 Boris Klempa a Pavol Čekan, či traumatológ Peter Šimko. Medzi nominovanými je aj skupina Peter Bič Project, športová legenda Michal Martikán, známy spisovateľ Jozef Karika, či herec Juraj Loj. Návrhy na nominácie zasielala široká verejnosť do konca októbra.

Nominované osobnosti v jednotlivých kategóriách sú za oblasť hudby Peter Bič Project, Ľubica Čekovská, Janoška Ensemble, za filantropiu Adriana Havašová, Eva Gažová, Lucia Pašková a Šimon Šicko, v kategórii hospodárstvo Miroslav Blažek, Pavol Jakubec, Juraj Habovšiak, za oblasť medicíny a vedy Alexandra Bražinová, Peter Šimko, Boris Klempa a Pavol Čekan, za výtvarné umenie Igor Piačka, Ondrej Rudavský, Jana Machatová a Peter Machata, v kategórii šport Erik Černák, Branislav Koniar, Michal Martikán, za oblasť publicistiky a literatúry Jozef Karika, Marián Andričík, Boris Koreň, za divadlo a audiovizuálne umenie Juraj Loj, Peter Bebjak, Jaroslav Moravčík, v kategórii inovácie a startupy Andrea Basilová, Martin Herman, Dalibor Cicman.

Porotcovia na tomto stretnutí zároveň rozhodli o dvoch laureátoch Mimoriadnej ceny. Sú nimi prof. MUDr. Daniela Ostatníková, ktorá sa celoživotne venuje téme autizmu a prof. PhDr. Karol Horák, ktorý je významným slovenským spisovateľom, dramatikom, literárnym a divadelným vedcom.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…