Dobré noviny
Mačka sa rodine pochválila úlovkom: Domov priniesla dvojhlavého hada, plaz sa vraj sám so sebou „háda“
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Mačka sa rodine pochválila úlovkom: Domov priniesla dvojhlavého hada, plaz sa vraj sám so sebou „háda“

Had s dvoma hlavami.
Had s dvoma hlavami. — Foto: Facebook/Kay Rogers

Americká rodina jedinečného hada pomenovala Dos (dva po španielsky) a dnes je v dobrých rukách, keďže v prírode by mal problém prežiť.

FLORIDA 28. októbra – Kay Rogersová z mestečka Palm Harbor na Floride objavila dvojhlavého plaza potom, čo jej mačka zhodila takýto úlovok do obývačky. Žena médiám povedala, že si s rodinou najprv mysleli, že had bol zranený, no keď sa k nemu priblížila ich dcéra, zistila, že má dve hlavy. Informoval o tom portál People.

„Pôvodne som si myslela, že si moja dcéra robí srandu, keď to povedala,“ uviedla Kay a dodala: „Potom som ho uvidela a bol som ohromená, nikdy som nič také nevidela.“ Rodina hada pomenovala Dos, čo po španielsky znamená dva. Žena neskôr v príspevku na Facebooku opísala, že najväčším problémom zvieraťa bolo jedlo.

„Skúšame veľa vecí, ale má problémy s koordináciou svojich dvoch hláv,“ napísala. Rodina neváhala a kontaktovala pracovníkov Výskumného ústavu komisie pre rybolov a ochranu voľne žijúcich živočíchov na Floride, ktorí súhlasili s tým, že im pomôžu s novým objavom.

Je v tých najlepších rukách

„Aktívne pracujeme s biológom z výskumného oddelenia na trvalejšom umiestnení, ale zatiaľ sa mu s nami darí,“ uviedla žena a vzácne zviera neskôr priniesla ukázať do tamojšieho zariadenia.

Odborníci identifikovali dvojhlavého hada ako Eastern racer (voľný preklad východný pretekár - po latinsky Coluber constrictor), ktorý sa bežne vyskytuje v juhovýchodnej časti USA.

V prírode by asi sám neprežil

Podľa inštitútu je tento stav známy ako polycefalia: Je nezvyčajný jav, ale vyskytuje sa počas vývoja embrya, keď sa dve monozygotické dvojčatá neoddelili, takže hlavy boli spojené do jedného tela.“ Je to stav, keď každá hadia hlava dokázala hýbať očami, krkom a jazykom sama, ale „nie vždy rovnakým spôsobom“.

Odborníci taktiež dodali, že dvojhlavé hady smutne bojujú o prežitie vo voľnej prírode, pretože ich samostatné mozgy robia odlišné rozhodnutia. To ich môže ovplyvniť, keď sa pokúšajú napríklad jesť alebo sa snažia uniknúť pred nepriateľom. Teraz je však dvojhlavý had v bezpečí.

Už ste čítali?