Taiwan je už 200 dní bez jedinej domácej nákazy koronavírusom. Čo robí inak?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Taiwan je už 200 dní bez jedinej domácej nákazy koronavírusom. Čo robí inak?

Taiwan od apríla nezaznamenal žiaden prípad komunitného šírenia koronavírusu. V krajine sa taktiež vyhli druhej vlne.

Ľudia v uliciach Tchaj-peja, hlavného mesta Taiwanu. — Foto: TASR/AP

TCHAJ-PEJ 29. októbra - Taiwan, ktorý je od pevninskej Číny, kde má nový koronavírus svoj „domov“, vzdialený len 130 kilometrov, zvláda boj s pandémiou na jednotku. Už na začiatku pandémie bol tento ostrovný štát pre celý svet akýsi vzor úspešného bojovníka s pandémiou.

Teraz, keď vo väčšine sveta zúri druhá vlna, sa Taiwan stále drží svojho úspešného príbehu na rozdiel od Českej republiky, ktorú druhá vlna položila na kolená, či Slovenska, ktoré zasiahla oveľa výraznejšie ako prvá.

Bez komunitného šírenia

Taiwan si drží rekord – už 200 dní tam nezaznamenali žiaden prípad, ktorý by mal lokálny pôvod, informuje portál Bloomberg. V krajine doposiaľ potvrdili 553 pozitívnych prípadov a sedem úmrtí.

Taiwan je jedinou krajinou, ktorá bola doposiaľ schopná zabrániť komunitnému šíreniu,“ uviedol Peter Collignon, profesor infekčných chorôb na Lekárskej fakulte Austrálskej národnej univerzity. Tvrdí, že Taiwan dosahuje zrejme najlepšie výsledky na svete. „Je to o to pozoruhodnejšie, že 23 miliónov ľudí na malom území býva blízko seba,“ dodal.

Nárast ekonomiky

Taiwan bude pravdepodobne jednou z mála ekonomík, ktoré tento rok porastú, pričom vláda v auguste predpovedala, že hrubý domáci produkt sa v roku 2020 zvýši o 1,56%.  Na ostrove sú však stále v pozore. Vláda nedávno potvrdila 3 importované prípady z Filipín, USA a Indonézie.

„Z taiwanských skúseností si krajiny s prudkými infekciami môžu vziať to, že nič nefunguje bez toho, aby boli kontaktovaní tí, ktorí mali pozitívny test, a potom boli umiestnení do karantény,“ uviedol v jednom z rozhovorov Chen Chien-jen, taiwanský viceprezident a epidemiológ.

Čo urobil tento ostrov inak? 

Keďže nie je ľahké dosiahnuť, aby ľudia zostali v karanténe, Taiwan prijal opatrenia na zabezpečenie dodávky potravín a dokonca zabezpečil aj priateľský kontakt prostredníctvom aplikácie Line Bot. Obyvatelia sa môžu priamo prostredníctvom aplikácie pýtať kompetentných otázky.

Zároveň ľuďom prichádza denná správa, aby nezmeškali žiadne oznámenie. Ľudia, ktorí porušia karanténu, čelia pokutám až do výšky 1 milióna NT $ (29 888 eur).

Prísne kontroly na hraniciach

Taiwan uzavrel svoje hranice krátko po vypuknutí pandémie a to aj napriek tomu, že medzi ostrovom a pevninou je veľká výmena pohybu. „Medzi Čínou a Taiwanom dennodenne cestuje mnoho ľudí. Či už za prácou, alebo na dovolenku. K tomu sa pridajú aj zahraniční turisti,“ povedal pred časom pre Dobré noviny slovenský cestovateľ Aleš, ktorý sa v začiatkoch pandémie nachádzal na Taiwane.

Prakticky od januára si ostrov drží na svojich hraniciach prísnu kontrolu. „To, že Taiwan je v boji s pandémiou stále úspešný, majú na svedomí striktné hraničné kontroly,“ povedal pre portál Bloomberg Jason Wang, riaditeľ Centra pre politiku Stanfordskej Univerzity.

Kontroly zahrňujú sledovanie symptómov cestujúc pred tým, než nastúpi do lietadla, a prepracované je aj digitálne sledovanie ľudí, aby sa uistili, že dodržiavajú 14-dennú karanténu.

Ľudia v uliciach.
Ľudia v uliciach. Foto: TASR/AP

Rúška pre každého

Kľúčovú úlohu v boji s novým koronavírusom zohralo rozhodnutie o hromadení a distribúcii rúšok. Vláda na začiatku pandémie zhromaždila všetky rúška vyrobené na domácom trhu a zakázala ich vývoz. Do štyroch mesiacov firmy zvýšili produkciu z 2 miliónov na 20 miliónov kusov denne, čo umožnilo ostrovu pravidelne prideľovať obyvateľom rúška.

 „Taiwanská vláda vydala nariadenie o tom, že každý občan krajiny si môže kúpiť na jeden týždeň tri kusy jednorazových rúšok. Je to prevencia pred rôznymi špekulantmi, ktorí by si chceli nakúpiť veľké zásoby a potom na tom zbohatnúť,“ povedal Aleš. 

Okrem toho sú rúška už dlhšie súčasťou života obyvateľov ostrova. „Ľudia tu stále nosia na tvárach rúška. Jednak kvôli znečisteniu vo vzduchu, ak sú chorí, alebo aby nedýchali prach z ciest, keď jazdia na skútroch. Je jedno, či je leto alebo zima. Každý deň som na uliciach stretával mnoho ľudí, ktorí si takto kryli ústa a nos,“ priblížil cestovateľ.

Sledovanie kontaktov a karanténa

Vyhľadávanie kontaktov je na ostrove na vysokej úrovni. V priemere sa dohľadá 20 až 30 kontaktov na každý potvrdený prípad. Všetky kontakty musia podstúpiť 14-dennú domácu karanténu, a to aj v prípade, keď majú negatívny test.

Doteraz bolo v domácej karanténe asi 340 000 ľudí, za jej porušenie bolo menej ako 1 000 pokutovaných. „Obetovali sme 14 dní 340 000 ľudí výmenou za normálny život pre 23 miliónov ľudí,“  uviedol Chen.

Krajina ťaží zo skúseností, ktoré nabrala pri epidémii SARS v roku 2003. Vláda nielenže pristúpila k opatreniam opatrnejšie. ale aj ľudia na ostrove sú vďaka negatívnym skúsenostiam oveľa disciplinovanejší.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…