Dobré noviny
Najzaujímavejšie fakty o Dunaji: Je hrobom jediného piráta v Európe aj posledným útočiskom pre malomocných. Toto ste o rieke nevedeli
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Najzaujímavejšie fakty o Dunaji: Je hrobom jediného piráta v Európe aj posledným útočiskom pre malomocných. Toto ste o rieke nevedeli

Seriál priblíži krásy krajiny, aj príbehy ľudí.
Seriál priblíži krásy krajiny, aj príbehy ľudí. — Foto: TV Spektrum

Odpovede na túto a ďalšie otázky dostanete v novom dokumentárnom seriáli Dunaj – proti prúdu, ktorý štartuje už túto nedeľu na TV Spektrum.

BRATISLAVA 6. novembra - O Dunaji sme sa už v škole učili, že je to druhá najdlhšia rieka Európy, že ako jediná európska rieka preteká cez 4 hlavné mestá a že spája Čierne more s Čiernym lesom v Nemecku. No Dunaj bol tiež v minulosti dejiskom dôležitých udalostí a dnes je pomyselným centrom kontinentu a nielen geograficky sa dotýka až 10 rôznych krajín.

Podľa legendy sa tiahne od mesta Donaueschingen, kde vznikol sútokom riek Breg a Brigach, preteká južným Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom, Maďarskom, Srbskom, potom tvorí časť rumunsko-bulharskej hranice a ústi deltou do Čierneho mora na hraniciach medzi Rumunskom a Ukrajinou, pričom pri ukrajinskom meste Reni hraničí aj s teritóriom Moldavska.

Avšak, bola by veľká škoda ostať iba pri týchto vedomostiach. Brehy Dunaja boli nielen svedkami histórie, ale najmä množstva dych berúcich príbehov a osudov miliónov ľudí, stoviek etnických a národnostných menšín a desiatok národov, ktoré tu našli svoj domov.

Nick Thorpe venoval Dunaju mnoho rokov.
Nick Thorpe venoval Dunaju mnoho rokov. Foto: TV Spektrum

Dunajom fascinovaný Brit

Bol to práve britský dokumentarista Nick Thorpe, ktorého „naša“ rieka fascinovala natoľko, že sa ponoril do mapovania nielen celého povodia a historických udalostí, ktoré sa na rieke udiali, ale aj do všetkých podôb Dunaja, či už z kultúrneho, geomorfologického alebo etnografického hľadiska.

Uznávaný novinár, ktorý spolupracuje s mnohými britskými médiami a za svoju prácu získal mnoho cien, je dnes korešpondentom BBC News pre strednú Európu, a v Budapešti, kde žije od roku 1986, bol vôbec prvým západným korešpondentom. Okrem toho pracoval ako vojnový korešpondent v Chorvátsku, Bosne, Kosove, Macedónii, Gaze, Egypte aj Izraeli.

„Portrét Dunaja a jeho ľudí“ premenil do jednej zo svojich 3 kníh s názvom Dunaj – proti prúdu. Kniha bola preložená už do 5 jazykov, naposledy v lete vyšla v taliančine. Práve úspech knihy ho viedol k príprave rovnomenného dokumentárneho seriálu, ktorý štartuje už v nedeľu na televíznej stanici Spektrum. Nakrúcanie dokumentu prebiehalo tento rok. Práve v dobe, kedy Európu zmieta pandémia, nastupujúca ekonomická kríza a jeho rodná krajina vystupuje z Európskej únie.

Putujúc riekou proti prúdu, teda od Čierneho mora až po Čierny les, zachytáva Nick Thorpe zmeny klímy, choroby a problémy, ktoré sužovali obyvateľov, ale aj ich nesmiernu pracovitosť a pohostinnosť, ktorú okúsil na vlastnej koži.Vydal som sa na cestu proti prúdu rieky, hľadať stratené srdce Európy,“ hovorí nadšený dokumentarista, ktorý strávil roky cestovaním, výskumom a príbehmi ľudí z prvej ruky. Odkedy spomínaná kniha vyšla, Nick Thorpe bol stále v kontakte s mnohými postavami svojich príbehov a k novým sa dostal. Nový dokumentárny seriál televíznej stanice Spektrum však nie je len filmové spracovanie knihy, nájdete v ňom omnoho viac. 

Dunaj v Gabčíkove.
Dunaj v Gabčíkove. Foto: TV Spektrum

Čo sme nevedeli o Gabčíkove

Seriál Dunaj – proti prúdu je hlavne o ľuďoch. Prvé dve epizódy sa nakrúcali počas tohtoročného januára a februára, teda ešte predtým, ako pandémia naplno vypukla. Zvyšné časti mapujúce tok Dunaja od Bulharska po Nemecko sú už poznačené prvou vlnou pandémie - nakrúcali sa počas nej a krátko po nej, v dobe mierne uvoľňujúcich sa opatrení. Celkovo v ôsmich častiach seriálu sa autor na Dunaj a jeho obyvateľov pozerá z mnohých uhlov - jedným z tých najaktuálnejších je však práve pohľad na krajinu zasiahnutú koronavírusom.

