Úspech slovenského filmu. Služobníci putujú po svete a získavajú ocenenia
TASR
TASR

Úspech slovenského filmu. Služobníci putujú po svete a získavajú ocenenia

Po svetovej premiére na Berlinale sa mal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci dostať do slovenských kín už na jar.

Zábery z filmu Služobníci — Foto: aic.sk

Bratislava 30. októbra (TASR) - Po svetovej premiére na Berlinale sa mal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci dostať do slovenských kín už na jar. Pôvodne plánovanú premiéru však zastavila prvá vlna pandémie, druhá vlna stopla náhradný novembrový termín.

Hoci domáci diváci sa snímky dočkajú až po opätovnom otvorení kín, čiernobiela dráma o živote v totalitnom Československu s úspechom putuje po zahraničných festivaloch. „Za sebou má už uvedenia v Kanade, Austrálii, Belgicku, Luxembursku, Turecku, Rumunsku, Srbsku či v Maďarsku, a tým sa jej medzinárodná púť zďaleka nekončí," TASR o tom informovala PR manažérka Zuzana Kizáková.

Príbeh kňazov za totality

„Teší ma, že napriek špecifickej slovenskej téme filmu prejavili záujem o kinodistribúciu okrem koprodukčných krajín Slovenska, Česka, Rumunska a Írska aj v rôznych ďalších európskych krajinách, ako napríklad vo Francúzsku, Španielsku, Poľsku, Veľkej Británii, Švédsku či Švajčiarsku," povedal Ostrochovský, režisér, scenárista a producent filmového príbehu mladých kňazov z totalitného Československa, ktorí sa musia rozhodnúť medzi cestou svedomia alebo cestou kolaborácie.

V uplynulých dňoch si film pripísal na svoje konto štyri zahraničné ocenenia. „Pre jeho napínavú a desivú víziu systému, ktorý sa snaží ovládať a riadiť dokonca aj morálku a osobné presvedčenie, a pre príbeh v podaní vynikajúceho obsadenia a rozprávaný so zákerným použitím zvuku a strohých čiernobielych vizuálov primeraných pocitu totality, udeľujeme Grand Prix filmu Služobníci Ivana Ostrochovského,“ znelo rozhodnutie medzinárodnej poroty Filmového festivalu CinEast v Luxembursku.

Ocenili aj hudbu a zvukový dizajn

Z hlavnej súťaže festivalu v belgickom Gente si Služobníci odniesli Cenu Georgesa Deleruea za najlepšiu hudbu a zvukový dizajn. „Sú skvelým výkonom výnimočnej kinematografie. Zvuk, obraz a dej sú starostlivo prepracované a každý filmový prvok pracuje na najvyššej úrovni. Zlovestná hudba a vysoko nabitý zvukový dizajn podporujú obraz jedinečným a moderným spôsobom, ktorý posúva film za hranice dokonalosti," ohodnotila porota filmovú hudbu slovenského skladateľa Miroslava Tótha a jeho rumunského kolegu Cristiana Loleu, ako aj autora zvukového dizajnu Michala Novinského.

Z MFF v Odese si snímka odniesla zvláštne uznanie poroty „za citlivosť, s ktorou je vyrozprávaný tento silný príbeh, a za presnosť, s ktorou všetky prvky filmu spolu fungujú, a ako uznanie tým, ktorí denne bojujú proti útlaku“. Filmový festival Alexandre Traunera ART Szolnok v Maďarsku venoval Služobníkom bronzovú medailu v Súťaži európskych celovečerných hraných filmov.

Po tom, ako sa Služobníci počas leta dostali do užšieho výberu nominácií na Európske filmové ceny, koncom septembra zvíťazili v hlavnej súťaži MFF Febiofest v Prahe. V slovenskej predpremiére film ako prvý na Slovensku uviedol piešťanský Cinematik. Do kinodistribúcie ho plánuje priniesť Filmtopia po tom, ako sa otvorí verejný život na Slovensku.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…