Hamilton triumfoval na VC Emilie Romagna. Mercedes získal Pohár konštruktérov

Brit Lewis Hamilton (uprotred) z Mercedesu po triumfe na VC Emilie Romagna, druhý skončil jeho tímový kolega Fín Vallteri Bottas (vľavo), tretí prišiel do cieľa Austrálčan Daniel Ricciardo (vpravo) na Renaulte. — Foto: TASR/AP

Brit Lewis Hamilton na Mercedese zvíťazil na Veľkej cene Emilie Romagna F1 v talianskej Imole.

Imola 1. novembra (TASR) - Brit Lewis Hamilton na Mercedese zvíťazil na Veľkej cene Emilie Romagna F1 v talianskej Imole. Triumfoval pred svojím tímovým kolegom Fínom Vallterim Bottasom, tretí prišiel do cieľa Austrálčan Daniel Ricciardo na Renaulte. Mercedes si v predstihu zabezpečil triumf v Pohári konštruktérov. Pre nemeckú stajňu to bol siedmy titul za sebou, čím vytvorila nový rekord a zároveň sa v počte prvenstiev dostala pred Ferrari (6).

Hamilton, ktorý slávil rekordné 93. víťazstvo v kariére, si upevnil líderskú pozíciu v priebežnom poradí a po 13. podujatí seriálu F1 je na čele s 85-bodovým náskokom pred Bottasom. Do konca šampionátu ostávajú ešte štyri preteky. Nasledujúce sú na programe v nedeľu 15. novembra v Turecku.

Štart sa vydaril Verstappenovi

Štart sa vydaril Verstappenovi, ktorý využil nižšiu rýchlosť Hamiltona a dostal sa na 2. miesto za víťaza kvalifikácie Bottasa. O jedinú kolíziu v úvode pretekov sa postarali Ocon so Strollom, ktorý musel zájsť do boxov pre nové prítlačné krídlo. V 9. kole sa preteky skončili pre Gaslyho, ktorý mal problém s motorom. Bottas prezul v 20. kole a na trať sa vrátil za Hamiltona.

Brit dostal pokyn ostať na trati dlhšie a v nasledujúcich kolách sa Verstappen viackrát sťažoval, že ho Bottas brzdí. V 29. kole skončil Ocon pre problém s prevodovkou a virtuálny safety car nasmeroval Hamiltona k víťazstvu. Brit situáciu využil na prezutie a na trať sa pohodlne vrátil na prvej priečke približne so 4-sekundovým náskokom pred Bottasom.

Hamilton získal aj bod navyše

Fín sa trápil s problémom aerodynamiky a po jeho zaváhaní sa Verstappen dostal v 43. kole na druhú priečku. Räikkönen sa dlho držal na 4. priečke a veril v pomoc bezpečnostného vozidla. Prezul v 49. kole, po návrate sa prepadol do druhej desiatky a krátko na to na trať prišiel na trať safety car. Dôvod bol defekt Verstappena, pre ktorého sa následne preteky skončili.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.