NASA ocenila nádhernú snímku kométy Neowise nad Vysokými Tatrami
TASR
TASR

NASA ocenila nádhernú snímku kométy Neowise nad Vysokými Tatrami

Mozaika zachytáva postupný vývoj jasnej a voľným okom viditeľnej kométy NEOWISE nad masívom Vysokých Tatier.

— Foto: Facebook/Earth Science Picture of the Day

Bratislava 2. novembra (TASR) – Unikátnej fotografickej mozaike Premeny kométy NEOWISE, ktorej autormi sú český fotograf Petr Horálek a jeho slovenský kolega Tomáš Slovinský, udelila Americká agentúra pre letectvo a kozmonautiku (NASA) titul Vedecká snímka dňa (Earth science Picture Of the Day). Mozaika zachytáva postupný vývoj jasnej a voľným okom viditeľnej kométy NEOWISE nad masívom Vysokých Tatier. Rovnako tiež zaujala britský magazín BBC Sky and Night.

„Snímka Premeny kométy NEOWISE zobrazuje postupný vývoj jasnosti a chvostov kométy NEOWISE, ktorá sa tento rok v júli stala najvýraznejšou kométou na severnej pologuli za posledných 22 rokov," povedal pre TASR astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský.

Trpezlivá práca

Aby mozaika vznikla, spojili český a slovenský fotograf sily od začiatku jej viditeľnosti 9. júla až po jej zoslabnutie na večernej oblohe 2. augusta 2020. Obaja fotografi kométu zaznamenávali operatívne podľa vývoja počasia. Pretože disponovali veľmi podobnou technikou, mohli zhotovovať dáta s prakticky identickou kvalitou.

Hlavným problémom bolo počasie, a teda bolo nutné absolvovať dlhé cesty za jasným nebom s minimom spánku. Horálek za kométou cestoval prakticky dennodenne po celom území Česka a niekoľkokrát aj do Poľska. Slovinský kométu zaznamenával na slovenskom území a pri svojej expedícii na Kréte.

Keďže sa poloha kométy voči hviezdam na nebi pri pozorovaní v jeden okamih z rôznych miest na Zemi nijako nelíšila, bolo nakoniec možné nasnímané obrazy kométy matematicky vložiť do jednej mozaiky a ukázať tak vývoj kométy každý druhý deň.

Nočná scenéria nebola vybraná náhodou

Nočná scenéria s hviezdnym nebom, do ktorého boli polohy kométy matematicky vregistrované, nebola vybraná úplnou náhodou.

„Dohodli sme sa, že príbeh viditeľnosti tohtoročnej veľkej júlovej kométy by mal symbolicky pripomenúť československú astronómiu – lebo aj výsledná mozaika je dielom česko-slovenskej spolupráce – a na obraze by sa mal objaviť masív Vysokých Tatier. Tam, na Lomnickom štíte, Skalnatom plese, a tiež v Starej Lesnej pod Tatrami dosiahli Čechoslováci v povojnovom období veľké úspechy, a to práve v oblasti objavov komét," uviedol Horálek. Najznámejšia je periodická kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková objavená v roku 1948 zo Skalnatého plesa.

Krátke časové okienko

Miestom, odkiaľ sa celé pohorie premieta na severe a svojím profilom dokonale kopíruje hviezdnu oblasť, kde sa kométa NEOWISE v priebehu júla postupne presúvala od severovýchodu na severozápad, je vrch Kozí Kameň s výškou 1255 metrov v pohorí Kozie chrbty južne od Popradskej kotliny.

Aby sa mozaiku podarilo správne zachytiť, musel fotograf Slovinský celý výhľad fotografovať vo veľmi úzkom časovom období, kedy bola oblasť oblohy, kadiaľ kométa letela, v rovnakej konštelácii s masívom Tatier. Toto časové „okienko“ trvalo asi pol hodiny.

Okrem ocenenia od NASA a BBS sa snímka dostala do editorského výberu National Geographic pod sekciou TWAN (The World At Night). Objavila sa aj na instagramovom účte celosvetového astrofotografického výberu Nightscaper.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…