Vybavenie našich domovov je dôležitejšie, ako by ste čakali. Najmä v čase pandémie
Inzercia
Inzercia

Vybavenie našich domovov je dôležitejšie, ako by ste čakali. Najmä v čase pandémie

Doma aktuálne trávime veľmi veľa času, mali by sme si ho zariadiť tak, aby sme sa v ňom cítili dobre.

Ak sa cítite dobre vo svojej kuchyni, pokojne v nej možete aj pracovať. — Foto: Pexels/E. Bolovtsova, V. Karpovich

BRATISLAVA 2. novembra - Tento rok zmenil mnoho. Asi nikdy predtým sme netrávili doma toľko času ako počas tohtoročnej jari a aktuálne aj počas jesene. Deti sa učia z domu, rodičia pracujú z domu, doma tiež cvičíme, varíme a oddychujeme. Pre ľudí, ktorí doteraz žili tak, že sa chodili domov „len vyspať“, to bola veľká zmena.

Psychológovia aj architekti preto potvrdzujú, že sme naše domovy začali vnímať úplne inak. A preto, ak práve renovujete, zariaďujete dom či byt alebo len nad tým premýšľate, určite nepodceňte vybavenie domácnosti. Odborníci upozorňujú na to, že dizajn miestností, farby i samotný nábytok majú veľký vplyv na našu náladu, ako sa doma cítime a ako sa nám doma pracuje. Domov by vás nemal unavovať, mali by ste ho brať ako šťastné miesto.

Veci na svojom mieste a prirodzené svetlo, kľúč k úspechu.
Veci na svojom mieste a prirodzené svetlo, kľúč k úspechu. Foto: Pexels/D. Schevtsova, Cottonbro

Všetko potrebuje svoje miesto

Sú ľudia, ktorí si starostlivo vyberajú každý kúsok, no sú aj takí, ktorí len kúpia jednotlivé kusy nábytku, ktoré sú k životu potrebné. Ak teda napríklad nie ste fanúšikom feng-šuej, osvojte si aspoň najdôležitejšiu radu od Japonky Marie Kondo, ktorá sa venuje organizácii domácností - každý predmet v našom dome by nám mal prinášať radosť a každý objekt by mal mať svoje konkrétne miesto a funkciu. V domácnosti, kde je to takto, prúdi dobrá energia, vrelosť a pohoda.

Samozrejme, každý z nás je iný. Na to, aby sme si domácnosť usporiadali tak, aby sme sa v nej cítili dobre, by sme mali najprv poznať samých seba. Náš domov ukazuje, akí sme. Preto, ak ste človek, ktorý sa necíti dobre v priestore, kde je veľa vecí a neporiadok, nebudete sa vám tam ani dobre pracovať. „Ak je neporiadok na stoloch alebo okolo vás, ťažšie sa sústredíte a môže to viesť k stresu a napätiu,“ vysvetľujú odborníci. Takže, ak máte nepokojnú dušu, ktorá nie je v súznení s konzumom a prebytočnými trendami, vhodný pre vás je minimalizmus. Otvorí váš priestor, aj vašu myseľ.

A ak má všetok nábytok, vhodný pre domácu kanceláriu, jednotný dizajn a zjavnú funkciu, podporuje aj to vašu produktivitu a vyrovnanosť.

Funkčný vonkajší priestor tento rok ľudia ocenili
Funkčný vonkajší priestor tento rok ľudia ocenili. Foto: eshopist.sk

Využite svoj priestor

Tiež bolo preukázané, že preplnené prostredie odčerpáva energiu a negatívne ovplyvňuje našu celkovú náladu. Pri zariaďovaní preto myslite aj na využitie priestoru. Ak máte dobre zorganizované veci na policiach, iných úložných priestoroch či v priestoroch stien, uvoľňujete tak priestor na podlahe, ktorý môžete aktívne využiť na pohyb.

Priestory, ktoré majú v tejto dobe čoraz väčšie opodstatnenie, sú balkón či záhrada. Mnoho ľudí si po prvej vlne pandémie už nevie predstaviť mať byt či dom bez týchto vonkajších priestorov. Samozrejme, nie každý si to môže dovoliť, ale počas jari sa to ukázalo ako jedna z najefektívnejších možností ako zdravo pracovať, cvičiť a inak tráviť voľný čas.

V dnešnej dobe existuje toľko možností, ako si ich zariadiť - či už ratanovým, kovovým či hliníkom nábytkom. Vytvoriť si môžete dokonca aj altánok. A gril je už len čerešnička na torte.

Farby a materiály urobia viac, ako si myslíte.
Farby a materiály urobia viac, ako si myslíte. Foto: Pexels/H. Kamaladdin

Myslite na farby a materiály

Nie je dobré zanedbať ani použité farby či materiály. Človek sa cíti príjemne, ak ho pozvete do miestnosti so zemitými farbami. Prírodné tmavé drevo vytvára pocit tepla a pohodlia, čím sú farby teplejšie, tým je priestor kompaktnejší. Svetlejšie a jasnejšie farby sú zase vynikajúce pre tvorivosť a energiu. Nemusia to byť však len farby na stenách, pokojne sa vyhrajte s farebnými doplnkami a dekoráciami. V presvetlených miestnostiach sa môžu objaviť aj tmavé prvky, avšak vyhnite sa im v tmavších a zatemnených priestoroch.

A nepodceňujte ani spálňu. Pomáha výrazná prítomnosť zelene, čo evokuje prírodu. Záleží aj na výbere kvalitnej postele a matraca. Medzi materiálmi väčšinou nájdete čalúnenú posteľ - tzv. boxspring postele, kovové kúsky alebo klasický masív. Je len na vás, čo preferujete, no útulne by ste sa mali cítiť aj v nej - pokojne si ju obzvláštnite umením v podobe obrazov či obľúbených plagátov, vlastnými fotografiami v samostatných rámčekoch, policami s rastlinami a knihami či vlastnoručne vyrobeným macramé.

Spálňa má byť takisto miestom, kde si radi odpočiniete.
Spálňa má byť takisto miestom, kde si radi odpočiniete. Foto: eshopist.sk

Svetlo naše každodenné

Keď trávite doma veľmi veľa času, uvedomíte si tiež, aké je dôležité je prirodzené svetlo. Hovorí sa, že je to ten najlepší priateľ, akého môže váš domov mať, dodáva nielen vitamín D, ale aj energiu. Umelé svetlo vyčerpáva energiu, zvykne z neho bolieť hlava a ťažšie sa pri ňom sústredíte. To všetko môže spôsobovať frustráciu a negatívne pocity. Ideálne sú teda okná, čím viac a čím väčšie, tým lepšie.

Ak sa vám podarí zaviesť aspoň niektorú z týchto zmien, časom uvidíte malé a postupné zmeny v efektivite vašej práce, aj v nálade. Čas doma pre vás už nebude nutnosť, ale radosť.

Náš tip: So zariaďovaním vášho vysnívaného domova vám pomôže server Eshopist.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…