Tie najkrajšie miesta z každého kraja: Spoznajte vaše okolie, o týchto miestach ste možno ani netušili
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Tie najkrajšie miesta z každého kraja: Spoznajte vaše okolie, o týchto miestach ste možno ani netušili

Na našom Slovensku máme stovky nádherných miest, ktoré si zaslúžia našu pozornosť či návštevu.

Slovensko je plné nezabudnuteľných miest. — Foto: Instagram: ivetajuskova/ milan_zachar

BRATISLAVA 31. októbra – Z každého kraja v republike sme vybrali miesta, o ktorých ste možno doteraz netušili. Spoznajte v ťažších časoch krásy vašej okolitej prírody.

Košický kraj

Vrch Sivec je zalesnený vrch nad vodnou nádržou Ružín. Nachádza v nadmorskej výške 781 metrov a považuje sa za jeden z najkrajších vyhliadkových vrchov na východnom Slovensku. Je ľahko prístupný a tvorený výrazným vápencovým bralom.

Zelená jaskyňa sa nachádza v tieni Dobšinskej ľadovej jaskyne a je voľne prístupná.
Zelená jaskyňa sa nachádza v tieni Dobšinskej ľadovej jaskyne a je voľne prístupná. Foto: FB: Potulky Slovenskom s Martinom Bugárom

V blízkosti obce Dobšiná a v tieni slávnej Dobšinskej ľadovej jaskyne sa nachádza Zelená jaskyňa. Je voľne prístupná verejnosti a je krásnym spestrením turistického výletu v okolí. Jaskyňa má dva vstupy, ktoré vedú do 31 metrov dlhej chodby.

Prešovský kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @_tomban_,

Neďaleko Bardejova sa nachádza zrúcanina hradu Zborov. Ten vznikol ešte v 14. storočí a mal slúžiť na obranu uhorsko-poľskej cesty. K hradu s krásnym výhľadom na široké okolie severovýchodného Slovenska sa dostanete z obce Zborov. Cesta po žltej značke trvá asi 30 minút.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Hvizd (@j.hvizd),

Naším územím prechádzala kultúrna hranica medzi západom a východom. Jej výsledkom sú aj jedinečné drevené kostolíky, ktoré sú známe kombináciou byzantského aj latinského štýlu. Vznikli bez použitia kovových materiálov. Ich návštevou môžete jedným dychom objaviť aj čaro malých dediniek na východe Slovenska.

Bratislavský kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bratislavský kraj (@bratislavsky_kraj),

Peší výlet z Kuchyne na Zochovu chatu je plný nielen krásnych pohľadov na Malé Karpaty, ale aj rôznych zaujímavosti. Okrem horárne môžete v lese objaviť aj pozostatky starej lesnej železnice pod Vysokou. Turistická trasa má dĺžku 16 kilometrov a prejdete ju asi za 5 hodín.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MIʞƎƎ (@demon_bandit_urbex),

Neďaleko hlavného mesta na okraji obce Bernolákovo sa nachádzajú zvyšky hradu Čeklís. Vznikol v 13. storočí a strážil cestu z Bratislavy na východ. Hrad a priľahlá obec zanikli počas husitských spanilých jázd. Z vŕšku je krásny výhľad na Poddunajskú nížinu aj Bratislavu a cesta k nemu je nenáročná.  

Trnavský kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Václav Sulek (@fotografieslovenska),

Neďaleko Smoleníc v Hlbočianskej doline sa nachádza jediný vodopád Malých Karpát – Hlbočiansky vodopád. Voda padá z výšky 9 metrov a ďalej mizne v podzemí. Vďaka tomuto prameňu vznikla aj známa jaskyňa Driny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Linda Stasikova (@linda_stasikova),

Nad obcou Dobrá Voda sa týčia pozostatky gotického Dobrovodského hradu. Jeho poloha na úpätí skál mu predurčila obrannú funkciu. V jeho okolí sa nachádza veľa vodných prameňov. Hrad v 18. storočí zasiahol požiar a viac sa ho už nepodarilo obnoviť. Na mieste je stále dominantná štvorhranná veža.   

Nitriansky kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @ywet_yw,

Arborétum Mlyňany je chránený areál Slovenskej akadémie vied v obci Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou. Má rozlohu 67 hektárov, prehliadková trasa má 4,5 kilometra a nachádza sa tam viac ako 2300 druhov drevín zo Stredomoria, Ameriky, Afriky a Ázie. Arborétum je otvorené aj počas platných epidemiologických opatrení.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Jókay (@jokymedia),

Kedysi honosný kláštor a centrum vzdelania, dnes ruina, ktorá čaká na svoju záchranu. V lesoch neďaleko obce Veľké Lovce stojí kláštor Mariánska Čeľaď. V minulosti mal dvojvežový kostol a aj podzemné chodby, knižnicu, historické ceniny či udržiavanú záhradu.

Banskobystrický kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Čierne diery (@ciernediery),

V okolí obce Sirk v okrese Revúca sa nachádza jedna z našich najvýznamnejších technických pamiatok. Vysoká pec z obdobia Uhorska je vysoká 14 metrov a predstavuje symbol železorudného baníctva v tejto oblasti. Pec bola v prevádzke v rokoch 1871 až 1903.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Krajč (@michalkrajc),

Dubový háj pri obci Dobrá Niva je jedným z najvýnimočnejších miest na Slovensku. Ide o zachovaný pôvodný pasienkový les, v ktorom sa nachádza približne 600 mohutných jedinečných dubov, ktoré prežili stovky rokov. Každý z nich je špecifický svojim tvarom a spolu vytvárajú chránené územie európskeho významu.

Trenčiansky kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Kotula Photography (@matejkotula),

Časom sa vždy mení, a preto je každá jej návšteva výnimočná. Haluzická tiesňava ponúka vodopády a krásnu prírodu. Je dlhá asi kilometer a vznikla pôsobením miestneho potoka. Nachádza sa pri obci Haluzice.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @_luke_nature,

Rozhľadňa Dohňany zabezpečí za dobrého počasia krásny výhľad na Javorníky, Kysucké vrchy, Vrátnu aj Malú Fatru. Rozhľadňa je členená na 6 poschodí a dosahuje výšku 22 metrov. Je súčasťou náučného chodníka Tri skaly.  

Žilinský kraj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter "Bohuš" Jesenský (@pjesensky),

Na Orave nad obcou Sedliacka Dubová sa týči krásny Kostolík sv. Kozmu a Damiána. Miesto má bohatú minulosť a aj samotná výstavba kostolíka sa tiahla viacerými obdobiami – od gotickej, cez renesančnú až po barokovú. Keď si domáci vybudovali nový kostol priamo v obci, starý začal pustnúť. Kostolík sa snažia renovovať mládežníci počas táborov.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa St.Córdoba'98 Dashcam (@st.cordoba98),

Bešeňovské travertíny sú prírodný výtvor pri obci Bešeňová. Ide o typ vápenca, ktorý vznikol vyzrážaním minerálnych či termálnych prameňov bohatých na uhličitan vápenatý. Na ploche 3,18 hektára sa tak vytvorili travertínové kopy, bochníky, kaskády a iné útvary nevšedných farieb.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…