Slovenskom sa opäť šíri skvelá výzva: Ľudia chystajú vianočné darčeky pre osamelých seniorov
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Slovenskom sa opäť šíri skvelá výzva: Ľudia chystajú vianočné darčeky pre osamelých seniorov

Tretí ročník zbierky je poznačený pandémiou, no práve v týchto ťažkých dňoch potrebujú seniori cítiť, že nie sú sami. 

Archívne zábery, seniori si rozbaľujú krabice. — Foto: Janka Parkányiová/kolkolasky.sk

BRATISLAVA 15. novembra - Janka Galatová už pred tromi rokmi prišla s myšlienkou potešiť osamelých seniorov na Slovensku vianočnými darčekmi. Inšpirovala sa spomienkou na dievčatko, ktoré videla v zahraničí. Nieslo krabicu od topánok s hračkami. Následne počula o zbierke pre deti zo sociálne slabších rodín, ktorú organizovala cirkev v kostole. Po smutných skúsenostiach z pravidelných návštev ťažko chorej mamy v nemocnici, kde často videla starých ľudí, ktorých nikto nenavštevoval, sa rozhodla, že poteší 30 seniorov v domove dôchodcov.

Založila skupinu na Facebooku s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? a oslovila svojich známych, aby sa zapojili do zbierky darčekov pre seniorov. Do zbierky sa aktívne zapojila aj Silvia Slobodová a niekoľko ďalších kontaktných osôb, vďaka ktorým sa v prvom roku podarilo vyzbierať neuveriteľných 800 balíkov.

Druhý ročník sa rozrástol do celoslovenskej výzvy. Ľudia s veľkým srdcom poslali 22-tisíc balíčkov. Tie putovali seniorom vo vyše 300 zariadeniach po celom Slovensku a skrášlili im vianočné sviatky. Tretí ročník je poznačený pandémiou, no dobrosrdeční ľudia môžu napĺňať krabice od topánok aj tento rok. Práve v týchto ťažkých časoch potrebujú seniori cítiť, že nie sú sami. 

Situácia je komplikovanejšia 

Aj napriek tomu, že celý svet bojuje s pandémiou, zbierka darčekov pre osamelých seniorov napíše tretí ročník. „Tento rok sa v porovnaní s minulým rokom nesie v znamení našich väčších skúseností, a zároveň ešte väčších obáv. Predovšetkým z epidemiologickej situácie, pretože cieľom našej zbierky sú práve seniori. Boli dve možnosti - buď tento rok zbierku nerobiť, alebo pozmeniť jej fungovanie tak, aby bolo bezpečné. Mnoho domovov nám písalo s prosbou, aby sme tento rok projekt nevzdali, pretože starkí sú v zlom psychickom stave a toto malé potešenie potrebujú,“ povedala pre Dobré noviny Janka Galatová. 

Janka spolu so Silviou sa rozhodli pre druhú možnosť. Do zbierky sa tentokrát rozhodli zapojiť viac kontaktných osôb, pričom do piatka ich bolo viac ako 180. Okrem toho vytvorili funkčný web www.kolkolasky.sk, ktorý všetkých záujemcov detailne naviguje a informuje o tom, ako zbierka funguje.

Radosť v očiach seniorov. — Foto: kolkolasky.sk
Krabice poputujú seniorom v zariadeniach pre seniorov alebo znevýhodneným obyvateľom DSS po celom Slovensku. — Foto: Janka Parkányiová
Ľudia môžu pripraviť krabičky plné lásky a odovzdať ich v čase od 23. novembra do 6. decembra 2020. — Foto: kolkolasky.sk
Krabička, ktorá vyčarí seniorom úsmev na tvári. — Foto: Janka Parkányiová

Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do zbierky, vytvorili mimoriadne hygienické nariadenia, ktoré poistili ešte tým, že každá krabička má prejsť dvojitou karanténou. Prvýkrát u kontaktnej osoby, ktorá ju skontroluje až po piatich dňoch odo dňa, kedy ju bezkontaktne prevzala a druhýkrát budú zapečatené krabičky ležať v karanténe v zariadení po dobu piatich až siedmich dní. „Naše kontaktné osoby tento rok krabičky privezú len ku vstupným dverám zariadení. Samotné zariadenia nesmú mať zber krabičiek u seba, musia mať externú kontaktnú osobu so zberným miestom mimo zariadenia, aby ani zamestnanci neprišli s nikým do styku a aby krabička vždy prešla dvojitou karanténou. Je to komplikovanejšie, ale určite zvládnuteľné. Všetkých veľmi pekne prosíme, aby to dodržiavali,“ dodala iniciátorka myšlienky. 

