Dobré noviny
Dýchajte doma čistý vzduch. 6 možností, ako to dosiahnuť a vyhnúť sa aj chorobám
Inzercia
Inzercia

Dýchajte doma čistý vzduch. 6 možností, ako to dosiahnuť a vyhnúť sa aj chorobám

Základom čistého vzduchu musí byť aj správne upratovanie.
Základom čistého vzduchu musí byť aj správne upratovanie. — Foto: Pexels/Cottonbro

Základom je vetranie, upratovanie a čistenie v domácnosti, avšak ak to nestačí, dnes je k dispozícii aj niekoľko jednoduchých prístrojov.

BRATISLAVA 26. októbra - Nádchy, alergie, astmy a iné respiračné ochorenia či problémy s upchatým nosom - toto všetko môže mať za následok prašné alebo znečistené prostredie, v ktorom sa denne pohybujeme. V zime sa táto situácia ešte zhoršuje vplyvom vykurovania a suchého vzduchu. A práve čistota vzduchu, ktorý dýchame, je dlhodobo jedna z najzávažnejších tém u nás. V aktuálnej dobe šíriaceho sa koronavírusu ešte o to viac.

To však, samozrejme, neznamená, že máme žiť v sterilných podmienkach. Aj lekári vám dnes potvrdia, že to nie je správne pre našu imunitu. Tú by sme si mali budovať kvalitným spánkom, dostatočným pohybom, dňami bez stresu a plnohodnotnou stravou, a k tomu pridať aj vitamín C a D. Jednoducho náš organizmus si musí zvyknúť na prostredie, v ktorom žije, adaptovať sa a byť odolný, ale to tiež neznamená vystavovať sa vírusom či baktériám, napríklad v domácnosti, zbytočne.

Zaujímali ste sa niekedy o to, ktoré miesta doma patria medzi „najšpinavšie“? Už tradične je to kľučka chladničky alebo mikrovlnky, vypínače, kľučky, toaleta, ovládače a obzvlášť elektronika s dotykovým ovládaním, a teda aj mobilné telefóny. Oproti baktériám ostávajú vírusy na povrchoch len pár hodín alebo dní, no i tak môžu napáchať veľké škody. Tu je pár rád či tipov, ako si udržať doma čistý vzduch.

1. Vetrajte

Pravidlo, ktoré je najjednoduchšie, najlacnejšie a najefektívnejšie. Ranné vetranie je základ sviežeho domova a takisto sa odporúča vyvetrať spálňu aj vždy večer pred spaním. Avšak, treba byť obozretnými, keď napríklad bývate pri ceste, blízko stromov, keď ste silný alergik či blízko nejakej továrne. Vetrať treba aj v tomto prípade, ale vyberte si tie časti dňa, kedy je to najlepšie, aby ste si zbytočne do bytu nepustili alergény či iné znečistenie.

A čo sa týka zatemnenia okien, namiesto mini roliet alebo ťažkých textílií, ktoré priťahujú prach a ťažko sa čistia, sa rozhodnite pre prateľné či udržiavateľné záclony alebo tieniace rolety.

Vetranie je dôležité, no pozor na to, kde bývate.
Vetranie je dôležité, no pozor na to, kde bývate. Foto: Pexels/Athena

2. Čistite vzduch

Ak teda patríte k tým ľuďom, ktorí bývajú napríklad pri hlučnej a prašnej ceste a vetranie vám veľmi nepomôže, vašou voľbou by mala byť čistička vzduchu. Každý človek má však iné potreby, preto si pri výbere tej správnej určite nechajte poradiť, čo sa týka filtra, výkonu čističky, spotreby aj ceny.

Medzi často používané filtre patrí najmä HEPA filter, dokáže odstraňovať rôzne mikroskopické čiastočky, napríklad prach z ciest, stavieb, ale aj domácich zvierat. Na výber však máte aj plazmový ionizátor, ktorý vo vzduchu ihneď rozkladá baktérie, vírusy a iné prchavé látky. Ak chcete k tomu pridať aj kvasinky a rôzne smogové plyny, vyberte si fotokatalytický filter. Niektoré čističky zase majú uhlíkový CD filter, čo je najlepšia ochrana proti zápachu zo zvierat a varenia, dymu alebo prchavým organickým látkam. Preto je dobré myslieť pri kúpe aj na senzor zápachu, ktorý dokáže zhodnotiť stav vzduchu, na základe čoho potom upravuje výkon zariadenia. Pri výkone sa riaďte tým, akú veľkú miestnosť treba čistiť a nakoľko je znečistená. Fakt, koľko vzduchu dokáže prístroj prefiltrovať, je znázornený v m3/h, čím je číslo vyššie, tým je čistička výkonnejšia. V takom prípade býva aj hlučnejšia, ale nemusí to platiť vždy.

Vo všeobecnosti platí, že hlučnosť by nemala byť vyššia ako 30dB. Určite nepodceňujte ani spotrebu energie. Avšak aj v prípade, že si zadovážite tú najúčinnejšiu čističku, nezabúdajte na výmenu filtrov (preto si vopred zistite ich cenu) a čistenie vonkajšej strany čističky.

Domáce zvieratá aj koberce sú častými dôvodmi znečisteného vzduchu.
 Domáce zvieratá aj koberce sú častými dôvodmi znečisteného vzduchu. Foto: Pexels/Josh Sorenson

3. Eliminujte „lapače prachu“

Čistička vzduchu však dokáže odstrániť alergény iba vtedy, keď plávajú vo vzduchu, preto je veľmi potrebné dbať aj na čistenie rôznych povrchov, kde sa môžu zdržiavať. Jej kúpa by nemala význam bez pravidelného utierania podláh, odstraňovania prachu z nábytku, zredukovania neprateľných závesov a kobercov v miestnosti, prezúvania sa do domácej obuvi po príchode zvonku, častejšie čistenie po domácom zvieratku a podobne.

