Na festivale Jeden svet zvíťazil film Neviditeľná
TASR
TASR

Na festivale Jeden svet zvíťazil film Neviditeľná

Slovenský film o traumách z pôrodu a porušovaní práv žien Neviditeľná je víťazom Jedného sveta 2020 (5. - 11. 11).

Režisérka filmu Neviditeľná Maia Martiniak — Foto: Facebook/Neviditeľná - Unseen

Bratislava 12. novembra (TASR) - Slovenský film o traumách z pôrodu a porušovaní práv žien Neviditeľná je víťazom Jedného sveta 2020 (5. - 11. 11). Na 21. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov, ktorý tento rok prebehol v on-line priestore, zvíťazil dokument režisérky Maie Martiniak hneď v dvoch kategóriách - v Medzinárodnej cene Slovensko a Česko za ľudské práva a v Diváckej cene.

Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty získalo česko-slovenské dokumentárne sci-fi režisérky Viery Čákanyovej FREM, film o umelej inteligencii nakrútený v nehostinných podmienkach Antarktídy.

Otvára kontroverznú tému

Víťazný dokument Neviditeľná otvára kontroverznú a spoločnosťou bagatelizovanú tému traumy z pôrodu. Príbehy troch žien doplnené zábermi zo skutočných pôrodov ukazujú realitu, ktorú spoločnosť často nechce vidieť. Režisérka sa rozhodla zviditeľniť ženy, ktoré doteraz umlčiaval tlak okolia či zdravotníkov.

Ponúka prienik do reality pôrodov na Slovensku a v Dánsku a možnosť pochopiť tak udalosti, ktorým čelili Melody, Stella a Lucia. Cez ich príbehy môžu diváci pochopiť zložitosť témy pôrodnej traumy a nevyhnutnosť zmeny postoja zdravotníckeho systému a spoločnosti voči žene ako rodičke.

Strhujúci film, ktorý sa núti zamyslieť

Festivalová porota označila Neviditeľnú za strhujúci film, ktorý sa nekončí záverečnými titulkami. „Ale núti nás zamyslieť sa nad otázkou slobody a rešpektu k rozhodnutiam žien počas pôrodu, v čase, keď v niektorých európskych krajinách musia ženy opäť bojovať za právo rozhodovať o svojom vlastnom tele. Film nežne, no naliehavo poukazuje, aká dlhá cesta pred našou spoločnosťou ešte leží, kým sa priblížime snu o rešpekte a láskavosti, ktoré si zaslúži každá žena bez rozdielu,“ znelo hodnotenie porotcov takmer 90-minútového dokumentu, ktorý natáčali na Slovensku, v Česku, Dánsku a USA.

Maia Martiniak sa v svojom dlhometrážnom debute snaží zviditeľniť neviditeľné a zistiť, prečo systém zlyháva. „Uvedomiť si a prijať, že existuje násilie pri pôrode, bola asi tá najťažšia časť na realizácii tohto filmu. Neustále ma udivuje, že sme časť násilia akceptovali ako súčasť našich životov a ani nám nepríde čudné, keď niekto manipuluje, nerešpektuje či obmedzuje osobnú slobodu,“ uviedla dokumentaristka.

Film Neviditeľná si do nedele 15. novembra môžu pozrieť diváci Jedného sveta na webstránke festivalu. Po uvoľnení protiepidemických opatrení ho tvorcovia plánujú uviesť aj do kín.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…