Dobré noviny
Máte problémy so srdcom alebo vás bolia kĺby? Problém sa môže skrývať vo vašich zuboch
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Máte problémy so srdcom alebo vás bolia kĺby? Problém sa môže skrývať vo vašich zuboch

Pokazené zuby môžu vyústiť až do problémov so srdcom.
Pokazené zuby môžu vyústiť až do problémov so srdcom. — Foto: Pexels/A. Piacquadio, Freestocks

Nedostatočná zubná hygiena nespôsobuje len kazy či zápach z úst, ale aj problémy, ktoré by ste nečakali.

BRATISLAVA 19. novembra - O ústnej hygiene sa už popísalo veľa. Už malé deti vedia, že si zuby treba čistiť dvakrát denne, primerane dlhú dobu a zo všetkých strán. No napriek tomu ľudí s ťažkosťami so zubami neubúda, ba čo viac, začína sa častejšie preukazovať súvislosť medzi zlou ústnou hygienou a ochoreniami srdca či kĺbov. Prečo to tak je?Ľudia sa mi často sťažujú: umývam si zuby dobre, no aj tak sa mi tvoria kazy. Pýtam sa - čo je to dobre? Najčastejšiu chybu robia ľudia v tom, že sa snažia nejakým spôsobom obísť správne čistenie. Teda štýlom „nevyčistil som si izbu síce dobre, ale pekne vonia po čistiacom prostriedku, takže mám pocit, že uprataná je.“ Mnoho ľudí teda vyhľadáva ochutené pasty alebo vody, ktoré len prekryjú nedostatky, ktoré pri čistení preskakujeme. S vôňou v ústach máme falošný pocit čistoty,“ vysvetľuje Pavol Andel z Andel Elite Dental Center.

Ďalšou chybou je, že nevenujeme dostatočnú pozornosť medzizubným priestorom, teda priestorom skrytým pre kefku, no ktoré dokážu veľmi zapáchať.Ak zub neumyjeme zo všetkých strán, teda aj z tej strany, kde sa dva zuby na seba pozerajú, medzizubný priestor je miesto, ktoré je zodpovedné za najčastejší problém v ústach pacientov,” vysvetľuje zubár. K zubnej kefke a paste teda dnes už neodmysliteľne patrí aj medzizubná kefka či nite.

Zapálené ďasná do pár dní

Prečo o tom hovoríme? Ďasná, a najmä tie zapálené, sú totiž vstupnou bránou pre mikroorganizmy a toxíny, ktoré potom vedia prejsť cez krvné riečisko do celého tela.Ďasno sa vie zapáliť za pár dní, maximálne do týždňa sa nám v ústach určite objavia zápaly. Po jednom týždni, samozrejme, nemáme v ústach až tak veľa mikroorganizmov, ich množstvo sa časom zväčšuje, no už po 2-3 týždňoch je ich tam toľko, ako ich tam bude o pol roka, teda nálož, ktorá dokáže naše telo „zamoriť.” Prechod baktérií do tela sa deje cez drobné cievky okolo zubov,” hovorí Andel o prvom možno probléme, ktorý vzniká zanedbanou hygienou veľmi rýchlo.

Ku kvalitnej zubnej kefke dnes už neodmysliteľne patrí aj medzizubná. Foto: Pexels/Cottonbro, Curaprox

Sú však aj problémy, ktoré sa ukážu až po niekoľkých mesiacoch, v najhorších prípadoch až rokoch. Baktérie môžu prechádzať cez zuby samotné, musia sa teda prehrýzť cez zub až do tej cievky, ktorá je vnútri v zube. Tento proces trvá oveľa dlhšie. Deje sa to väčšinou vtedy, keď ku zlej hygiene pridáte aj pravidelné pitie kolových alebo energetických nápojov, veľa cukru, gumové cukríky a podobne, teda stravu, ktorá sa nazýva kariogénna. Problém s tým majú aj bulimici, kedy na zuby pôsobia vracaním vylučované žalúdočné kyseliny, to ide veľmi rýchlo,” dopĺňa Andel. Preto, keď absolvujete preventívne zubné prehliadky, správne urobené sú len vtedy, keď vám lekár urobí aj malé röntgenové, tzv. bitewingové snímky, ktoré môžu na problémy priamo v zuboch poukázať.