V porovnaní s minulým rokom je veľkou zmenou aj to, že na konci zbierky nebudú osobné odovzdávania darčekov. „Tie boli krásne a emotívne. Pre nás všetkých boli tou najväčšou odmenou po náročnom období plánovania a realizácie zbierky. Samozrejme, je nám to veľmi ľúto, no tento rok je to nevyhnutné,“ vysvetlila. 

Ako potešiť seniorov 

Ľudia môžu pripraviť krabičky plné lásky a odovzdať ich v čase od 23. novembra do 6. decembra 2020 najbližšiemu koordinátorovi zo zoznamu kontaktných osôb. „Krabička by mala byť kombináciou viacerých vecí. Minulý rok mali úspech rodinné fotky s milým pozdravom, ako aj malý plyšový macko do ruky či pekný hrnček,“ skonštatovala Janka.

Iniciátorka zbierky zároveň objasňuje, že do krabice nepatria použité či špinavé veci, alkohol, lieky, čistiace prostriedky, doplnky stravy, vitamíny, nebezpečné predmety, sviečky, otvorené, čerstvé či trvanlivé potraviny, priveľké kusy oblečenia, ktoré zaplnia väčšinu krabičky či zbytočnosti, ktorých sa ľudia chcú len zbaviť. 

Tipy, čím naplniť krabičku (každá krabička by mala obsahovať aspoň jednu vec z každej kategórie):

  • niečo teplé: káva, ovocný čaj, bylinkový čaj, cappuccino, horúca čokoláda, horúci nápoj, 
  • niečo slané: slané keksy, praclíky, kukuričné chrumky, paštéta, macesy,
  • niečo sladké: keksík, perníčky, šalviové cukríky, hroznový cukor, DIA keksy, DIA čokoláda, piškóty, plnený croissant, ovocné detské taštičky, detská výživa, krabičkový džúsik, maslové keksy, venčeky, džem, mäkké sušené ovocie, detský nápoj so „sosáčikom“ na pitie,
  • niečo voňavé: sprchový gél, šampón, tekuté mydlo, vlhčené vreckovky, telové mlieko, sprej, krém na ruky, krém na nohy, krém na tvár, balzam na pery, zubná pasta, antibakteriálne tablety na čistenie zubnej náhrady, toaletná voda, parfum,
  • niečo na seba: teplé ponožky, papučky, rukavice, čiapka, veselé ponožky, tielko, textilné vreckovky, malý mäkký uteráčik,
  • niečo na čítanie: krížovky, časopisy, duchovná literatúra, motivačná literatúra, knihy s pozitívnou tematikou, vlastnoručne napísaný list od srdca,
  • niečo pre potešenie: kresbičky od detí, prázdne pohľadnice s nalepenou známkou (jedna môže byť aj s vašou vypísanou adresou, no nemusí), drobnú vianočnú dekoráciu, soška anjelika, malý vankúšik, nahrievaci vankúšik, malý plyšový macko do ruky, náramok na ruku, ruženec, pekná šálka, veselý pohár so slamkou, hrebienok.

Dobrosrdeční ľudia potešia seniorov 

Krabice poputujú seniorom v zariadeniach pre seniorov alebo znevýhodneným obyvateľom DSS po celom Slovensku. Taktiež sú určené aj osamelým seniorom, ktorí žijú v obciach a mestách, o ktorých existencii nemajú organizátorky žiadne informácie, no samosprávy ich majú. Časť krabičiek práve preto darujú aj týmto smerom. „Každá kontaktná osoba na našom zozname má zapísané minimálne jedno takéto zariadenie, pre ktoré krabičky zbiera, a následne mu ich odovzdá. Častokrát ich na zozname majú aj viac. Okrem aktívne oslovených zariadení od našich koordinátorov máme aj zariadenia na takzvanej čakacej listine, ktorým by sme veľmi radi získali a poslali darčeky, ak sa to podarí,“ uzavrela Janka Galatová s tým, že ďakuje všetkým, ktorí sa do výzvy zapojili, ako aj kontaktným osobám, ktoré sú nenahraditeľným prínosom projektu.

Rozhovor s Jankou Galatovou si môžete vypočuť aj v priloženej nahrávke.

Emotívne prebratie krabice. — Foto: kolkolasky.sk
Radosť v očiach. — Foto: Janka Parkányiová
Do krabice od topánok sa zmestí veľa lásky. — Foto: kolkolasky.sk
Emotívne rozbaľovanie krabíc. — Foto: Janka Parkányiová
Tipy, čím naplniť krabičku. — Foto: kolkolasky.sk

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…