Gáborík prispel gólom k triumfu Columbusu , Kesselov hetrik

Slovenský\" súboj medzi domácou Floridou a Chicagom vyznel lepšie pre hostí Mariána Hossu a Michala Handzuša.

Marián Hossa (81) z Chicaga Blackhawks a Matt Gilroy z Floridy Panthers v súboji o puk počas zápasu zámorskej NHL 22. októbra 2013 v Sunrise. Foto: TASR/AP

New York 23. októbra (TASR) - Marián Gáborík prispel jedným gólom k triumfu Columbusu v noci na stredu v NHL nad New Jersey 4:1, keď v poslednej minúte duelu spečatil skóre do prázdnej bránky hostí. "Slovenský" súboj medzi domácou Floridou a Chicagom vyznel lepšie pre hostí Mariána Hossu a Michala Handzuša. Síce vyšli obaja bodovo naprázdno, nakoniec sa tešili z víťazstva 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Panter Tomáš Kopecký skončil taktiež bez bodu.

Gáborík štvrtým gólom v sezóne poisťoval víťazstvo

Gáborík štvrtým gólom v sezóne poistil víťazstvo Columbusu nad trápiacim sa New Jersey, keď 25 sekúnd pred koncom upravil presnou strelou z polovice ihriska do prázdnej bránky na konečných 4:1. Blue Jackets vyhrali druhý domáci duel po sebe. Gól a dve asistencie zaznamenal obranca James Wisniewski, ktorého štart bol do poslednej chvíle otázny pre chorobu. Wisniewski ráno pred zápasom zvracal a vynechal aj dopoludňajšie rozkorčuľovanie. "Nechal som rozhodnutie na neho. Po rozcvičke povedal, že môže hrať, tak išiel. Hrali sme veľmi dobre, hráči dodržiavali systém," povedal tréner Columbusu Todd Richards. Gáborík strávil na ľade 14 minút a 34 sekúnd, dal gól, mal jednu strelu, jeden plusový bod a raz si posedel na trestnej lavici. Práve pri jeho vylúčení otvoril hosťujúci Michael Ryder skóre, ale domáci ešte v druhej tretine otočili na 2:1. Český útočník Devils Jaromír Jágr odohral svoj 1400. zápas v NHL a zaznamenal asistenciu pri jedinom góle svojho tímu.

Na Floride sa predstavili traja Slováci

Traja slovenskí hokejisti sa predstavili na Floride, ale ani jeden z nich nebodoval. "Panteri" prehrali s úradujúcim víťazom Stanleyho pohára Chicagom 2:3 po nájazdoch. V drese domácich odohral 17 minút a 38 sekúnd útočník Tomáš Kopecký a zaznamenal proti svojmu bývalému tímu jednu strelu, ale aj mínusový bod. Kopecký stále čaká na svoj prvý kanadský bod v sezóne. Za Chicago odohral 17:39 minúty Marián Hossa, ktorý vyslal na domácu bránku tri strely a zapísal si "mínusku". Michal Handzuš odohral 14 minút a 35 sekúnd, v polovici zápasu mal po jeho faule výhodu trestného strieľania Johathan Huberdeau, ale neuspel. Chicago viedlo 2:0, domáci však v tretej tretine gólmi Tomáša Fleischmanna a Dmitrija Kulikova vyrovnali na 2:2 a vynútili si predĺženie. Duel nakoniec v nájazdoch rozhodol Jonathan Toews, Chicago v tejto "disciplíne" vyhralo prvýkrát v sezóne. Florida prišla v závere duelu pre zranenie hornej časti tela o brankára Tima Thomasa, ktorého tri minúty pred koncom tretej tretiny vystriedal Jacob Markström.

Edmonton otáčal

Edmonton prehrával na ľade Montrealu po polovici zápasu 0:2, no nakoniec sa tešil z tesnej výhry 4:3. Pre "olejárov" to bol už druhý triumf v rade, no napriek tomu ostali so siedmymi bodmi na predposlednej priečke Západnej konferencie. V bránke domácich dostal pred Petrom Budajom prednosť Carey Price. Edmonton nabudili komentáre najlepšieho strelca Montrealu Larsa Ellera, ktorý "olejárov" v médiách posmešne nazval juniorským tímom. "Ukázalo sa, že hokejový boh existuje. Jeho vyjadrenia sme vnímali a vyhecovali nás," povedal tréner Edmontonu Dallas Eakins. "Je to mladý hráč. Myslím, že sa z toho poučí. Boli to zbytočné vyjadrenia," reagoval tréner Montrealu Michel Therrien.

Ovečkin na čele kanonierov

Hráči Washingtonu odštartovali päťzápasový trip na súperových klziskách triumfom vo Winnipegu 5:4 po nájazdoch, keď rozhodujúci premenil v šiestej sérii Čech Martin Erat. Dvomi gólmi prispel k víťazstvu Caps Alexander Ovečkin a s deviatimi presnými zásahmi sa dostal na čelo tabuľky kanonierov NHL. Bohatá bola najmä druhá tretina, v ktorej padlo šesť gólov. Diváci sa nenudili ani v nájazdoch, keď videli až sedem gólov. Jets prestrieľali súpera v pomere 47:32.