Keď nám hnije jedlo v ústach

Predstavte si teda, že si medzi zubami necháte kúsok potravy - vegetariáni zeleninu, mäsožravci mäso, ale neviete o tom. Čo urobí také mäso po čase? Zhnije. „V ústach sa to deje ešte rýchlejšie, pretože je tam teplo a vlhko. Keď niečo hnije v blízkosti nášho vlastného tkaniva, v tomto prípade ďasna, nepáči sa mu to a chce s tým hnilobným procesom bojovať. Naše telo tam cez imunitný systém pošle krv. Prečo? Práve v nej máme všetko to, čo potrebujeme na odstránenie nejakého nepriateľa, v tomto prípade hnijúceho mäsa,” vysvetľuje lekár. Preto nám začínajú ďasná veľmi rýchlo opúchať a krvácať.

„Problémom však je, že cez tie isté cievy, cez ktoré nám tam prúdi krv, sa žiaľ do nášho tela dostanú aj baktérie z hniloby. Takže na jednej strane je snaha tela pomôcť si, no na druhej strane to funguje ako vstupná brána pre toxíny do zvyšku tela,” upozorňuje odborník s tým, že, samozrejme, nie hneď prvá vec, ktorá nám vnikne do tela, nás rovno zabije alebo urobí problém. No môže sa to stať, tak na čo riskovať?

Naše telo je rozumné, nie všetko, čo vložíme do úst, sa dostane hneď do krvného obehu. Celý náš tráviaci systém je zabezpečený a veci, ktoré telo nechce, prirodzene vylúči. A tiež v prípade, že už máme v krvi baktérie, sa krv s nimi najprv snaží bojovať.Neznamená to teda, že každý mikroorganizmus, ktorý vnikne do krvného obehu, je hneď ten, ktorý spôsobí nejaký problém. Ale keď do našich ciev neustále prichádzajú nové a nové baktérie, tak sa môže stať, že niektoré z nich nedokáže naše telo efektívne zlikvidovať a na nejakom mieste môžu vzniknúť problémy. Tak môže nastať infarkt, náhla cievna mozgová príhoda, u tehotných žien strata bábätka v prvom trimestri a podobne." A tak, ako má naša zlá hygiena vplyv na srdce, môže vplývať aj na kĺby. Ak vás teda budú pobolievať, nepomôže vám viac pohybu alebo naopak oddychu, ale pokojne aj návšteva zubára.

Ak podceníme správne čistenie alebo preventívne prehliadky, problémy sa dostavia.
Ak podceníme čistenie alebo preventívne prehliadky, problémy sa dostavia. Foto: Pexels/A. Piacquadio

Ochrana ďasien

Ako sme už spomínali, povinná výbava, ktorú by sme mali každý deň používať, by mali byť aj medzizubné kefky a nite. Veľkým pomocníkom sú však aj ústne vody, avšak dávajte si veľký pozor - naozaj veľmi záleží aké. Ak si niekto celý život dobre umýva zuby, nemá zapálené ďasná či rozšírené cievky, telo si dokáže s baktériami účinne poradiť. A takýto pacient ústnu vodu vôbec nepotrebuje,” vysvetľuje Andel. Rovnako, ako pri čistení zubov, aj tu platí, že ak máme vážny problém alebo zlú hygienu, obyčajná ústna voda, nazývaná aj kozmetická, to len prekryje. Je to ako keď použijete deodorant na neumyté telo, zápach sa len prekryje. Preto, ak si dobre neumývate zuby, ústne vody vám nepomôžu.

No na trhu sú aj liečivé, tzv. terapeutické ústne vody. Majú v sebe liečivú zložku, vedia teda chemicky ovplyvniť baktérie v okolí zuba natoľko, aby sa tam zápal nevytvoril. Ale nemôžete ich používať dlhý čas. To znamená, že ak si niekto nechce umývať zuby, nemôže dlhodobo používať tieto vody. To je akoby ste celý život užívali antibiotiká,” vysvetľuje Andel.

Pre koho sú teda vhodné? Okrem tých, ktorí si potrebujú vyliečiť zápal spôsobený baktériami, sú používané aj takými pacientmi, ktorí sa o zuby príkladne starajú, ale idú napríklad na chirurgický zákrok alebo na dentálnu hygienu (kde sa môžu ďasná poraniť). Vtedy má liečivá ústna voda zmysel, no stačí ju používať naozaj len 2-3 dni, pretože ďasno v ústach má veľmi dobrú hojacu schopnosť.

