Dobré noviny
Slovenské mestá učia ľudí hádzať cigaretové ohorky do koša hravým spôsobom. Ako by ste hlasovali vy?
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Slovenské mestá učia ľudí hádzať cigaretové ohorky do koša hravým spôsobom. Ako by ste hlasovali vy?

Špeciálne žlté koše na cigaretové ohorky.
Špeciálne žlté koše na cigaretové ohorky. — Foto: Facebook/Civita Center, Mestská časť Košice - Sídlisko KVP

Niektoré mestá na Slovensku sa do boja proti cigaretovým ohorkom pustili kreatívnym spôsobom.

NITRA 9. novembra – Mnohé mestá na Slovensku trápia cigaretové ohorky rozhádzané mimo vyhradeného priestoru. Ako sa ich zbaviť a naučiť ľudí, aby ich hádzali do koša, bolo ešte prednedávnom len vecou úvahy.

Niektoré z nich sa tomuto zlozvyku postavili vskutku kreatívnou a najmä hravou formou. Na to, aby cigaretový ohorok hodili do špeciálneho koša, fajčiarov lákajú prostredníctvom hlasovania.

Žlté koše chcú poznať váš názor

V Nitre, Senci, Prievidzi alebo aj v Košiciach už z diaľky púta pozornosť originálny smetný kôš, ktorý nahradil ten klasický s priestorom na uhasenie cigariet. Za týmto projektom stojí občianske združenie Civita Center, ktoré sa zameriava na podporu behaviorálnej politiky na komunálnej úrovni. Projekt chce zmeniť správanie občanov a zapojili sa do neho aj behaviorálni experti.

Hlasovací koše na ohorky v Nitre púta už z diaľky.

Hlasovací kôš na ohorky púta pozornosť už z diaľky. Foto: Facebook/Civita Center

Malé nápady môžu priniesť veľké zmeny

„Prostredníctvom malých zmien chceme spoločne vyriešiť niektoré špecifické problémy samospráv ako neefektívny výber daní, neprívetivé služby, znečistenie verejných priestranstiev či nízku mieru separovania občanmi. Základným princípom navrhnutých opatrení behaviorálnej politiky je ich inovatívnosť a jednoduchosť ich implementácie. Pokiaľ ide o samotný kôš na ohorky, vnímame, že cigaretové ohorky sú veľkým environmentálnym, estetickým, ale aj finančným problémom, s ktorým bojujú mestá. V niektorých prípadoch odpad z tabakových výrobkov predstavuje 80 % odpadov v uliciach miest, preto sme sa snažili prísť s riešením, ktoré by tento problém vyriešilo,“ informovalo Dobré noviny pred časom občianske združenie Civita Center.

Desmod alebo Horkýže Slíže či presťahovanie sa do Bratislavy

V Nitre láka tzv. „hlasovací kôš na ohorky“ na domácu hudobnú scénu. „Ktorá nitrianska kapela je lepšia?“ pýta sa pri hlavnej križovatke s možnosťou výberu medzi kapelami Desmod a Horkýže Slíže.

Fajčiar môže vyjadriť svoj názor hodením cigaretového ohorku do ľavej alebo pravej časti presklenej nádoby. Ako skončí hlasovanie, to zaujíma aj občianske združenie Civita Center: „Uvidíme, ktorá nitrianska kapela to vyhrá,“ píše na sociálnej sieti.

Hlasovací koš na ohorky v Nitre.
Hlasovací kôš na ohorky v Nitre. Foto: Facebook/Civita Center

Pred budovu Kocky na Lichnerovej ulici v Senci môžu fajčiari odpovedať na otázku, či by sa preťahovali do Bratislavy, keby bola lacnejšia.

Hlasovací koše na ohorky v Senci.
Hlasovací koš na ohorky v Senci. Foto: Facebook/Civita Center

Nápad už dlhší čas robí radosť i Prievidzi. V rámci uplynulého projektu sa vo vysokej miere znížil počet cigaretových ohorkov na zemi, preto sú s veľkým záujmom očakávané ďalšie výsledky experimentu,“ pochvaľuje si mesto na svojom webe.

Najnovšie spustili „fajčiarsku anketu“ o tom, či by súhlasili, aby sa Prievidza a Bojnice spojili. Hlasovací kôš na ohorky sa nachádza opäť pred budovou OD Prior, ako to bolo v minulosti, keď sa mesto pýtalo na otázku, ktorý basketbalový tím je lepší.

Hlasovací koš na ohorky v Prievidzi.
Hlasovací kôš na ohorky v Prievidzi. Foto: Facebook/Civita Center

Košice zase zaujíma, do čoho by malo mesto investovať skôr. Fajčiari môžu zahlasovať za obnovu elektrickej trate alebo za štadión.

Hlasovací koš na ohorky v Košiciach.
Hlasovací kôš na ohorky v Košiciach. Foto: Facebook/Civita Center

Zahraničná inšpirácia s vedeckým základom

Tamojšie občianske združenie sa inšpirovalo zahraničím. „Koncept takýchto košov na ohorky vznikol vo Veľkej Británii, kde bol úspešne realizovaný vo viacerých mestách. Výsledky vo Veľkej Británii ukázali, že tieto koše napomohli v miestach ich umiestnenia k zníženiu počtu cigaretových ohorkov o 74 %. Celkovo práve Veľká Británia je jedným z lídrov zavádzania poznatkov behaviorálnej ekonómie do praxe,“ informujú nás.

Podľa ich slov je vedecky dokázané, že toto riešenie funguje: „Výskumníci Vasile I. Selagea, Carla-Maria Simeanu a Elena A. Stancu z Lucian Blaga University of Sibiu túto intervenciu experimentálne otestovali v roku 2016. V ich prípade sa počet ohorkov na zemi po inštalácii koša až štvornásobne znížil oproti pôvodnému počtu. Okrem nich prebiehalo testovanie aj v rámci kampane Neat Streets vo Veľkej Británii, kde došlo k dlhodobému zníženiu počtu ohorkov na zemi.“

Prebiehajúca edukačná kampaň o boji so znečistením miest od cigaretových ohorkov môže pomôcť aj vášmu mestu. „Ak viete o meste, ktoré by sa chcelo zapojiť do tohto projektu, pošlite nám tip, radi mu pomôžeme v boji s cigaretovými ohorkami,“ nabáda združenie Civita Center.

Prijali by ste takýto kôš na ohorky aj vo vašom meste?

Už ste čítali?