Dobré noviny
Vo vnútri poslednej jaskynnej dediny: Vláda ľuďom dala nové domy, vrátili sa späť. Život je tu iný, no má výhody
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Vo vnútri poslednej jaskynnej dediny: Vláda ľuďom dala nové domy, vrátili sa späť. Život je tu iný, no má výhody

Posledná neobyčajná dedinka si ubránila svoj doterajší život.
Posledná neobyčajná dedinka si ubránila svoj doterajší život. — Foto: Instagram/bdentonphoto

Ľudia si dedinku vybudovali doslova v jaskyni a napriek snahe vlády o vysťahovanie a ponúknutej náhrade si ju bránia naďalej. Nevedia si predstaviť, že by žili inde.

ZHONGDONG 29. októbra – Žijú v poslednej čínskej jaskynnej dedinke. Osemnásť rodín, čo je približne 100 ľudí, v čínskej provincii Kuej-čou obýva tamojšiu jaskyňu spolu so zvieratami.

V jaskyni si vytvorili dedinu Zhongdong, do ktorej prvýkrát vstúpili v roku 1949, no sú tam v podstate až dodnes. Napriek snahe úradov sa z nej nechcú vysťahovať, informuje portál LINE TODAY.

Prvotná myšlienka

Prvotnou myšlienkou bola ochrana toho najcennejšieho - vlastného života. Dedinčania sa tu nasťahovali na sklonku čínskej občianskej vojny a jaskyňa v tom období vytvárala dokonalé útočisko pred ľuďmi, ktorí by im chceli ublížiť.

 

Napriek tomu, že v nej žijú v noci „po tme“, nepoznajú mnohé technologické výdobytky a život je tu zložitejší, zhodujú sa, že nechcú odísť. „Jaskynná dedinka“ im poskytuje viacero výhod.

Žijú skromne, no s výhodami

Obyvatelia, ktorí sú súčasťou etnickej menšiny Miao, vedú agrárny život riadený charakteristickým svetlom a počasím jaskyne. Napriek neúrodnej pôde, nedostatočnému prístupu na cestu a skromným príjmom sa dedinčania bránili odchodu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa J C (@joaq.contreras),

„Nepovedal by som, že je to veľmi dobrý život,“ hovorí Luo Dengguang, 40-ročný dedinčan a už starý otec. Dodáva však: Ale tu v jaskyni nemusíme riešiť zimný chlad ani letné horúčavy. Vládni úradníci sem prišli mnohokrát, ale jednoducho sa nám nechce sťahovať.“

Napriek úsiliu vlády o ich presídlenie a poskytnutie lepších príležitostí sa dedinčania odmietli vzdať svojho spôsobu života.

Sú sebestační

Život je tu jednoduchý a okrem vhodnej klímy, pokojného spôsobu života a prežívaniu doslova v lone matky prírody sú aj sebestační. Neobyčajná dedinka leží v nadmorskej výške 7000 metrov a nachádza sa približne 40 minút chôdze od najbližšej mestskej oblasti, krajského mesta Ziyun.

Domčeky si dedinčania zhotovili z bambusu a nie je ničím neobvyklým, ak okolo nich počuť zvieracie zvuky ako kikiríkanie, štekanie a bučanie. Ako v každej dedine, aj v tejto sa starajú dedinčania o sliepky, psov, dobytok a ošípané.

Žijú jednoducho ale spokojne.
Žijú jednoducho, no spokojne. Foto: Instagram/bdentonphoto
Dedinka počas noci.
Dedinka počas noci. Foto: Instagram/bdentonphoto
Tamojšia obyvateľka.
Tamojšia obyvateľka. Foto: Instagram/bdentonphoto

Vláda im poskytla nové domy, vrátili sa

„Je to ako byť vo veľkej miestnosti s klimatizáciou,“ takto opísal svoju dedinu Wang Qiguo, jeden z jej obyvateľov. Elektrina je ešte stále čerstvým technologickým výdobytkom a dedinčania k nej prišli náhodne.

K dispozícii nebola až do začiatku roku 2000, keď počas túry narazil na jaskyňu americký turista a sponzoroval výstavbu školy vnútri nej. Po objave dediny sa turista ukázal dedinčanom ešte niekoľkokrát aj s darmi.

Ako informoval portál, čínska vláda sa zaviazala ukončiť chudobu do roku 2020 a „vyčistiť“ odľahlé horské dediny tým, že ponúkne poľnohospodárom nové mestské domy, pričom za posledných sedem rokov presídlila viac ako osem miliónov ľudí. Zdalo sa, že presídlia aj poslednú dedinku v jaskyni, no mýlili sa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ju Young Jung/Zero (@traveler_zero001),

Dedinčanom postavili murované domy a skutočne, všetci sa do nich v roku 2008 nasťahovali. Jaskyňu nechali prázdnu, no po roku sa vrátili späť:  „Neboli sme zvyknutí žiť v domoch,“ hovorí Wang, ktorý sa tiež nasťahoval späť.

„Všetko okolo domu sa v daždivých dňoch premočilo, čo nie je prípad jaskyne,“ prezrádza ďalšiu výhodu takejto dediny.

Miesto si zamilovali

Dedinčania sa tiež obávali, že už by sa do nej nikdy nemohli vrátiť, čo ich desilo. „Ak sa pohneme, prevezmú kontrolu nad jaskyňou a už nebude naša,“ prezrádza ďalej Wang. Tiež si uvedomili, že nové domy znamenajú nielen príjemné bývanie, ale aj rôzne údržby, ktoré pri živote v jaskyni neexistovali.

Tamojší obyvateľ to vysvetlil aj na konkrétnom príklade. „Keď začne pršať, drevené dvere zhnijú,“ hovorí Wang. „Dom musíš každých pár rokov opracovať a vymeniť dlaždice. Ale tu v jaskyni je každý deň sucho,“ vyratúva prednosti ich dedinky.

Vždy ich to pritiahlo naspäť

Dedinka s výhodami prirástla niektorým tak k srdcu, že aj keď sa vybrali do sveta, pritiahlo ich to do nej napäť. Takým príkladom je aj Wang - keď mal 16 rokov, pracoval v bohatších častiach Číny, no neskôr sa vrátil domov.

„V letné noci, keď som pracoval na stavbách, som nemohol pre horúčavu spať, tak mi to tu chýbalo,“ hovorí Wang. „Je to ako byť vo veľkej miestnosti s klimatizáciou,“ pochvaľuje. Podľa jeho slov však vláda môže pomôcť tým, že k nim postaví cestu.

Už ste čítali?