Austrálsky Melbourne bol ohniskom nákazy. Teraz ako jedni z mála uvoľňujú opatrenia
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Austrálsky Melbourne bol ohniskom nákazy. Teraz ako jedni z mála uvoľňujú opatrenia

Obyvatelia Viktórie majú ďalší dôvod na radosť. Za posledných 24 hodín opäť nezaznamenali žiadne nové prípady ani úmrtia v spojitosti s ochorením Covid-19. ​

Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú z centrálnej obchodnej štvrte v Melbourne, na druhej snímke je premiér austrálskeho štátu Viktória Daniel Andrews. — Foto: TASR/AP

MELBOURNE 6. novembra - Austrálske mesto Melbourne sa stalo hlavným ohniskom šírenia nového koronavírusu v krajine. Štát Viktória však v posledných dňoch hlási dobré správy. Za posledných 24 hodín tam nezaznamenali žiadne nové prípady ani úmrtia v spojitosti s ochorením Covid-19, uvádza portál Daily Mail.

Začali uvoľňovať karanténne opatrenia 

Štát Viktória prijal karanténne opatrenia už začiatkom júla, pričom uvoľňovať ich začal až koncom septembra. V hlavnom meste boli prísne opatrenia v platnosti 112 dní, keďže uvoľňovať sa začali až koncom októbra.

Daniel Andrews, premiér austrálskeho štátu Viktória, oznámil 26. októbra, že v noci z utorka na stredu budú môcť v Melbourne otvoriť všetky obchody, reštaurácie, kaviarne a bary, informovala TASR s odvolaním na agentúru AP.

Archívna snímka, ľudia s ochrannými rúškami kráčajú z centrálnej obchodnej štvrte v Melbourne 5. augusta 2020.
Archívna snímka, ľudia s ochrannými rúškami kráčajú z centrálnej obchodnej štvrte v Melbourne 5. augusta 2020. Foto: TASR/AP
Archívna snímka, cestujúca z Nového Zélandu prichádza na medzinárodné letisko v Sydney 16. októbra 2020. Najväčšie austrálske mesto Sydney zrušilo v piatok karanténne opatrenia pre cestujúcich prichádzajúcich z Nového Zélandu.
Archívna snímka, cestujúca z Nového Zélandu prichádza na medzinárodné letisko v Sydney 16. októbra 2020. Najväčšie austrálske mesto Sydney zrušilo v piatok karanténne opatrenia pre cestujúcich prichádzajúcich z Nového Zélandu. Foto: TASR/AP
Premiér austrálskeho štátu Viktória Daniel Andrews počas svojej dennej televíznej tlačovej konferencie v austrálskom Melbourne.
Premiér austrálskeho štátu Viktória Daniel Andrews počas svojej dennej televíznej tlačovej konferencie v austrálskom Melbourne. Foto: TASR/AP

Premiér tvrdí, že sú na dobrej ceste 

Uvoľňovanie opatrení však pokračuje aj naďalej. Zmiernené opatrenia by mali vstúpiť do platnosti 8. novembra o 23:59 hod. Obyvatelia budú môcť vycestovať do vzdialenosti viac ako 25 kilometrov od svojho bydliska, no premiér vyzýva obyvateľov, aby dovolenkovali doma. Žiada ich, aby necestovali na Vianoce do Sydney, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Premiér Andrews nestráca optimizmus a verí, že opatrenia budú môcť opäť uvoľňovať. „Sme na dobrej ceste, aby sme všetko zvládli,“ prezradil. 

Klesajúci počet prípadov v štáte Viktória viedol k tomu, že Gladys Berejiklian, premiérka Nového Južného Walesu, vyhlásila, že jej štát otvorí hranice s Viktóriou 23. novembra. 

Dobré správy z Viktórie 

Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt oznámil 1. novembra na Twitteri, že Austrália zaznamenala od 9. júna prvý deň bez nových prípadov komunitného prenosu koronavírusu. 

Štát Viktória pravidelne aktualizuje počet nových prípadov na oficiálnej stránke. Keďže v Austrálii je 11-hodinový časový posun, k 6. novembru do 12:00 hod. bolo v krajine 15 aktívnych prípadov. Všetky sú v meste Melbourne.

Za uplynulých 24 hodín však nezaznamenali žiadne nové prípady ani úmrtia v spojitosti s ochorením Covid-19. Takéto dobré správy hlásia z Viktórie už siedmy deň. V súčasnosti sú dvaja ľudia hospitalizovaní v nemocnici, nik však nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…