Na festivale Jeden svet zvíťazil film Neviditeľná
TASR
TASR

Na festivale Jeden svet zvíťazil film Neviditeľná

Slovenský film o traumách z pôrodu a porušovaní práv žien Neviditeľná je víťazom Jedného sveta 2020 (5. - 11. 11).

Režisérka filmu Neviditeľná Maia Martiniak — Foto: Facebook/Neviditeľná - Unseen

Bratislava 12. novembra (TASR) - Slovenský film o traumách z pôrodu a porušovaní práv žien Neviditeľná je víťazom Jedného sveta 2020 (5. - 11. 11). Na 21. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov, ktorý tento rok prebehol v on-line priestore, zvíťazil dokument režisérky Maie Martiniak hneď v dvoch kategóriách - v Medzinárodnej cene Slovensko a Česko za ľudské práva a v Diváckej cene.

Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty získalo česko-slovenské dokumentárne sci-fi režisérky Viery Čákanyovej FREM, film o umelej inteligencii nakrútený v nehostinných podmienkach Antarktídy.

Otvára kontroverznú tému

Víťazný dokument Neviditeľná otvára kontroverznú a spoločnosťou bagatelizovanú tému traumy z pôrodu. Príbehy troch žien doplnené zábermi zo skutočných pôrodov ukazujú realitu, ktorú spoločnosť často nechce vidieť. Režisérka sa rozhodla zviditeľniť ženy, ktoré doteraz umlčiaval tlak okolia či zdravotníkov.

Ponúka prienik do reality pôrodov na Slovensku a v Dánsku a možnosť pochopiť tak udalosti, ktorým čelili Melody, Stella a Lucia. Cez ich príbehy môžu diváci pochopiť zložitosť témy pôrodnej traumy a nevyhnutnosť zmeny postoja zdravotníckeho systému a spoločnosti voči žene ako rodičke.

Strhujúci film, ktorý sa núti zamyslieť

Festivalová porota označila Neviditeľnú za strhujúci film, ktorý sa nekončí záverečnými titulkami. „Ale núti nás zamyslieť sa nad otázkou slobody a rešpektu k rozhodnutiam žien počas pôrodu, v čase, keď v niektorých európskych krajinách musia ženy opäť bojovať za právo rozhodovať o svojom vlastnom tele. Film nežne, no naliehavo poukazuje, aká dlhá cesta pred našou spoločnosťou ešte leží, kým sa priblížime snu o rešpekte a láskavosti, ktoré si zaslúži každá žena bez rozdielu,“ znelo hodnotenie porotcov takmer 90-minútového dokumentu, ktorý natáčali na Slovensku, v Česku, Dánsku a USA.

Maia Martiniak sa v svojom dlhometrážnom debute snaží zviditeľniť neviditeľné a zistiť, prečo systém zlyháva. „Uvedomiť si a prijať, že existuje násilie pri pôrode, bola asi tá najťažšia časť na realizácii tohto filmu. Neustále ma udivuje, že sme časť násilia akceptovali ako súčasť našich životov a ani nám nepríde čudné, keď niekto manipuluje, nerešpektuje či obmedzuje osobnú slobodu,“ uviedla dokumentaristka.

Film Neviditeľná si do nedele 15. novembra môžu pozrieť diváci Jedného sveta na webstránke festivalu. Po uvoľnení protiepidemických opatrení ho tvorcovia plánujú uviesť aj do kín.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…