Nezabúdajte na vitamín D: Viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov ho malo nedostatok, dokázala nová štúdia
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Nezabúdajte na vitamín D: Viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov ho malo nedostatok, dokázala nová štúdia

Vedci taktiež dospeli k záveru, že hladina vitamínu D bola obzvlášť nižšia u mužov ako u žien.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

SANTANDER 28. októbra - Vedci z Fakultnej nemocnice Marques de Valdecilla v španielskom meste Santander skúmali hladinu vitamínu D u 216 pacientov, ktorí boli hospitalizovaní v dôsledku nákazy novým koronavírusom medzi 10. – 31. marcom, uvádza portál CTV News s odvolaním na štúdiu, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Sledovali hladinu vitamínu D

Nedostatok vitamínu D podľa autorov štúdie nesúvisí len s koronavírusom, ale aj s ďalšími zdravotnými problémami, ako napríklad srdcovými chorobami, cukrovkou, rakovinou či roztrúsenou sklerózou. 

Vedci tentokrát však sledovali hladinu vitamínu D u 216 hospitalizovaných pacientov s koronavíusom v Španielsku. 19 z nich, ktorí užívali doplnky výživy s obsahom vitamínu D viac ako tri mesiace pred hospitalizáciou, analyzovali ako samostatnú skupinu. 

Ich výsledky porovnali s kontrolovanou skupinou 197 ľudí podobného veku a pohlavia, ktorí žijú v rovnakej geografickej oblasti.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: TASR/AP
Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: TASR/AP

Výsledky štúdie 

Výsledky štúdie ukázali, že 82 % hospitalizovaných pacientov s koronavírusom, ktorí neužívali žiadne doplnky s obsahom vitamínu D, malo nedostatok tohto vitamínu. Rovnaký nedostatok sa preukázal aj u 47 % ľudí z kontrolovanej skupiny. 

Vedci taktiež dospeli k záveru, že hladina vitamínu D bola obzvlášť nižšia u mužov ako u žien. Spoluautor štúdie Jose Hernandez z University of Cantabria v Španielsku uviedol, že tento rozdiel súvisí s viacerými faktormi, medzi ktoré neodmysliteľne patrí životný štýl či stravovacie návyky. 

Autori štúdie však nenašli súvislosť medzi hladinou vitamínu D a závažnosťou ochorenia, akou je napríklad potreba umelej pľúcnej ventilácie či hospitalizácia pacientov na JIS-ke. „Musíme počkať na výsledky prebiehajúcich a rozsiahlych štúdií, aby sme zistili, či vitamín D môže zabrániť ochoreniu SARS-COV-2 alebo znížiť jeho závažnosť,“ dodal Hernandez.

Odporúčanie ministra 

K vitamínu D sa vyjadril aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Na sociálnej sieti aj v diskusii na RTVS vyzval Slovákov, aby preventívne užívali vitamín D3

Ako tvrdí minister na Facebooku, vitamín D3 môže veľmi preventívne napomôcť k tomu, aby sa človek neinfikoval novým koronavírusom, a ak sa už nakazí, podľa všetkých štúdií má lepší priebeh ochorenia ako tí, ktorí majú nedostatok tohto vitamínu. 

„Doteraz sme mohli získať vitamín D3 pobytom na Slnku. V tieto dni, keď sme viac v interiéroch, je dôležité si tento vitamín dopĺňať. Jedna tobolka vitamínu stojí približne 12 centov. To je malá cena za to, že výrazne zvýšite svoje šance voči ochoreniu COVID-19. Treba to užívať spolu s jedlom, aby sa D3 mohol vstrebať do organizmu," tvrdí Krajniak.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktuje odborníkov z Ligy za duševné zdravie na telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…