Dobré noviny
Ako sa správať v domácej izolácii, aby sme ochránili ostatných? Prečítajte si dôležité zásady
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ako sa správať v domácej izolácii, aby sme ochránili ostatných? Prečítajte si dôležité zásady

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok — Foto: Reprofoto: ipsos

Neviete, čo všetko je potrebné dodržiavať pri domácej izolácii? Úrad verejného zdravotníctva pripomenul viacero dôležitých zásad.

Bratislava 26. októbra - Pri domácej izolácii treba dodržiavať viacero hygienických zásad, patrí medzi ne pravidelné vetranie, obmedzenie kontaktov, dezinfekcia a umývanie si rúk, samostatná izba pre pozitívne testovaného člena domácnosti a podobne. V súvislosti s pilotnou fázou plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove pripomenul Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR viacero zásad domácej izolácie. 

Medzi hlavné zásady patrí neopúšťať miesto pobytu, obmedziť kontakty s inými a neprijímať návštevy. Ak sa izolácia vykonáva v rodinnom dome, je podľa úradu v poriadku tráviť čas na dvore či záhrade, v byte možno ísť na svoj vlastný balkón.

Ako sa správať v bytovom dome?

V bytovom dome možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov (vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvetrať psa a podobne), samozrejme, s nutnosťou prekrytých horných dýchacích ciest, sociálneho odstupu a dezinfikovania rúk.

ÚVZ hovorí aj o potrebe čo najmenšieho zdržiavania sa v spoločných priestoroch. Zdôraznil, že na opustenie bytového domu treba mať relevantný dôvod, a to aj vzhľadom na možné nahlásenie porušenia karantény a následné dokazovanie.

Hygienici tiež odporúčajú zorganizovať nákupy s pomocou priateľov, rodiny či blízkych. „Poproste ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti, respektíve služby samospráv,“ priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ideálna je samostatná izba

Pripomenula, že základné preventívne opatrenia voči vírusovému ochoreniu sú dôsledné umývanie si rúk dezinfekčným mydlom a časté nárazové vetranie miestností. Bežne používané kľučky, povrchy a predmety odporúča dezinfikovať častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používať odporúča jednorazové papierové a vlhčené utierky.

Každý člen rodiny by mal mať podľa úradu vlastný uterák, tanier, poháre či príbor. Po použití je ich potrebné umyť v umývačke riadu alebo ručne v teplej vode s detergentom.

Za ideálne pri pozitívne testovanom členovi rodiny označil úrad samostatnú izbu. Ak to nie je možné, nemal by ju zdieľať s rizikovými osobami. Kontakt s inými členmi domácnosti by mal byť minimálny. Kúpeľňu by mal používať ako posledný a následne ju umyť a dezinfikovať.

„V blízkosti iných ľudí treba nosiť rúško, pri kýchaní, kašľaní a smrkaní používať jednorazové papierové vreckovky, ktoré hneď po použití treba zahodiť do bezkontaktného odpadkového koša a umyť si ruky mydlom a vodou (najmenej 20 sekúnd), použiť alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky,“ dodal úrad.

Ako správne vetrať?

Ak chcete vetrať je dobré otvoriť okná čo najviac dokorán. Na výmenu vzduchu je ešte lepšie takzvané priečne vetranie, pri ktorom sa otvárajú protiľahlé okná. Takto je možné do niekoľkých minút úplne vymeniť vzduch v miestnosti, uvádza komisia Federálnej agentúry Nemecka pre životné prostredie (UBA) . 

Ako často a ako dlho by ste mali vetrať, to závisí okrem iného od veľkosti miestnosti a počtu prítomných ľudí. Svoju úlohu zohráva aj ročné obdobie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/No-longer-here

Byty

Pri priemernej veľkosti izby odporúča komisia UBA vetranie bytu denne s oknami dokorán po dobu najmenej 10 až 15 minút. V lete by vetranie malo trvať viac ako 20 až 30 minút, v chladných zimných dňoch však môže stačiť päť minút.

Kancelárie

Kancelárie by mali byť vetrané každých 60 minút a zasadačky každých 20 minút. V súvislosti s pandémiou odborníci odporúčajú túto frekvenciu ešte zvýšiť. V lete by mali byť otvorené na desať minút, na jar a na jeseň päť minút, v zime iba tri minúty.

Skutočnosť, že vetranie musí byť v zime kratšie, súvisí s fyzikou a nie s tým, že je nám chladný vzduch nepríjemný, keď sedíme v teple domova. Teplý a studený vzduch majú rôznu hustotu, ktorá vedie k rôznym tlakovým podmienkam.

Toto má vplyv na vetranie: Vďaka svojej vyššej hustote studený zimný vzduch preniká do teplej miestnosti oveľa rýchlejšie ako teplý letný vzduch. Čím väčšie sú teplotné rozdiely medzi interiérom a exteriérom, tým rýchlejšia je výmena vzduchu.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?