Jednotlivé časti seriálu rozoberajú vždy jeden úsek povodia Dunaja a tému, ktorá je v danej oblasti najzaujímavejšia. Jedna z častí seriálu sa, samozrejme, venuje aj územiu Slovenska. Nick Thorpe nás prevedie spomienkami na protest verejnosti proti násiliu a tiež výstavbou vodného diela Gabčíkovo. Máte pocit, že už o tom všetko viete? Veru nie, zaujímavostí, o ktorých ste doteraz nevedeli, je naozaj neúrekom.

Čo vás čaká?

Hneď v prvom diele sa môžete tešiť na zimu na delte rieky. Dokumentarista sa spolu s lokálnym ornitológom Danielom Petrescuom vyberie do najjužnejšieho cípu delty, kde krajina končí, ale Dunaj začína, aby spoznali komunitu, ktorá zbohatla na love vyzy veľkej. Ponoríme sa spolu do ťažkého života rybárov a spoznáme náročnú situáciu imigrantov a emigrantov v rumunskom mestečku Tulcea, kde sa „vždy stretával celý svet.“ 

Nick Thorpe vás zoznámi so zaujímavými ľuďmi a ich osudmi.
Nick Thorpe vás zoznámi so zaujímavými ľuďmi a ich osudmi. Foto: TV Spektrum

Aby ste však naplno pochopili unikátnosť Dunaja a naladili sa na novú sériu dokumentov, uplynulé dni sme vám prinášali najzaujímavejšie fakty o tejto rieke. V prvom článku o 10 zaujímavostiach sme poukázali na to, že v delte Dunaja je viac ako 1200 druhov rastlín, 300 druhov vtákov a 90 rôznych druhov rýb, pričom tam nájdeme aj spomínanú vyzu veľkú, najväčšiu sladkovodnú rybu. Následne sme sa v druhom článku s ďalšími 10 zaujímavosťami pozreli do histórie a pripomenuli smutný pomník na brehu Dunaja, v centre Budapešti. Po dĺžke 300 metrov sú tu umiestené železné topánky, ktoré pripomínajú viac ako 3500 maďarských židov, ktorí boli na konci druhej svetovej vojny postrieľaní a vhodení do rieky.

A ak vám všetky tieto informácie nestačia, poďte spolu s nami odkryť aj tretiu desiatku toho najzaujímavejšieho, čo o Dunaji vieme:

21. Terorista na úteku

Neďaleko Dunaja v oblasti Vojvodiny v dnešnom Srbsku sa narodil Szilveszter Matuska. Matuska v roku 1931 spôsobil vykoľajenie dvoch vlakov, použil k tomu dynamit. Celkovo takto zranil cez 200 cestujúcich a 22 osôb pri nešťastí zahynulo. Matuska bol ešte toho roku zatknutý vo Viedni a uväznený v maďarskej väznici Vác. Odtiaľ ale v roku 1945 utiekol a odvtedy o ňom nikto nepočul.

22. Dunajskí rybári

Nikoho asi neprekvapí, že Dunaj je nesmierne dôležitým hospodárskym centrom, okrem iného aj vďaka rybolovu. Z jeho vĺn ľudia lovia ryby už od stredoveku. Dodnes na mnohých miestach nájdete tradičné rybárske dedinky, ktorých obyvatelia dennodenne vzdorujú drsnej prírode. Aj keď význam dunajského rybárstva postupne klesá, dodnes je z rieky vylovených takmer 650-tisíc ton rýb.

Ľudia pri Dunaji sa živia lovom rýb.
Ľudia pri Dunaji sa živia lovom rýb. Foto: TV Spektrum

23. Poslední malomocní v Európe

V rumunskom meste Tichilești neďaleko hraníc s Ukrajinou nájdete posledné leprosárium v Európe. Podobné kolónie pre chorých na lepru vznikali v Európe už od raného stredoveku a úplne vymizli až v 20. storočí. Jedinú výnimku na kontinente tvorí práve tábor v Tichilești, tunajšie leprosárium vzniklo v roku 1875 a funguje dodnes. Najtragickejšou etapou jeho existencie bolo obdobie komunistickej vlády. O leprosáriu sa nemohlo hovoriť, ani poznať jeho presnú polohu, všetci privezení chorí boli úradne zaznamenaní ako mŕtvi, aby ich nikto nehľadal a v prípadnom odchode im bránila armáda. Situácia miestnych chorých sa zlepšila až s medializáciou začiatkom nového tisícročia a následnou dotáciou z Európskej únie. Dnes v kolónii žije posledných 10 obyvateľov.

24. Kanál smrti

Takéto pomenovanie si zaslúžil 64 kilometrov dlhý kanál Dunaj-Čierne more postavený v rokoch 1949 až 1984. Kanál skracuje prístup do prístavu Konstanta a je kľúčovým miestom, kadiaľ prúdi tovar z celého sveta. Monumentálny projekt Nicolae Ceaușeska má ale temnú históriu. Stavba bola totiž táborom nútených prác. V otrasných podmienkach tu zahynuli tisíce ľudí, najnižšie odhady uvádzali desaťtisíce.

