Dobré noviny
Nemeckí manželia, potomkovia tureckých prisťahovalcov, stoja za vakcínou, ktorá môže nadobro ukončiť pandémiu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Nemeckí manželia, potomkovia tureckých prisťahovalcov, stoja za vakcínou, ktorá môže nadobro ukončiť pandémiu

Vedecký manželský pár - Özlem Türeciová a Ugur Sahin.
Vedecký manželský pár - Özlem Türeciová a Ugur Sahin. — Foto: Twitter/Mansur Yavaş

Príbeh z hollywoodskeho filmu. Potomkovia imigrantov z Turecka sa do seba zamilovali a v Nemecku založili firmu BioNTech, ktorá oznámila deväťdesiatpercentnú účinnosť ich potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu.

MAINZ 13. novembra - Od začiatku vypuknutia pandémie celá vedecká obec nepretržite pracuje na vývoji vakcíny, ktorá by mohla šírenie nového koronavírusu zastaviť. Očkovacia látka je už na dosah, pričom za ňou stojí nemecko-americký tandem – biotechnologická spoločnosť BioNTech a americký výrobca liekov Pfizer. V pondelok oznámili, že vakcína, na ktorej vývoji spolupracujú, má 90-percentnú účinnosť.

Spoluzakladateľ firmy BioNTech Ugur Sahin v jednom z prvých rozhovorov povedal pre britské média, že je optimistický. „Ak otázka znie, či s pomocou tejto vakcíny vieme skoncovať s pandémiou, moja odpoveď znie áno, pretože verím, že len ochrana pred symptomatickými infekciami bude mať dramatický efekt,“ povedal pre The Guardian počas videohovoru zo svojho domu v Mainzi.

Deti tureckých prisťahovalcov

Sahin, muž, ktorý je za vývojom vakcíny, sa narodil v tureckom meste Iskenderun. Keď mali štyri roky, s rodičmi sa presťahoval do západného Nemecka. Jeho otec pôsobil ako gastarbeiter v továrni v Kolíne nad Rýnom. Sahinovým snom bolo stať sa doktorom. Študoval lekárstvo na univerzitách v Kolíne a Hamburgu. Po dokončení štúdia sa začal venovať akademickej dráhe ako výskumník v oblasti imunoterapie.

Nie je však sám. Po jeho boku stojí o dva roky mladšia manželka, promovaná lekárka Özlem Türeciová, ktorá v predstavenstve firmy zodpovedá za klinický výskum. Aj ona je potomkom tureckých gastarbeiterov.

Vedkyňa sa už narodila v Nemecku, jej otec bol lekár z Istanbulu, uvádza agentúra Reuters. Zdá sa, že pre svoju prácu bola predurčená, vedkyňou totiž bola aj jej mama. „Aj deň svadby sme s Uğurom strávili v laboratóriu,“ priznala v jednom z rozhovorov.

Poprední vedci v liečbe rakoviny

BioNTech založili manželia v roku 2008 spolu s rakúskym onkológom Christophom Huberom v roku 2008. Už pred vypuknutím pandémie si vydobyli uznanie za výskum protilátok používaných v cielenej liečbe nádorových ochorení. Keď sa prvýkrát objavili správy o novom koronavíruse, firma rýchlo presunul svoje zdroje na boj s novou, urgentnejšou hrozbou.

V rozhovore pre nemecký Manager Magazin Sahin prezradil, že po prečítaní januárových správ o výskyte nového koronavírusu v čínskom Wu-chane sa obrátil na svoju manželku a povedal jej, že „v apríli tu zatvoria školy“. Nemecko k opatreniam pristúpilo už v marci.

Spojenectvo s americkou firmou

Teraz manželia môžu byť tými, ktorí možno pomôžu zabrániť ďalším celoštátnemu uzatváraniu škôl a obchodov. Hoci na vývoji vakcíny spolupracujú s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer, podľa stanice Sky News je práve manželský pár považovaný za mozog celej operácie.

Sahin tvrdí, že vývoj vakcíny by dokázali financovať sami, ale neboli by schopní distribuovať ju v dostatočnej miere. Pfizer prispel sumou 185 miliónov dolárov (takmer 153 miliónov eur) na vývoj vakcíny, ďalších 563 miliónov (približne 477 miliónov eur) dodá po jej finálnom vyvinutí.

BioNTech používa metódu, ktorá sa osvedčila v boji s rakovinou. Človeku zavedie do tela časť genetického kódu vírusu, ktorý potom „trénuje“ imunitný systém. Vakcínu spoločnosť testovala na 43 500 ľuďoch v šiestich krajinách (USA, Nemecku, Brazílii, Argentíne, JAR a Turecku), ktorým boli aplikované dve dávky s odstupom troch týždňov. Pokusy ukázali, že 90-percentná ochrana bolo dosiahnutá sedem dní po aplikácii druhej dávky.

Kedy bude vakcína?

„Vakcíny sa začnú dodávať najskôr v polovici decembra. Nebude to znamenať, že situácia sa v polovici decembra dramaticky zmení. Terajšia zima bude ťažká. Najprv sa situácia zhorší, až potom sa zlepší,“ ozrejmil Sahin. Poznamenal však, že s pomocou vakcíny „by sme sa mohli vrátiť k normálnemu životu v polovici budúceho roka“.

Zlatá banka?

Experti na trh s liečivami podľa nepredpokladajú, že na nej výrobcovia výrazne zarobia, uvádza nemecký časopisu Manager Magazin. Očkovaciu látku, ktorá prejde všetkými náročnými testami, bude nutné distribuovať po celom svete čo najrýchlejšie a v značnom objeme bez ohľadu na ekonomický aspekt, napríklad len za cenu zodpovedajúcu výrobným nákladom.

„Presne tak k tomu pristupuje manželský pár Sahin – Türeciová,“ zdôrazňuje citovaný časopis.

Stále skromní

Hoci teraz patria medzi miliardárov, podľa kolegov manželia zostávajú veľmi skromnými. „Na obchodné rokovania chodí Sahin v džínsoch, s cyklistickou helmou a batohom,“ tvrdí Matthias Kromayer, člen predstavenstva firmy špecializujúcej sa na rizikový kapitál MIG AG, ktorá podporuje BioNTech od jeho založenia.

„Napriek svojim úspechom sa nikdy nezmenil a zostáva pokorným a príjemným človekom,“ hovorí Kromayer. Podľa The Guardian príbeh „tímu snov“, ako manželov Kromayer nazýva, predstavuje značnú inšpiráciu pre tureckú komunitu v Nemecku, ktorej členovia sú desiatky rokov stereotypne vykresľovaní ako „nízkovzdelaní zeleninári“.

Vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk. 

Zdroj: idnes.cz, sme.sk

Už ste čítali?