Slovan vyhral v Žiline, Prešov nestačil na Košice

Slovanisti o svojej výhre rozhodli už v prvom polčase.

Na snímke nožničky predvádza hráč FC Spartak Trnava Peter Štepanovský (vpravo), druhý zľava hráč MFK Ružomberok Martin Nosek v prvom zápase štvrťfinále futbalového Slovnaft Cup-u Spartak Trnava - MFK Ružomberok v Trnave v utorok 22. októbra 2013. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Trnava 22. októbra (TASR) - Po desaťminútovom vzájomnom oťukávaní sa ako prví presadili domáci, keď po rohovom kope hlavičkoval Sabo a lopta s pomocou teču jedného z ružomberských zadákov skončila za chrbtom Nikoliča. Hostia vyrovnali v 38. minúte zásluhou Zošáka, ktorý z rohového kopu prekvapil všetkých a aj s pomocou Janečku skončila lopta v sieti.

V druhom polčase zaujala strela Grabeža z dvadsiatich metrov, ktorá preletela tesne za bránu hostí. Domáci sa nedočkali gólu ani z priamych kopov, ktoré realizoval Procházka a neskôr Sabo. Pätnásť minút pred koncom mal dobrú príležitosť striedajúci Lačný, ale v páde loptu netrafil ideálne a prestrelil. Všetko si vynahradil v posledných desiatich minútach, keď najskôr dostal hostí v 82. minúte do vedenia po chybe trnavskej obrany a minútu pred koncom riadneho hracieho času unikol cez stred domácej obrany a s prehľadom uzavrel na konečných 1:3.

.

Spartak Trnava - MFK Ružomberok 1:3 (1:1)

Góly:14. Sabo - 82., 89. Lačný, 38. Zošák. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Vlasko - Adamovič, Nosek, Zošák, 1256 divákov

Zostavy a striedania:

Trnava: Filipko - Sabo, Tóth, Janečka, Chovanec - Grabež - Štepanovský (70. Ciprys), Procházka, Vlasko (79. Schranz) - Poznar (62. Hodek), Mikovič

Ružomberok: Nikolič - Nosek, Greššák, Adamovič, Maslo - Zreľák, Zošák (90.+2 Serečin), Nagy, Lupták (60. Lačný) - Tawamba, Ďubek (90.+1 Lovás)

Hlasy po zápase

Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Dnešný výsledok ma sklamal a chlapcom som už cez polčas hovoril, že futbal nám ukazuje tú horšiu tvár. Mali sme síce dobrý vstup do zápasu, ale po štandardnej situácii sme dostali lacný vyrovnávajúci gól. V druhom dejstve sme chceli pridať druhý gól, čo sa nám nepodarilo a hostia nás v závere dvakrát potrestali zásluhou Lačného."

Jozef Vukušič, tréner Ružomberka: "Vstup do zápasu mala lepší Trnava a my sme sa museli prispôsobiť jej agresívnej hre. Napriek tomu, že sme prehrávali, do polčasu sa nám podarilo vyrovnať a v druhom dejstve sme vychádzali z defenzívy. V závere nám to vyšlo nad očakávanie. Výsledok berieme triezvo, sme ešte len v pohárovom polčase."

.

XXX

1. FC Tatran Prešov - MFK Košice 1:2 (0:1)

V úvodnej desaťminútovke bol aktívnejší Prešov, lenže na jej konci udrelo paradoxne na opačnej strane. Po centri z ľavej strany hlavičkoval Oumar Diaby k vzdialenejšej žrdi a bolo 0:1. V ďalšom priebehu prvého polčasu už veľa vzruchu pred bránami nebolo. Šancu mal Prešovčan Dolný, ale jeho strela mierila len do Tofiloskeho. V 30. minúte ešte mohol streliť gól hosťujúci Urban, ten však vari z troch metrov minul hlavou prešovskú bránu.

Zápas štvrťfinále Slovnaft Cup-u FC Tatran Prešov – MFK Košice 22. októbra 2013 v Prešove. Na snímke sa raduje z gólu na 0:1 strelec Oumar Diaby, hráč Košíc. Foto: TASR/Milan Kapusta
V druhom polčase bolo o niečo viac šancí, avšak gólovo sa mužstvá dokázali presadiť iba dvakrát. Po hodine hry po faule Ostojiča v šestnástke vyrovnal z bieleho bodu Dolný. Ostojič navyše videl červenú kartu a duel sa pre neho skončil. Hľadisko roztlieskal po pekných "nožničkách" Kačala, mieril však len do Tofiloskeho. O výsledku nakoniec rozhodol znova Oumar Diaby, ktorý v 73. minúte po prešovskom nedorozumení v defenzíve skóroval pohodlne do prázdnej brány.

