Skutočný James Bond nebol Brit, ale srbský playboy. Trojitý agent, ktorý sa nenávratne zapísal do histórie
Charizmatický playboy motal hlavy nielen krásnym ženám, ale aj nemeckým nacistom.
BRATISLAVA 7. novembra - Predstavte si, že by sa legendárny agent 007 predstavil asi takto: „Popov, Duško Popov,“ namiesto známej formulky „Bond, James Bond.“ Znie to ako totálny nonsens? Prvý dojem môže klamať. Špión srbského pôvodu Dušan Popov je totiž často označovaný ako inšpirácia pre Iana Fleminga, autora kultových kníh o fiktívnom agentovi Jamesovi Bondovi.
Fleming, ako je známe, počas druhej svetovej vojny pracoval pre britské tajné služby. S Popovom sa mal stretnúť v kasíne, na neutrálnej pôde Lisabonu. Podľa BBC práve tam dochádzalo k mnohým stretnutiam špiónov.
Ivan, trojkolka, Duško
Kto bol vlastne Dušan Popov? Bol to trojitý agent pochádzajúci z bohatej rodiny zo srbského mestečka Titel užívajúci si luxusný život. Jeho otec trval na tom, aby dostal kvalitné vzdelanie, mal sa z neho stať uznávaný právnik. Aby si rozšíril obzory, odišiel študovať do Nemecka. Ešte počas vysokej školy sa stretol s nacizmom a znenávidel ho. V roku 1940 sa infiltroval do Abwehru, nemeckej vojenskej tajnej služby, ktorá si ho cenila pre jeho významné obchodné styky s Francúzskom a Veľkou Britániou.
Krytie pre návštevy neutrálneho Portugalska mu tiež poskytovala jeho činnosť v oblasti dovozu a vývozu. Lisabon bol s Britániou väčšinu vojny spojený pravidelnými civilnými leteckými linkami. Tieto obchodné cesty využíval Popov na to, aby svojim zamestnávateľom z Abwehru poskytoval dostatok informácií. Lenže Ivan, ako mu hovorili krycím menom Nemci, pracoval aj pre britskú MI5 a MI6 pod menom tricycle (trojkolka), no a okrem toho bol aj juhoslovanským tajným agentom s krycím menom Duško.
Článok histórie
Vďaka Popovovej špionáži mali Briti lepšiu predstavu o budúcich plánoch Nemcov, čo malo pre Britov obrovskú hodnotu. Hitlerovmu Nemecku poskytoval mätúce informácie.
Za zmienku určite stojí kľúčový milník druhej svetovej vojny na starom kontinente. Spolu s ostatnými agentmi dokázal presvedčiť Nemcov, že vylodenie v Normandii je len krycí manéver Spojencov a skutočne sa vylodia v Calais.
Ešte predtým, v roku 1941, ho Nemci poslali do USA, aby vytvoril špionážnu sieť. FBI varoval o blížiacom sa útoku na Pearl Harbor, vtedajší šéf FBI mu však nedôveroval.
Srbský playboy
Larry Loftis, autor knihy o živote Duška Popova, je presvedčený o tom, že práve Duško bol inšpiráciou pre ikonického Jamesa Bonda. Rovnako ako knižný a neskôr aj filmový agent, Duško bol magnet na ženy. Už počas jeho štúdií v Belehrade ho ženy opisovali ako „skrátka neodolateľného“.
Loftis v knihe opisuje aj Popovove pletky so ženami. „James Bond mal partnerku v každej knihe,“ vyjadril sa spisovateľ pre New York Post. „Popov mal dve alebo tri priateľky v každom meste. Mal toľko žien, že pri ňom vyzerá James Bond ako skautík.“
Námet?
Samotný Popov sa na agenta 007 pozerá pohŕdavo: „Špión, ktorý pil ako Bond, by bol opitý prvú noc a mŕtvy na druhý deň. Ale, môžete skutočne dôverovať tomu, čo vám hovorí špión?“ Povedal v jednom z rozhovorov.
Či už bol Duško jeho ozajstným námetom pre Jamesa Bonda alebo nie, nedá sa pochybovať o tom, že do príbehu o tajnom agentovi vtisol Fleming nielen svoje skúsenosti pobočníka šéfa tajnej služby v britskom námorníctve, ale aj časť Popovej osobnosti.