Dobré noviny
Finančná expertka radí, ako prežiť pandémiu: Je čas na zdravý sedliacky rozum a váženie každého eura. Slovákom odporúčam jednu vec
Marián Balázs
Marián Balázs

Finančná expertka radí, ako prežiť pandémiu: Je čas na zdravý sedliacky rozum a váženie každého eura. Slovákom odporúčam jednu vec

Pandémia nového koronavírusu prináša nielen zdravotné ohrozenia, ale pre mnohých aj finančnú neistotu. Finančná expertka poradila, ako v tejto situácii narábať s peniazmi.

BRATISLAVA 4. novembra – Pandémia nového koronavírusu prináša nielen zdravotné ohrozenia, ale pre mnohých aj finančnú neistotu. Ako v tejto situácii narábať s peniazmi? Ako a v čom nám môžu pomôcť finanční poradcovia?

Aj o tom rozprávala v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom generálna tajomníčka a členka predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Darina Huttová. Doba sa mení aj z hľadiska financií a možností klientov.

Slováci vážia každé euro

Bežní ľudia s bežným príjmom sa ocitli vo zvláštnej situácii. Množstvo živnostníkov muselo skončiť, menší podnikatelia zvažujú pokračovanie, kopa ľudia prišla o zamestnanie, prípadne je v  neistej situácii. Ako by mali bežní ľudia v takýchto prípadoch narábať s financiami?

„Aj bežní ľudia sa ocitajú v rôznych sociálnych kategóriách. Od toho je závislé aj správanie. V prvom rade si musíme povedať, že táto kríza je výnimočná, lebo má celospoločenský dopad, ekonomické následky, ale aj silné sociálne. V závislosti od svojho postavenia a ekonomickej sily je dôležité aj správanie sa jednotlivca. Ak však vezmeme situáciu, ktorá panuje na Slovensku, kde je veľmi obmedzená trieda bohatých, ale aj trieda stredná, tak musíme vychádzať z toho, že väčšina ľudí musí vážiť výdaj každého eura, ktoré v tejto situácii má uskutočniť, vysvetľuje Darina Huttová pre Dobré noviny.

Nezabúdajme na sedliacky rozum

Podľa Dariny Huttovej treba používať sedliacky rozum. „Dôležité je počítanie. Ľudia sa ocitli v situácii, keď síce kríza trvá, ale majú zaručené mesačné príjmy zo svojho zamestnania. Tam je potrebné zachovať štandardné správanie sa, kde je presne dané, aké mám bežne dané náklady v domácnosti, životné výdaje, ktoré súvisia napríklad s hygienou a, samozrejme, tvorba rezerv," vysvetľuje.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

Práve tvorba finančnej rezervy je podľa nej nemenej dôležitá: „Odkladám si na doby ešte horšie, ktoré by mohli prísť, alebo si vytváram rezervu na budúce investície alebo na moje budúce zaopatrenie na dôchodku, čo je často zanedbávaná vec u bežných ľudí.“

Odborníčka zároveň pripomína, že existuje aj skupina ľudí, ktorí potrebujú veľkú pomoc, lebo prišli o zamestnanie a majú slabé rezervy. Im by odporúčala, aby kontaktovali finančného agenta a vypracovali si finančný plán.

Finančný plán nie je drahá vec

Ako vysvetľuje, finančné plány nie sú žiadna drahá vec: „Je množstvo agentov, ktorí ich dokonca poskytujú zdarma, lebo finančný plán je východisko pre následné finančné sprostredkovanie. Každý finančný agent, ktorý ho poskytuje za úhradu, túto cenu vopred oznámi, čiže klient nebude prekvapený.“ Pozor si treba dať pri nezávislých finančných poradcoch, ktorí si za svoje služby v oblasti poskytovania úverov, úverov na bývanie či spotrebiteľských úverov pýtajú nimi stanovenú sumu.

Taktiež by si človek mal overiť, či osoba, ktorá mu núka svoje služby, je oprávnená ponúkať finančné plány a poradenstvo. „Rada by som bola, keby sa naši spoluobčania naučili využívať register subjektov na stránke Národnej banky Slovenska. Ak k vám s ponukou príde akýkoľvek finančný agent, sprostredkovateľ či poradca, je dôležité si vypýtať jeho meno, overiť si ho v tom registri, ktorý je verejný, a tam zároveň aj uvidíte, v ktorých sektoroch finančného trhu je oprávnený podnikať,“ upozorňuje Darina Huttová a dodáva, že v ich asociácii sú združení tí najrenomovanejší.

Čo nás pandémia naučí?

A čo ľudia, ktorí mali na to, aby investovali, ale časom zistia, že spoločnosť, kam investovali svoje peniaze, má problémy? „V prvom rade je dôležité, aby si každý uvedomil, že ak ide investovať, neexistuje investícia bez rizika straty,“ konštatuje odborníčka. Preto je podľa nej na začiatku dôležité vedieť, akú mieru vlastných rezerv môže človek investovať.

Darina Huttová si zároveň myslí, že táto doba nás naučí väčšej zodpovednosti v narábaní s financiami. „To je dokonca prirodzený následok, pretože v prvom rade si bežný človek uvedomí, aký je stav jeho rezerv a uvedomí si - v to verím - svoj prístup k šetreniu. Aj keď máte nízky príjem, zarábate 500 eur čistého mesačne, tak 50 eur keby sa čokoľvek stalo, musíte začať odkladať. Musíte sa v priebehu času a ďalšieho vývoja dostať k tomu, že odložíte 150 eur, čo je 30%. Prístup k tvorbe rezerv je to, čo by sa malo prebudiť u bežných občanov. Mali by myslieť na mnoho rokov dopredu,“ uzatvára.

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?