Gól: 61. Dolný (z 11 m) - 10., 73. Diaby . Rozhodoval: Horváth, ŽK: Krajník - Šinglár, Tofiloski, ČK: 60. Ostojič (Košice), 750 divákov

1. FC Tatran Prešov: Talian - Papaj, Petráš, Krajník, Hatok - Jacko, Poliaček - Hruška, Katona, Kačala (81. P. Šafranko) - Dolný

MFK Košice: Tofiloski - Šinglár, Ostojič, Bašista, Sekulič - Duda, Urban (63. Huk), Hovančík - Pačinda (88. C. Diaby) - O. Diaby, Haskič (71. Kubík)

Hlasy po zápase:

Jozef Kostolný, tréner Prešova: "Na pohode nám nepridal rýchly gól, ktorý ovplyvnil ďalší priebeh zápasu. V druhom polčase sme síce vyrovnali, ale do žiadnej ďalšej šance sa už naši hráči nedostali. Chýba nám typický strelec v druhej lige, nieto ešte v súboji proti corgoňligistovi."

Radek Látal, tréner Košíc: "Mali sme dobrý vstup do duelu a prvý polčas sme zvládli. Po výmene strán nás Prešov dostal pod mierny tlak. Na jeho vyrovnávajúci gól sme našťastie pomerne rýchlo odpovedali. Máme dobrú východiskovú pozíciu pred odvetou a postup prakticky vo vlastných rukách."

XXX

MŠK Žilina - Slovan Bratislava 1:3 (0:3)

Slovan bol pod Dubňom lepší od samého začiatku a keď pre Žilinčanov neboli varovaním dve Milinkovičove akcie, ktoré ešte gólom neskončili, tak v 10. minúte už bolo neskoro. Žilinská obrana urobila v skrumáži vo vlastnej šestnástke niekoľko individuálnych chýb, po ktorých sa dostal k lopte Kolčák a presnou strelou z hranice šestnástky poslal "belasých" do vedenia - 0:1. V 15. minúte mohol Piaček po rohovom kope vyrovnať, ale hlavičkoval tesne vedľa. V 24. minúte sa opäť ukázal Kolčák, jeho ďalekonosný pokus však Krnáč bravúrnym zákrokom vytlačil. Ale v 32. minúte už domáci toľko šťastia nemali, Halenár poslal výborný pas dopredu, na ktorý si nabiehal Mészáros, veľmi ľahko obišiel obrancu Akakpa i brankára Krnáča a pohodlne do prázdnej bránky zvýšil na rozdiel dvoch gólov - 0:2. Zdecimovaná žilinská obrana v prvom polčase kapitulovala aj tretíkrát a to už o šesť minút neskôr. Mészáros na pravom krídle prešprintoval Gergela, poslal prízemný center pred bránku, ktorý nikto nedokázal zastaviť a Peltier takmer z bránkovej čiary s pokojom Angličana skóroval - 0:3.

Na snímke gólová radosť hráčov Slovana v prvom zápase štvrťfinále futbalového Slovnaft Cup-u MŠK Žilina - Slovan Bratislava v Žiline v utorok 22. októbra 2013. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Po zmene strán sa hostia snažili predovšetkým kontrolovať vedenie a hru domácich výrazne nezlepšilo ani dvojnásobné striedanie trénera Guľu. Až v 69. minúte musel bratislavský brankár Putnocký konečne riešiť nejaký strelecký pokus. Škvarka napriahol z hranice šestnástky a gólman hostí sa vyznamenal parádnym zákrokom. V 79. minúte zahrávali Žilinčania štandardku z výhodnej pozície na hranici pokutového územia, ale zvláštny spôsob realizácie, ktorý zvolili, neviedol ku gólu. "Belasí" v druhom polčase už naozaj takmer neútočili a tak sa v 89. minúte konečne presadili aj domáci. Majtán sa dostal k lopte asi meter pred šestnástkou a razantnou prízemnou strelou prestrelil obranu aj brankára Slovana - 1:3. Striedajúci útočník Žiliny tak dal svojim spoluhráčom aspoň minimálnu nádej pred odvetným zápasom v Bratislave.

Góly: 88. Majtán - 10. Kolčák, 32. Mészáros, 38. Peltier Rozhodoval: Ježíkm ŽK: Kolčák (Slovan), 2361 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouk, Piaček, Akakpo, Gergel (81. Klec) - Mihalík, Škvarka, Pečovský, Škriniar (46. A. Ceesay) - Pich (46. Majtán), Jelič

Slovan: Putnocký - Josimov, Niňaj, Gorosito, Bagayoko (88. Vrablec) - Milinkovič, Grendel, Halenár, Kolčák - Peltier (90. Jakubec), Meszáros