Premiér predstavil komunitné testovanie. Má ísť o formu pomoci zasiahnutým odvetviam aj spôsob, ako navštíviť prevádzky
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Premiér predstavil komunitné testovanie. Má ísť o formu pomoci zasiahnutým odvetviam aj spôsob, ako navštíviť prevádzky

Komunitné testovanie by mohlo prebiehať raz za tri týždne.

Na snímke zľava premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. — Foto: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA 10. novembra - Premiér Igor Matovič spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom a  infektológom Pavlom Jarčuškom na tlačovej besede po stretnutí s podnikateľmi a ďalšími zástupcami postihnutých odvetví oznámili, že do budúcnosti by na Slovensku zvažovali testovanie na úrovni komunít. Podľa premiéra to má byť forma pomoci pre zasiahnuté odvetvia. Takéto testovanie by sa malo vykonávať raz za tri týždne.

Testovania majú zabezpečiť komunity, nie štát

Testovanie by nebola úloha štátu. Divadlá, reštaurácie, fitness centrá a cirkvi by k tomu vyzvali svojich pravidelných klientov, respektíve návštevníkov. 

Testovanie by tak mali zabezpečiť komunity, ktoré majú záujem o otvorenie svojich prevádzok, štát by v takomto prípade poskytol materiálne vybavenie a zástupcov vojska či polície. Po otestovaní by následne klient mohol danú prevádzku s platným certifikátom o negatívnom antigénovom teste navštevovať.

Prvé takéto testovanie chce premiér už koncom novembra

Komunitným testovaním sa podľa slov premiéra majú nasledujúce dni zaoberať odborníci a koncom týždňa sa rozhodne, či sa naozaj aj začne zavádzať do praxe. Zástupcovia škôl, reštaurácií, hotelov či fitness centier by sa mali s premiérom stretnúť znova vo štvrtok (12. 11.) a v piatok premiér oznámi konečné rozhodnutie. Ako však povedal na tlačovej besede po stretnutí s podnikateľmi: „Mal som pocit, že všetci sme boli na jednej lodi.“ Prvé testovanie by chcel premiér uskutočniť v závere novembra. 

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák si vie tento spôsob otvorenia prevádzok predstaviť a gastroprevádzky podľa neho urobia všetko, čo je v ich silách. Jasné pravidlá podľa neho tento sektor potrebuje poznať do konca novembra.

Majitelia fitness centier na sociálnej sieti uviedli, že očakávali od utorkového stretnutia aj konkrétnu pomoc štátu. O prípadných ďalších kompenzáciách sa však na stretnutí nerokovalo.

Pokiaľ tento návrh neprejde, alebo sa nepodarí zabezpečiť pomocou týchto komunít dostatočný počet testovacích miest, je podľa premiéra variantom pokračovanie obmedzení a celoplošné testovanie pri výraznejšom náraste počtu infikovaných.

Otváranie prevádzok nie je aktuálne

Premiér sa už dnes skôr vyjadril, že otváranie prevádzok v najbližších týždňoch nie je aktuálne. Na dnešnom stretnutí s podnikateľmi a ďalšími zástupcami postihnutých odvetví chcel hľadať podľa jeho slov „spoločnú cestu“. 

Slovensko podľa premiéra musí nájsť spôsob, ako obmedziť šírenie nového koronavírusu a zároveň žiť relatívne normálnym životom. Pokiaľ by sme riešili pandémiu ochorenia COVID-19 iba obmedzením pohybu a zatváraním prevádzok, mohlo by sa to prejaviť na psychike obyvateľov, vyhlásil Igor Matovič pred rokovaním so zástupcami pandémiou najviac postihnutých odvetví.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…