Minister Doležal prosí ľudí, aby požiadali o bezplatné doručenie dôchodkov až domov
TASR
TASR

Minister Doležal prosí ľudí, aby požiadali o bezplatné doručenie dôchodkov až domov

Slovenská pošta umožňuje dôchodcom, ktorí si chodia po dôchodok na pobočku pošty, aby si ho telefonicky presmerovali domov.

Na archívnej snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 9. novembra (TASR) – Slovenská pošta umožňuje dôchodcom, ktorí si chodia po dôchodok na pobočku pošty, aby si ho telefonicky presmerovali domov. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf s tým, že sa tak vyhnú ohrozeniu novým koronavírusom a problémom so zákazom vychádzania, ak sú vo veku nad 65 rokov a mali preto výnimku v celoplošnom testovaní.

„Ide zhruba o 5 % dôchodcov, ktorí využívajú doručenie dôchodcovskej dávky na pobočku Slovenskej pošty a dôchodok im je vyplácaný v hotovosti. Prosíme ich o to, keďže situácia je v danom období pre poberateľov dôchodkov obzvlášť riziková, aby využili aktuálny zjednodušený spôsob, telefonicky kontaktovali svoju pobočku pošty a nechali si doniesť dôchodok poštovými doručovateľmi priamo domov. Služba je pre dôchodcov bezplatná,“ priblížil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Využíva to vraj až 95% poberateľov dávky

Doručenie dôchodku priamo domov využíva podľa rezortu dopravy v súčasnosti 95 % poberateľov tejto dávky vyplácanej prostredníctvom Slovenskej pošty. V aktuálnej situácii súvisiacej so šírením nebezpečného ochorenia COVID-19 odporúča MDV všetkým, aby využili najmä bezkontaktný spôsob výplaty dôchodku na číslo účtu.

Občania starší ako 65 rokov, ktorí sa rozhodli z obavy o svoje zdravie riadiť sa všeobecným odporúčaním dodržiavať zákaz vychádzania a nezúčastnili sa na celoplošnom testovaní, si nemôžu vyzdvihnúť svoje dôchodky na pošte. Na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa v tejto veci obrátili viacerí dôchodcovia. Stredisko kontaktovalo aj Slovenskú poštu, ktorá potvrdila, že návšteva jej pobočiek nespadá medzi výnimky.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…