Chlapec každé ráno prišiel k škole, aby sa pripojil na Wi-Fi a mohol sa zúčastniť výučby. Jedna fotka mu zmenila život
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Chlapec každé ráno prišiel k škole, aby sa pripojil na Wi-Fi a mohol sa zúčastniť výučby. Jedna fotka mu zmenila život

Len 9-ročný Jonathon si povedal, že napriek svojej chudobe, sa len tak nevzdá. Jeho odhodlanie, dnes pomáha ďalším deťom, akým bol on sám.

Fotka 9-ročného chlapca obletela svet a spustila vlnu veľkej solidarity. — Foto: Twitter/Matt Hiefield

ROSWELL 26. októbra - 9-ročný chlapec menom Jonathan Endecott sa túžil len vzdelávať a ani fakt, že v jeho domácnosti nemali dostatok peňazí na to, aby mali Wi-Fi, mu nezabránilo v tom, aby sa zúčastňoval prezenčnej výučby na online hodinách.

Zatiaľčo jeho spolužiaci sedávali doma za notebookom alebo počítačom, Jonathan si každý deň privstal a vybral sa pred budovu školy, kde chytal wifi, aby sa mohol zúčastňovať školskej výučby. Chlapec sa vyučovania nechcel za žiadnu cenu vzdať: „Chcem chodiť do školy, aby som bol zase normálne dieťa,“ povedal chlapec pre CNN.

Dávalo mu to pocit, že niekam patrí

Chlapec trávil online vyučovanie pri budove školy a „riaditeľ, sekretárka a niekoľko učiteľov ho chodili kontrolovať a pýtali sa ho, či niečo nepotrebuje,“ uviedla matka chlapca, ktorá pre COVID-19 prišla o dve práce a hoci prednedávnom získala jednu z nich späť, napriek tomu si stále nemohla dovoliť platiť za internetové pripojenie.

Chlapca tak denne vídavali niekoľkí zamestnanci školy, ako sa snaží získať a chytiť najlepší signál. Preto často ležal na dlažbe, aby bol k signálu čo najbližšie. To, že bol vonku pred školskou budovou, mu dáva pocit, že niekam patrí, že je v škole, i keď nie je medzi ostatnými spolužiakmi alebo učiteľmi,“ povedala chlapcova matka.

Dojemná fotka mu zmenila život

Jedna z učiteliek sa však rozhodla konať a s dovolením matky zdieľala na internete Jonathanovu fotku, ako sa denne učí, aby mohol dosiahnúť vzdelanie: „Tento mladý chlapec nemá doma žiadny internet,“ napísala. Každý deň skoro vstáva a chodí do školy, aby sa pred jej budovou pripojil k školskej sieti Wi-Fi. Sedí tam každý deň od 08:00 do 14:45.“

Ďalej pokračovala: „To nie je v poriadku. Deťom bude lepšie v škole. Deti trpia sociálne, akademicky, mentálne a fyzicky.“

Fotka, čo pomáha ďalším deťom

Jej fotka spustila lavínu reakcií a veľmi rýchlo sa začala šíriť internetom, vďaka masovej reakcii sa dostala až k sponzorovi, ktorý chlapcovi zaplatil na rok internet. Malý bojovník sa už vzdeláva doma, z čoho má nesmiernu radosť.

Kruh pomoci sa neuzavrel. Pomôcť chlapcovi sa rozhodlo viacero ľudí. Učiteľka, ktorá zverejnila dojemnú fotku, založila transparentný účet na stránke GoFundMe, na ktorom sa zbierajú peniaze pre ďalšie deti v podobnej situácii, aby nemuselo už žiadne z nich podstupovať to, čo musel Jonathan.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…