Dobré noviny
Najzaujímavejšie fakty o Dunaji: Ako jediná rieka v Európe preteká cez 4 hlavné mestá. Viete, ktoré to sú?
Inzercia
Inzercia

Najzaujímavejšie fakty o Dunaji: Ako jediná rieka v Európe preteká cez 4 hlavné mestá. Viete, ktoré to sú?

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu — Foto: TV Spektrum

Koľkými štátmi preteká? Akú najväčšiu rybu môžeme v Dunaji nájsť? Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších dostanete v novom dokumentárnom seriáli Dunaj – proti prúdu. Viac informácií nájdete v článku.

Dunaj, druhá najdlhšia európska rieka, ktorá preteká územím desiatich krajín, fascinuje umelcov, vedcov aj laikov už po stáročia. Nielen vo vlnách tohto mohutného toku sa skrývajú rôzne tajomstvá, ale aj na jeho brehoch sa stretneme s nespočetným množstvom fascinujúcich príbehov a osudov. V poslednej dobe si Dunaj a obyvatelia jeho okolia vyslúžili pozornosť tvorcov dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu, ktorý môžete sledovať na televíznej stanici Spektrum.

1. Od Čierneho lesa k Čiernemu moru

Dunaj pramení v nemeckom Schwarzwalde a ústi rozsiahlou deltou do Čierneho mora. Rieka tak prejde úctyhodných 2800 kilometrov, dlhšia je tak v Európe už len Volga. Až neuveriteľná je ale aj rozloha povodia Dunaja, ktorá presahuje 800 000 km2 a pokrýva tak takmer 8 % územia Európy.

2. Prírodný raj v UNESCO

Spomínaná dunajská delta tiež stojí za pozornosť. So svojou rozlohou 3500 km2 na území Rumunska a Ukrajiny je totiž najväčšou európskou riečnou deltou. Je ale aj najzachovalejšou deltou, a preto si v roku 1991 zaslúžila zápis na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

3. Vtáčí zlodeji

V delte Dunaja nájdeme viac ako 1200 druhov rastlín, 300 druhov vtákov a 90 rôznych druhov rýb, miestne mokrade a lužné lesy sú tiež vyhľadávaným hniezdiskom sťahovavých vtákov. Stretneme sa tu okrem iného s dalmátskymi bielymi pelikánmi. Tí sú zaujímaví nielen preto, že sú najväčšími európskymi vtákmi, ale tieto pelikány sa nevedia potápať, a tak sa živia rybami, ktoré kradnú kormoránom.

4. Najväčšia ryba

Nielen dunajskí vtáci sú unikátni svojou veľkosťou. Vo vlnách mohutného toku totiž nájdeme aj Vyzu veľkú, najväčšiu sladkovodnú rybu. Vyzy dosahujú dĺžku až 8,5 metra a vážiť môžu pokojne 1000 kg. Najväčšia ulovená vyza mala dokonca 1 571 kíl.

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu / Foto: TV Spektrum

5. Rieka pod zemou

Zaujímavým úkazom na hornom toku Dunaja je jeho tzv. prepadanie. V nemeckom pohorí Švábska Alba dochádza k zvláštnemu geologickému javu, kedy voda Dunaja presakuje a odteká systémom krasových jaskýň do mesta Aach, kde vytvára rovnomennú rieku. Toto presakovanie bolo po prvýkrát zaznamenané v roku 1874. Počet dní v roku, kedy sa voda stráca z Dunaja sa neustále zvyšuje a priesakové otvory sa zväčšujú. Existuje teda predpoklad, že časom celá rieka zmizne pod zemou a namiesto do Rumunska voda poputuje riekou Aach a vleje sa do Rýna.

6. Najväčšia veterná farma

Pobrežie Dunaja je tiež domovom najväčšej pevninskej veternej farmy v Európe a donedávna jednej z najväčších na svete. Farma stojí v Rumunsku a zaberá celkom 1 100 hektárov územia krajov Fântânele a Cogealac. Jej mohutný výkon 600 megawattov zaisťuje 240 turbín. Veternú farmu v roku 2012 otvorila spoločnosť ČEZ.

7. Piráti z východnej Európy

Ani pokojné vody Dunaja sa nevyhli kriminalite. Vďaka svojej dĺžke a vhodnej polohe poskytla rieka mnoho príležitostí pre pašerákov, ktorí po nej počas studenej vojny prevážali džínsy a francúzske parfumy a opačným smerom sa plavili s nákladom kaviáru a ruského šampanského. Okolo roku 2010 potom najmä ukrajinské nákladné lode upozorňovali na pravidelné útoky srbských a rumunských pirátov. Pirátstvo sa ale podľa definície môže odohrávať len v medzinárodných vodách, takže išlo skôr o „riečne krádeže“.

8. Najväčšia tiesňava a elektráreň

Na Dunaji nájdeme aj najväčšiu európsku tiesňavu, v ktorej sa rovnako nachádza najväčšia vodná elektráreň. Obe tvoria časť hranice medzi Rumunskom a Srbskom a nesú názov Železné vráta. Elektráreň je súčasťou 63 metrov vysokej a 1200 metrov dlhej priehrady, ktorá vznikla v roku 1972 v rámci rumunsko-juhoslovanskej spolupráce. Najužšie miesto tiesňavy má len 150 metrov a je zároveň miestom, kde v rokoch 103–105 nechal rímsky cisár Traján postaviť most.

9. Štyri hlavné mestá

Medzi európskymi riekami má Dunaj prvenstvo a hneď niekoľko. Okrem iného preteká najväčším počtom hlavných miest. Konkrétne na Dunaji leží Viedeň, Budapešť, Bratislava a Belehrad. Všetky boli založené Rimanmi, okrem Bratislavy, ale aj na jej území sa nachádzali rímske vojenské tábory, ktoré boli súčasťou hraníc impéria.

10. Domov slobodnej republiky

Dunaj preteká desiatimi štátmi a jeho povodie ich zasahuje celkom 20. Tieto čísla ale nie sú kompletné, ak uznávate suverenitu Slobodnej republiky Liberland. Tento sporný mikro štát vyhlásený v roku 2015 Čechom Vítom Jedličkom totiž zaberá 7 štvorcových kilometrov na riečnom ostrove na západnom brehu Dunaja medzi Chorvátskom a Srbskom.

Ďalšie zaujímavosti o Dunaji, jeho histórii, miestnych kultúrach a obyvateľoch môžete objavovať vďaka dokumentárnemu seriálu Dunaj – proti prúdu už v nedeľu 8. novembra o 15:00 na televíznej stanici Spektrum.

Už ste čítali?