Posledná kolónia malomocných v Európe, o ktorej dlho nik netušil: Aj keď chorí nemajú nádej, nestrácajú optimizmus
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Posledná kolónia malomocných v Európe, o ktorej dlho nik netušil: Aj keď chorí nemajú nádej, nestrácajú optimizmus

Posledné leprosárium v Európe sa nachádza v Rumunsku. Chorí tam aj napriek svojmu stavu nestrácajú optimizmus.

Kolónia Tichilesti — Foto: Reprofoto YouTube/ tudoraci, Wikimedia/Olle Gustavsson

TULCEA 14. novembra - Neďaleko dunajskej delty, blízko rumunského mesta Tulcea, sa nachádza pokojné a od sveta odtrhnuté údolie. Tichilesti Issacea je posledné leprosárium starého kontinentu. Podľa posledných údajov tam žije 10 malomocných. Kým začiatkom tisícročia ich tam bolo 22, v roku 1930 okolo 200.

Epidémia lepry

V rôznych dobách sa vládcovia krajín snažili oddeliť malomocných od zdravých. Napríklad Karol Veľký vydal vo franskej ríši zákaz sobášov malomocných so zdravými. Lepra sa napriek tomu rozšírila natoľko, že v mnohých krajinách prerástla do epidémiePri kláštoroch vznikali útočiská pre malomocných, tzv. leprosáriá. Len vo Francúzsku ich bolo zriadených okolo dvoch tisíc. V celej Európe fungovalo asi 19 000 leprosárií. Starostlivosť o malomocných dostal po roku 1098 do vienka aj novozaložený vojenský a zdravotný Rád rytierov svätého Lazara.

Ako z iného storočia

Leprosárium Tichilesti pôsobí ako z iného storočia. Koniec koncov, až do roku 1991 nebol v dedinke splachovací záchod a namiesto áut tu jazdili konské vozy. V 90. rokoch, keď novinári objavili túto kolóniu malomocných, sotva nachádzali slová, ktoré by opísali hrôzu inštitúcie, ktorej existenciu dlhé roky skrývali štátne orgány.

O dekády neskôr sa toho veľa zmenilo hlavne vďaka jednému mužovi - Răzvanovi Vasiliuovi. Ten venoval svoje lekárske znalosti a svoje pozoruhodné komunikačné schopnosti, aby sa z Tichilesti stal idylický hospic pre pacientov trpiacich chorobou, o ktorej sa dlho verilo, že je nevyliečiteľná.

Lekári a zdravotné sestry tú chorým každý deň vymieňajú obväzy a čistia otvorené rany. Dobrým slovom liečia aj ich duše.

Komunistické tabu

Kolónia malomocných vznikla v roku 1875 na mieste, kde pôvodne stál kláštor. Mala ho dať vybudovať šľachtičná, ktorá sa sama nakazila leprou. V roku 1918 boli niektorí chorí z kolónie odvezení do mesta Largeanca, zabití a spálení. Situácia sa obrátila k lepšiemu až po medializácii v roku 1926. Až potom sa začalo budovať zázemie v podobe domčekov, ktoré v Tichileşti stoja dodnes.

V časoch hlbokého komunizmu bola kolónia prísne stráženým tajomstvom. Leprosárium sa dostalo na čierny zoznam, nesmelo sa o ňom hovoriť alebo vedieť jeho presnú lokalitu. Malomocní, ktorých sem úrady posielali, boli oficiálne vedení ako mŕtvi. Tí, ktorí neprišli sami, boli privezení žandármi. Až v roku 1991 bolo zrušené vojenské stráženie osady a po roku 2000 sa vďaka intenzívnejšej medializácii a dotáciám z Európskej únie mohli tunajší malomocní opäť cítiť aspoň trochu normálne.

Užívajú si napriek utrpeniu

O posledných dožívajúcich pacientov sa stará 20 lekárov a iných pomocných zamestnancov. Lepra je dnes pomerne dobre liečiteľná, ale neexistuje proti nej žiadna vakcína. Pacienti z Tichilesti nádej na uzdravenie nemajú. Nakazili sa totiž v čase, keď žiadna liečba neexistovala a progres ich choroby bol už nezvratný.

Návštevníci do Tichilesti nemôžu, rodinní príslušníci pacientov sa návštevám vyhýbajú. Napriek tomu sa títo pacienti naučili život užívať, hoci trpia. Lepra - choroba, ktorá napáda kožu a periférne nervy až do totálneho zmrzačenia, môže celé roky stagnovať, čo pacientom umožňuje žiť v rámci možností normálny život.

Tunajší usadlíci pracujú, jedia a oslavujú. Na záhrade pestujú paradajky, zemiaky, kukuricu aj melóny. Rozpadajú sa im telá, ale dušu si v osade obklopenej krásnou prírodou rozmaznávajú.

Počet chorých malomocenstvom každým rokom klesá, napriek tomu sa ročne nakazí až štvrť milióna ľudí z celého sveta, a to najmä z rozvojových krajín.  

Zdroj: reflex.cz, voxeurop

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…