Historický okamih. Vesmírna loď spoločnosti SpaceX s posádkou odštartovala k ISS
TASR
TASR

Historický okamih. Vesmírna loď spoločnosti SpaceX s posádkou odštartovala k ISS

Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX v nedeľu miestneho času úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Štyria astronauti - zľava Američanka Shannon Walkerová, Američania Victor Glover, Mike Hopkins a Japonec Soichi Noguchi — Foto: TASR/AP

Mys Canaveral 16. novembra (TASR) - Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX v nedeľu miestneho času úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, odkiaľ prepraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Ide o druhý vesmírny let spoločnosti SpaceX s posádkou - po skúšobnom lete s dvoma astronautmi z mája - a prvú takúto riadnu prepravu astronautov na IIS, ktorú pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vykonala súkromná firma. NASA uplynulých deväť rokov od zastavenia programu raketoplánov využívala na tento účel služby ruských rakiet Sojuz.

Historický moment

Loď Crew Dragon, ktorú na obežnú dráhu nesie raketa Falcon 9, privezie na ISS amerických astronautov Michaela Hopkinsa, Victora Glovera a Shannon Walkerovú a Japonca Soičiho Nogučiho. K stanici by mali doraziť v pondelok neskoro večer - po 27 a pol hodine plne automatického letu - a zostanú tam do jari budúceho roka.

Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.
Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Foto: TASR/AP

„Je to ďalší historický moment,“ vyhlásil riaditeľ NASA Jim Bridenstine ešte v piatok. „Nemýľte sa však: pri každom lete sa vyžaduje opatrnosť,“ dodal vo vyjadrení, ktoré sa potvrdilo, keď pôvodne plánovaný čas štartu preložili o deň v dôsledku nepriaznivého počasia. Na štart pricestoval na Floridu z Washingtonu americký viceprezident Mike Pence, ktorý predsedá Národnej rade pre vesmír pri úrade prezidenta USA.

Musk to sledoval z izolácie

Zakladateľ a riaditeľ SpaceX, podnikateľ Elon Musk, bol však nútený sledovať udalosť z izolácie. Ako napísal na sociálnej sieti, „s najväčšou pravdepodobnosťou" má mierny priebeh ochorenia COVID-19.

Bezpečnostné opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou zasiahli aj prípravy na let. Astronauti boli v karanténe so svojimi rodinami od októbra. Všetok personál na zemi mal rúška a počet hostí v Kennedyho vesmírnom stredisku bol obmedzený.

Za bránami strediska očakávali podľa AP možno až státisíce divákov na neďalekých plážach a v mestách. NASA vyjadrila obavy, že štart cez víkend - spojený s pôsobivou nočnou kulisou - by mohol viesť k šíreniu nákazy.

Agentúra preto vyzvala ľudí, aby nosili rúška a zachovávali bezpečné odstupy. Podobné žiadosti pri štarte prvého letu SpaceX s posádkou 30. mája zostali nepovšimnuté, približuje AP.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…