A určite myslite aj na pravidelné čistenie matracov. A taktiež pranie posteľnej bielizne každý týždeň v horúcej vode, čo aj podľa zistení vedcov zabíja roztoče a zlepšuje množstvo odstránených chlpov a peľu na bielizni. Aby ste zabránili poškodeniu matraca vlhkosťou, zakúpte si klasický alebo vodovzdorný vrchný matrac. Môžete sa totiž snažiť vzduch čistiť akokoľvek, no nebude vám to veľmi platné, ak sa vám budú nečistoty usádzať a hromadiť na veciach a nábytku.

4. Čistite prístroje

Máte doma klimatizáciu, ventilátor či inú vzduchotechniku? Ich dlhším nepoužívaním sa na nich usádza prach a nečistoty, ktoré sa po zapnutí jednoducho rozpŕchnu do miestnosti. Nezabudnite teda čistiť aj vetracie otvory klimatizácie alebo ventilátora. A tiež sa odporúča, aby ste vysávali častejšie nielen podlahu, ale aj nábytok a priestor za nimi.

Vlhkosť sa do ovzdušia dostane aj varením.
Vlhkosť sa do ovzdušia dostane aj varením. Foto: Pexels/Cottonbro

5. Pozor na vlhkosť

Niekedy však môžete byť naozaj dôslední pri upratovaní, no aj tak sa môžete potýkať s baktériami a plesňami spôsobenými vlhkosťou. Aby bol totiž vzduch naozaj čistý, potrebuje mať správnu vlhkosť - ideálne v rozmedzí od 40 – 55 percent, v zime o niečo viac, no nie nad 60 percent. Vlhkosť vo vašej domácnosti môže byť obrovským problémom, a to najmä v chladnom a mokrom počasí. Plesne sa môžu nachádzať v rohoch stien, v okolí okien, dverí, kuchyne alebo kúpeľne, najmä ak menej vetráte a viac ste doma, čím vydýchavate vzduch. Ďalšími zdrojmi vlhkosti sú aj varenie bez digestora, sprchovanie bez ventilátora v kúpeľni, pranie a sušenie bielizne. A niekedy sa to stáva aj pri nedostatočnom alebo nesprávnom zateplení bytov a domov.

Nejde však len o nepekný vzhľad či zápach, no je to aj potenciálne nebezpečné pre vaše veci aj zdravie. Ak teda trpíte nejakými alergiami a neustále kýchate alebo kašlete, alebo ste si všimli známky zvýšenej vlhkosti vo vašej domácnosti, dajte si zmerať vlhkosť vo vašej domácnosti, odstráňte problém alebo si kúpte odvlhčovač vzduchu. Možno budete prekvapení, koľko „vody” máte vo vzduchu. Pri kúpe sa preto okrem kapacity prístroja a prúdu vzduchu zamerajte aj na kapacitu nádrže, teda maximálny počet litrov vody, ktorú môže odvlhčovač extrahovať. Vezmite do úvahy 5-30 litrov vody denne pre domáce použitie vo vlhkej miestnosti s priemerným objemom vzduchu.

Pri suchom vzduchu pomôžu malé aj väčšie zvlhčovače.
Pri suchom vzduchu pomôžu malé aj väčšie zvlhčovače. Foto: Pexels/Chris F.

6. Pozor na suchý vzduch

Opačný problém zase riešia ľudia, ktorí majú, najmä v zime, doma príliš suchý vzduch. Teplotu v miestnosti netreba podceňovať, nemala by byť nízka, ani príliš vysoká, aby ste nemali prekúrenú miestnosť. Suchý vzduch je totiž plný mikróbov a choroboplodných zárodkov, čo je aj vedecky dokázané. Vyriešiť tento problém môže zvlhčovač vzduchu. Existuje viacero typov, medzi tie najúspornejšie patria ultrazvukové, kedy ultrazvukové vlny rozkmitajú kovovú platničku a následne menia vodu na hmlu, ktorá sa pomocou ventilačného systému odvádza do priestoru. Hmlové kvapôčky sú menšie ako kvapôčky pary, a preto sa lepšie rozptýlia v priestore.

Ďalšou možnosťou môže byť zvlhčovanie vzduchu cez jednoduchý systém filtračných diskov, ktoré rotujú vo vode. Pohlcujú suchý vzduch nasávaný ventilátorom, zbavujú ho zápachov, roztočov, peľu a vracajú späť do priestoru čistý a zvlhčený. Poznáme však aj parné, kedy zvlhčovač vzduchu zohrieva vodu na odparovacej platničke, vzniká para, ktorá sa v komore pre zvlhčovanie zmiešava s chladným vzduchom a následne sa vypúšťa do priestoru. U posledných dvoch spomínaných sa dokonca dá využiť predhrievanie, kedy zvlhčovač zohreje vodu na teplotu až 80 °C, a tým ničí baktérie vo vode.

A samozrejme, jednou z výhod zvlhčovača je aj funkcia s názvom aromaterapia. Môžete doňho pridávať vonné oleje alebo iné prísady a prevoňať tak miestnosť. A budete taktiež vdychovať zdraviu prospešné látky, ktoré sa budú, do vášho už čistého vzduchu, uvoľňovať.

Už ste čítali?