25. Krvavá svadba

Tá sa odohrala v roku 1910 v bulharskom meste Ruse na Dunaji. Vo februári toho roku sa Bulhar Yordan Stefanov rozhodol oženiť s tureckým dievčaťom Safeet. Safeetin otec sa ale rozhodol svadbe zabrániť a nechal súdom zrušiť povolenie k svadbe a Safeet bola donútená vrátiť sa k rodičom. Odtiaľ bola ale ešte v ten večer vyslobodená a 28. februára sa vydala za Yordana. Hostina pripadla na rovnaký deň ako karneval v meste a ich sobáš oslavovali tisíce ľudí na námestí. Miestny policajt ale povolal kavalériu a z osláv sa stala bitka medzi svadobčanmi a políciou. Jej výsledkom bolo 24 mŕtvych a 70 zranených.

26. 120 neúspešných útokov

Práve toľko útokov vydržala fascinujúca stredoveká pevnosť Golubac v dnešnom Srbsku. Pevnosť s deviatimi vežami neďaleko tiesňavy Železné vráta bola postavená na mieste pôvodného rímskeho sídla. Od 14. storočia bola svedkom mnohých bitiek najmä medzi Osmanskou ríšou a Uhorským kráľovstvom. Počas svojej existencie padla do rúk Turkov, Bulharov, Maďarov, Srbov a Rakúšanov až bola nakoniec v roku 1876 predaná srbskému kniežaťu.

Dunaj pri Čiernom lese.
Dunaj pri Čiernom lese. Foto: TV Spektrum

27. Najdrsnejšia mafia juhovýchodnej Európy

Zemun, časť Belehradu na brehu Dunaja je od 90. rokov domovom jednej z najnebezpečnejších mafiánskych organizácií zemunského klanu. Prvým lídrom klanu bol bývalý ligový futbalista Dušan Spasojević. Najmä v čase vojny o Juhosláviu táto organizácia značne spolupracovala so srbskou vládou. Najvýraznejšie aktivity skupiny spadajú do rokov 1999–2003. Zemunský klan je spájaný okrem iného s úspešným atentátom na srbského premiéra Zorana Djindjića.

28. Väzni, ktorí pomáhajú

O maďarských väzniciach toho bolo v posledných rokoch napísané veľa a nič dobrého, najmä v súvislosti s utečeneckou krízou v Európe. Nedávno ale svetom preletela správa o väzňoch, ktorí pomáhajú vyrovnať sa s pandémiou koronavírusu. Trestanci vo väznici v Debrecíne totiž vyrábajú chirurgické rúška. Denne ich vyrobia až 33-tisíc.

29. Kolíska iluminátov

Na Dunaji v Nemecku nájdete mesto Ingolstadt, kde bol v roku 1776 založený rád iluminátov. Hnutie voľnomyšlienkarov, radikálnej odnože osvietencov, na tunajšej univerzite založil filozof a cirkevný advokát Adam Weishaupt. Rád bol tajnou spoločnosťou osvietených intelektuálov, ktorý mal byť protipólom k dominantným jezuitom. Podmienkou členstva na rozdiel od iných spoločenstiev nebola viera v Boha, preto bolo medzi iluminátmi aj veľa ateistov a agnostikov. Názov Ilumináti si neskôr privlastnilo mnoho ďalších skupín, aj preto sa k nim viaže množstvo legiend, vrátane údajného svetového sprisahania.

Ľudia patria medzi to najzaujímavejšie, čo v dokumente uvidíte.
Ľudia patria medzi to najzaujímavejšie, čo v dokumente uvidíte. Foto: TV Spektrum

30. Pochovaný pirát

Hrob piráta, jediný svojho druhu v Európe, nájdete v rumunskom prístavnom meste Sulina. Pirát je pochovaný na slávnom medzinárodnom cintoríne, kde vedľa seba ležia Rumuni, ortodoxní Rusi, Gréci, Turci, Židia, britskí námorníci, obchodníci aj niekoľko princov. Hrob gréckeho, legendami opradeného piráta, Kontogurisa spoznáte ľahko vďaka znaku lebky so skríženými hnátmi.

Ďalšie zaujímavosti o Dunaji, jeho histórii, miestnych kultúrach a obyvateľoch môžete objavovať vďaka dokumentárnemu seriálu Dunaj – proti prúdu už v nedeľu 8. novembra o 15:00 na televíznej stanici Spektrum.


Súťaž s TV Spektrum

Zapojte sa do súťaže o praktickú sadu, ktorá poteší nejedného cestovateľa. Odpovedzte na súťažnú otázku formou komentára na Facebooku Dobrých novín a vyhrajte! Ceny do súťaže venovala televízna stanica Spektrum. 

Termoska, vreckový nôž, ďalekohľad s puzdrom. Foto: TV Spektrum


Článok vznikol v spolupráci s televíznou stanicou Spektrum.

Už ste čítali?