Psychologička: Za vzniknutú situáciu nikoho neosočujme. Pozerajme dopredu s vierou, že sa to celé raz skončí
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Psychologička: Za vzniknutú situáciu nikoho neosočujme. Pozerajme dopredu s vierou, že sa to celé raz skončí

Aj napriek tomu, že to ani rodičia nemajú jednoduché, mali by byť svojmu dieťaťu oporou. Dôležitú rolu však zohrávajú aj učitelia.

Na snímke je uznávaná školská psychologička Gabriela Herényiová, druhý záber je ilustračný. — Foto: archív DN/TASR - František Iván

BRATISLAVA 3. novembra - Do školských lavíc sa v týchto dňoch môžu vrátiť len žiaci prvého stupňa základných škôl. Od 12. októbra prešli na dištančné vzdelávanie žiaci stredných škôl, od 26. októbra už aj študenti druhého stupňa základných škôl. Najmä tí menší majú pravdepodobne množstvo otázok a nezodpovedaných odpovedí. Čomu by sa mali vyhnúť nielen rodičia, ale aj učitelia, aby žiaci prvého stupňa nechodili do školy so strachom? Na čo by mali dbať učitelia druhého stupňa základných škôl, aby si žiaci plnili školské povinnosti aj z domu? Na tieto i ďalšie otázky odpovedá dlhoročná školská psychologička Gabriela Herényiová.

Dospelí zohrávajú veľkú rolu 

Do školských lavíc môžu v dnešných dňoch zasadnúť len žiaci prvého stupňa základných škôl. „Situácia je pre nich veľmi komplikovaná, keďže oni jediní musia chodiť do školy. Ani starší spolužiaci, ani starší súrodenci nemusia ráno vstávať či baliť sa do školy. Už táto situácia zaváňa niečím výnimočným. Žiaci prvého stupňa majú množstvo otázok, nezodpovedaných odpovedí, ako aj strachov,“ povedala pre Dobré noviny školská psychologička Gabriela Herényiová z Univerzity Komenského v Bratislave. 

Aj napriek tomu, že to ani rodičia nemajú jednoduché, mali by byť svojmu dieťaťu oporou. „Práve my, dospelí, by sme sa mali snažiť primerane veku a osobnosti dieťaťa vysvetľovať mu situáciu tak, aby sme ho nevystrašili a nezneistili ešte viac,“ objasnila.

V prípade, že sa dieťa spytuje zvedavé otázky, rodič by mal odpovedať bez podráždenia a nervozity. „Neosočujte nikoho ako zodpovedného za vzniknutú situáciu a nepohodlie, ktoré vyplýva z pandémie. Skúsme skôr naše deti upokojiť a vysvetliť im, že situácia sa čoskoro zmení, ak budeme dodržiavať predpísané nariadenia,“ uviedla Herényiová. 

Dôležitú rolu však zohrávajú aj učitelia prvého stupňa základnej školy. „Tí by sa mali tešiť, že sa spolu so žiakmi môžu stretávať a ako jediní môžu udržiavať sociálny kontakt. Práve teraz môžeme urobiť zo školy slávnosť a výnimočnosť,“ dodala uznávaná psychologička.

Na snímke žiačke prvého stupňa merajú telesnú teplotu pri príchode na ZŠ Hroncova. Košice.
Na snímke žiačke prvého stupňa merajú telesnú teplotu pri príchode na ZŠ Hroncova. Košice. Foto: TASR - František Iván
Na snímke žiaci prvého stupňa prichádzajú do ZŠ Hroncova. Košice.
Na snímke žiaci prvého stupňa prichádzajú do ZŠ Hroncova. Košice. Foto: TASR - František Iván

Viera v spoločný úspech 

Starší študenti sa vzdelávajú dištančne. Od 12. októbra prešli na dištančné vzdelávanie stredné školy, od 26. októbra už aj študenti druhého stupňa základných škôl. Dôvodom sú opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Niet pochýb o tom, že dištančné vzdelávanie má aj svoje úskalia. Učitelia druhého stupňa základných škôl by mali motivovať svojich žiakov, aby sa v týchto dňoch naučili čo najviac. Odmenou na konci školského roka tak nebude dobiehanie učiva, ale spoločné výlety či exkurzie. „Učitelia druhého stupňa by nemali vykresľovať žiakom budúcnosť v čiernych farbách. Skôr by sa mali pozitívne pozerať dopredu s tým, že každý problém sa raz vyrieši. Mali by vložiť dôveru do ich rúk, vieru v spoločný úspech aj napriek tomu, že situácia je niekedy náročná aj pre dospelých,“ skonštatovala Herényiová.

Snažme sa hľadieť dopredu s optimizmom 

Učitelia to taktiež nemajú v dnešných dňoch jednoduché, a práve preto by si rodičia mali dávať pozor na to, čo pred svojimi ratolesťami povedia. „Rodičia by sa nemali hanlivo vyjadrovať na adresu učiteľov a školy. Na druhej strane, učitelia by mali hľadať možnosti spolupráce s rodinou žiaka,“ prezradila školská psychologička.

V týchto ťažších dňoch pravdepodobne nič nie je dôležitejšie ako viera v lepší zajtrajšok. „Snažme sa všetci hľadieť dopredu s optimizmom a vierou, že raz táto karanténa skončí, a budeme žiť svoj život v pohode a spolu. Žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí, ale buďme trpezliví a snažme sa vidieť svetielko na konci tunela,“ uzavrela Gabriela Herényiová. 

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…