Kesselov hetrik

V stretnutí Toronta s Anaheimom sa zaskvel útočník Phil Kessel, ktorý hetrikom zariadil víťazstvo "javorových listov" 4:2 a ukončil tak sedemzápasovú víťaznú sériu Ducks. Hokejisti New York Islanders bez zraneného obrancu Ľubomíra Višňovského prehrali s Vancouverom 4:5 po predĺžení. "Ostrovania" viedli 2:0 a 3:2, nakoniec si vybojovali aspoň predĺženie gólom Fransa Nielsena pri hre bez brankára. V ňom však rozhodol štvrtým gólom v sezóne Brad Richardson. Islanders sa trápia, prehrali päť z posledných šiestich zápasov.

Josh Harding a jeho prvý shutout v sezóne

Minnesota zdolala Nashville 2:0, prvý shutout v sezóne zaznamenal Josh Harding, ktorý čelil len 16 strelám Nashvillu. O víťazstve Wild rozhodli Justin Fontaine a Jason Pominville, pri prvom góle asistoval obranca Clayton Stoner, ktorý v čase výluky v NHL v minulej sezóne obliekal dres extraligovej Banskej Bystrice. Phoenix zdolal doma Calgary 4:2, dvomi gólmi sa blysol skúsený útočník Mike Ribeiro, ktorý do tímu Coyotes prišiel v lete z Washingtonu. Svoj 200. gól v kariére strelil Čech Radim Vrbata. Phoenixu sa darí, v riadnom hracom čase neprehral už sedem zápasov.

Sumáre:

Toronto - Anaheim 4:2

Góly: 28. Kessel (van Riemsdyk, Franson), 30. Phaneuf (Leivo, Bolland), 37. Kessel (Ranger), 49. Kessel (van Riemsdyk) - 18. Bonino (Maroon, Silfverberg), 22. Perreualt (Vatanen, Etem). Brankári: Bernier - Hiller, strely na bránku: 23:25.

NY Islanders - Vancouver 4:5 pp

Góly: 3. Nelson (Regin, Clutterbuck), 5. Moulson (Nielsen, Tavares), 25. Moulson (Okpsoso, Nielsen), 59. Nielsen (MacDonald, Okposo) - 5. Kesler (Hamhuis, Tanev), 10. D. Sedin (Hansen, Tanev), 33. H. Sedin (D. Sedin, Weise), 40. Higgins (Bieksa, Kesler), 63. Richardson (Santorelli, Edler). Brankári: Nabokov - Luongo, strely na bránku: 32:33.

Columbus - New Jersey 4:1 /GÁBORÍK 1+0/

Góly: 30. Dubinsky (Umberger, Wisniewski), 36. Atkinson, 45. Wisniewski, 60. GÁBORÍK (Dubinsky, Wisniewski) - 27. Ryder (Jágr, Olesz). Brankári: Bobrovskij - Schneider, strely na bránku: 24:25.

Montreal - Edmonton 3:4

Góly: 17. Plekanec (Markov, Bournival), 19. Gallagher, 60. Gionta - 33. Hemský (Arcobello), 36. Šmíd (Nugent-Hopkins, Eberle), 48. Petry (Nugent-Hopkins, Eberle), 50. Jones (Perron, Arcobello). Brankári: Price - Dubnyk, strely na bránku: 32:32.

Florida - Chicago 2:3 pp a sn

Góly: 50. Fleischmann (Barkov, Versteeg), 52. Kulikov - 26. Toews (Keith, Kane), 37. Bickell (Shaw, Hjälmarsson), rozh. nájazd: Toews. Brankári: Thomas (58. Markström) - Crawford, strely na bránku: 22:29.

Minnesota - Nashville 2:0

Góly: 39. Fontaine (Stoner, Parise), 60. Pominville (Koivu, Parise). Brankári: Harding - Rinne, strely na bránku: 29:16.

Winnipeg - Washington 4:5 pp a sn

Góly: 28. Little (Ladd), 29. Clitsome (Bogosian, Ladd), 40. Wheeler (Kane, Scheifele), 48. Little (Ladd, Setoguchi) - 24. Grabovskij (Erskine, Ward), 36. Ovečkin (Johansson), 39. Ovečkin (Johansson), 45. Brouwer (Bäckström), rozh. nájazd: Erat. Brankári: Pavelec - Holtby, strely na bránku: 47:32.

Phoenix - Calgary 4:2

Góly: 29. Vrbata (Yandle, Ekman-Larsson), 31. Ribeiro (Boedker, Moss), 46. Ribeiro (Yandle), 60. Klinkhammer - 39. Stempniak (Russell, Galiardi), 43. Colborne (Hudler). Brankári: Smith - MacDonald, strely na bránku: 33:24.

Slováci v akcii:

Marián Gáborík (Columbus) 14:34 1 0 1 1 1 2

Marián Hossa (Chicago) 17:39 0 0 0 -1 3 0

Michal Handzuš (Chicago) 14:35 0 0 0 0 0 0

Tomáš Kopecký (Florida) 17:38 0 0 0 -1 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/