Správne čistenie zubov ochráni vaše ďasná pred baktériami. Foto: Pexels/A. Shvets, Curaprox

Napriek tomu, ako veľmi účinné terapeutické vody sú, predsa len je to chemický „koktejl.“ Preto sa vedci čoraz častejšie zameriavajú na to, aby ústne vody obsahovali aj prírodné látky a boli natoľko účinné, že ich stačí používať naozaj krátko, kým splnia to, čo majú.Látka, ktorá je celosvetovo uznávaná ako najlepšia látka pre boj s mikroorganizmami v ústach, je chlórhexidín, preto ju takmer všetky teruapetické ústne vody využívajú ako aktívnu látku," vysvetľuje Andel. V nižších koncentráciách zastavuje množenie baktérií, vo vyšších je schopný ich ničiť.

Ako ale zaručiť, aby bola tak účinná, že ju bude stačiť používať len krátko? Štúdie preukázali, že spojením chlórhexidínu s čisto prírodnými látkami, flovonoidmi, nastáva proces, ktorý môžeme prirovnať k tomu, keď dáme do motora auta turbo. Je to ten istý motor, ale turbo zvýši jeho výkon. S týmto prichádza ústna voda Curaprox Perio Plus+, ktorá oproti iným ústnym vodám využíva prírodnú látku Citrox, teda komplex flavonoidov a ovocných kyselín, ktorý sa získava z pomarančovníka horkého. „Hovoríme o tzv. zlatom štandarde, kedy dosahujeme nižšiu koncentráciu chlórhexidínu a kratší čas potrebného používania."

Antibakteriálny rad Perio Plus+ obsahuje okrem chlórhexadínu aj prírodné látky.
Antibakteriálny rad Perio Plus+ obsahuje okrem chlórhexadínu aj prírodné látky. Foto: Curaprox

Pri tomto však nekončíme, správne terapeutícké vody, a aj Curaprox Perio Plus+, neobsahujú alkohol. „Ten totiž dráždi sliznice a pri chronickom dráždení často, najmä u alkoholikov, dochádza k tvorbe nádorov v oblasti tváre a krku. A obsah alkoholu v ústnej vode okrem toho spôsobuje aj to, že v prípade otvorených rán sa sliznica horšie hojí,” dodáva Andel. Ak sa však rozhodnete pre správnu terapeutickú vodu, pretože ju naozaj potrebujete, stále môžete urobiť jednu chybu, ktorá jej účinky absolútne zmarí. Ak pri ústnej hygiene použijete pastu s penidlom SLS (Sodium Lauryl Sulfat, ktoré obsahuje možno aj polovica pást na trhu), zničí to účinok chlórhexidínu, a jej používanie je zbytočné," dodáva Andel, Dajte si teda pozor aj pri výbere zubnej pasty. Všetko ide ruka v ruke. Teda nielen dobré, ale perfektné čistenie zubov má naozaj zmysel.

O terapeutickej vode Curaprox

Antibakteriálny rad Perio Plus+, v ktorom nájdeme ústne vody, zubnú pastu aj dentálny gél, obsahuje najosvedčenejšiu antibakteriálnu látku v stomatológii, chlórhexidín. Cieľom terapeutickej ústnej vody je práve antibakteriálna ochrana a chemická kontrola povlaku. Navyše, Curaprox Perio Plus+ obsahuje aj prírodnú látku Citrox, teda komplex flavonoidov a ovocných kyselín, ktorý sa získava z pomarančovníka horkého. Má antimikrobiálne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti, vďaka čomu túto antibakteriálnu ochranu ešte zvyšuje a zefektívňuje.

Štúdiami bolo dokázané, že chlórhedixín je v spojení s Citroxom účinnejší, dodáva produktom tiež príjemnú chuť, vyplachovanie je preto príjemné. V porovnaní s ostatnými chlórhexidínovými ústnymi vodami sú teda Perio Plus+ účinnejšie, vďaka čomu je liečba rýchlejšia a kratšia. Celý rad má okrem iného jemné autraumatické zloženie. Bez zbytočnej agresívnej chémie, bez alkoholu a penidla SLS.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Curaprox.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…